profil

"Śmierć - przejście z życia do życia" - bać się czy cieszyć?

drukuj
satysfakcja 78 % 79 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

"Śmierć - przejście z życia do życia" - bać się czy cieszyć?

Na początek zacznę od tego czym jest w ogóle śmierć, każda religia przedstawia swoje wyobrażenia śmierci, czasem bardziej, czasem mniej się różniące, np. starożytni grecy wyobrażali sobie śmierć jako przekroczenie rzki Styks i udanie się do świata bogów, w średniowieczu śmierć wyobrażano sobie jako tzw. taniec śmierci, w którym uczesniczą wszyscy zmarli i który będzie trwał aż do dnia Sądu Ostatecznego, byddyści za to wierzą w reinkarnacje, jest to jedna z najbardziej optymistycznych moim zdaniem wersji śmierci, bo mniej więcej odpowiada co dzieje się z duszą ludzką po śmierci i człowiek ma bezpośredni wpływ na to jaką istotą żywą stanie się po odejściu ze swojej obecnej postaci. Natomiast w chrześcijańskiej wizji śmierci jest wiele niejasności, bo wiemy praktycznie tylko tyle, że po śmierci nasza dusza trafi do piekła, bądź do czyśca, w skrajnych przypadkach prosto do raju, lecz nie wiemy jak tak naprawdę będziemy ocenieni przez Boga, fundamentalną zasadą jest to, że trzeba ściśle stosować się do reguł tj. przestrzegać przykazań, przystępować do sakramentów itd. lecz wiadomo, że nie ma ludzi doskonałych i że wszyscy grzeszymy.
Dlatego właśnie się boimy śmierci, gdyż nie wiemy tak do końca jak Bóg zareaguje w dniu naszego sądu na to co robiliśmy i jak postępowaliśmy na ziemi. Inną rzeczą, która nas przeraża jest wizja wieczności, nawet teraz gdy to napisałem przeszły mi ciarki po plecach, gdyż tak naprawdę nikt nie potrafi sobie wyobrazić tej wieczności, życie ludzkie na ziemi trwa ok. 70-80 lat, człowiek na ziemi jest od kilku milionów lat, ziemia istnieje kilka miliardów lat i juz tego sobie nie potrafimy wyobrazić, a co dopiero wieczność, coś co nigdy się nie kończy i coś czego nigdy nie unikniemy, wizja wieczności napawa nas obawą także z innego powodu, a minowicie skoro człowiek żyje 70 lat i zdąży sie tak znudzić przez te życie, to jak może żyć wieczność. Śmierć jest także straszna dlatego, bo boimy się piekła, bo nawet nie potrafimy sobie wyobrazić jakie to męki i cierpienia musielibyśmy przeżywać, gdybyśmy tam trafili. W życiu codziennym staramy się zapomnieć o śmierci, ale gdy czasem w wolnej chwili staramy sie tylko o niej pomyśleć to od razu przechodzą nas dreszcze i staramy się o tym zapomnieć, lecz czasem nie jest to takie łatwe i jedynym sposobem żeby wyrzucić to z pamięci jest zajęcie się czymś innym, najlepiej z kimś porozmawiać, sam mam na ten temat dość duże doświadczenie, bo nieraz miałem nieprzespane noce gdyż zamiast spać starałem się odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest śmierć. Pamiętam, że kiedyś jak byłem mały to tak się przestraszyłem, że zacząłem tak płąkać, ze aż rodzice przyszli i musiałem iśc spać z nimi, bo tylko wtedy czułem się bezpiecznie i nie myślałem o tym, w zasadzie to ja sądzę że dzisiajszej nocy też nie będę miał dobrze przespanej przez ten referat.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
31.8.2011 (23:22)

zanim sie urodzilam nie bylo mnie, tak soebi tlumacze i siwt tez istnial beze mnie, wiec gdy umre tez bedzie istnial dalej, co za roznica dla swiata czy jestem czy nie, poprostu gdy umre to bedzie koniec, nie bedzie mnie nigdzie, beda inni, potem oni odejda i tak w kolko, proste logiczne racjonalne, byleby zyc uczciwie by spokojnie umrzec ze swiadomoscia ze sie bylo dobrym czlowiekiem i ze nikt przeze mnie nie plakal

15.11.2009 (16:17)

Bardzo dobra praca, bardzo przydatna, dzięki!

8.6.2009 (00:16)

Dzięki wielkie ;D

Typ pracy