profil

Kuchnia włoska

poleca 85% 1465 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

GENEZA KUCHNI WŁOSKIEJ :

Kuchnię Włoch – a głownie tę południową – można poznawać z podręcznikiem Historii w ręku. Sycylia przez 2000 lat przechodziła z rąk do rąk. Grecy pozostawili po sobie winnice i gaje oliwne.
Starożytność znała już wykwintną, a często nawet wyrafinowaną sztukę kuchenną. Ojczyzną jej była Azja. Stamtąd rozprzestrzeniła się ona poprzez Grecje na Rzym. Grecy pozostawili po sobie tutaj winnice i gaje oliwne.
Uczty krwawego pogromcy Mitrydatesa, słynnego rzymskiego wodza i smakosza, Lukullusa (108-56 p.n.e.), przeszły do historii sztuki kuchennej jako przykład oszałamiającego swą rozrzutnością przepychu
Koniec starożytności charakteryzuje się dla tej kuchni sprowadzeniem pierwszych ostrych serów z Bizancjum

Średniowiecze było, jeśli idzie o jedzenie, o wiele bardziej powściągliwe. Zwracano większą uwagę na ilość niż na jakość. Największym powodzeniem cieszyło się mięso, następnie ryby. Jadano chętnie bób, fasolę i groch. Mięso solono, peklowano i wędzono. Potrawy ze świeżego mięsa podawano tylko z okazji wyjątkowych uroczystości. Najlepiej jadano w dość bogatych klasztorach, posiadających rozległe majątki, w których uprawiano m. in. jarzyny i owoce.
W XVI wieku zdobyła największą sławę. Kucharze Katarzyny Medici przenieśli jej zdobycze na dwór francuski. Francuzi okazali się pojętnymi uczniami Włochów i już za Ludwika XIV kuchnia francuska uchodziła za najwykwintniejszą w Europie. Hiszpanie sprowadzili do Włoch ziemniaki, pomidory i indyki, a dzięki Anglikom rozpoczęła się kariera słodkiej Marsali.
Kuchnia włoska zawdzięcza jednak najwięcej Arabom, którzy jako pierwsi sprowadzili tu egzotyczne owoce i warzywa, nauczyli mieszkańców wyspy przygotowywać kuskus i orientalne dania z ryżu. Przede wszystkim zaś odkryli przed Włochami tajniki sztuki cukierniczej, z której również słynie kraj leżący na półwyspie Apenińskim. CHARAKTERYSTYKA KUCHNI:
Kuchnia włoska to jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Kuchnia włoska jest uwielbiana przez tysiące ludzi na świecie. Bogactwo świeżych owoców i warzyw. Charakteryzuje się użyciem przypraw takich jak oregano, parmezan, bazylia i pieprz. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza, dlatego cieszy podniebienia spragnionych odmiany smakoszy, natomiast dla Włochów jest jedną z najważniejszych dziedzin w życiu. Podobnie jak klimat, również i kuchnia w Italii jest różnorodna i zmienia się w każdym regionie. Rzym słynie z Abbacchio (jagnięcina w białym winie z rozmarynem), Genua z pasta alla Genovese w Emilia-Romania musimy skosztować parmezanu (czyli Parmigiano), a w Parmie tradycyjnej włoskiej szynki -prosciuto crudo, natomiast w restauracji w Lombardii kelner na pewno poleci nam Minestrone (tradycyjną zupę warzywną). Wszędzie możemy zjeść pizzę, spaghetti i różne inne odmiany makaronu (czyli -pasta), które doskonale smakują w całych Włoszech. Zgodnie z Włoską tradycją kluczowym elementem każdego posiłku (oprócz śniadania) jest wybór odpowiedniego wina. Każdy region szczyci się wieloma winnicami (cantina) w których powstają jedne z najlepszych win na świecie, Np Chianti, Corvo Nero, czy uwielbiane przez wszystkich znawców Amarrone. Kuchnia włoska nie jest jednorodna. Na północy dominuje ryż i polenta, częściej stosuje się masło, na południu przeważa makaron i oliwa. Każdy z 29 regionów oraz wiele miast mają swoje specjalności. Emilia-Romania to ojczyzna tortellini, Sycylia i Siena słyną z deserów – ociekające miodem ciasta, kandyzowane owoce, bakalie, torty i lody to specjały tego regionu. Region Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem, Bolonia sosem mięsnym (bolognese), a Neapol - pizzą. Wiele potraw takich jak spaghetti, pizza i rissotto stało się bardzo popularne najpierw w USA, a potem razem z "eksportem" kultury amerykańskiej w większości państw przemysłowych, od Korei po Argentynę.


PRZEPIS NA SPAGHETTI Z PULPETAMI:

Składniki:
0.5 kg spaghetti, świeżo tarty parmezan
pulpety: 0.6 kg mielonej chudej wołowiny, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki 2 kromki bułki
namoczonej w mleku, 3/4 szklanki tartego parmezanu, 2 jaja, sól, pieprz, oliwa do smażenia
sos: 3 szklanki posiekanych pomidorów bez skórki, 1 cebula pokrojona w kostkę, 2 posiekane łodygi selera, 2 posiekane ząbki czosnku, 1/2 szklanki czerwonego wina, 4 łyżki oliwy, świeża bazylia, sól, cukier, pieprz

Sposób przyrządzania:
Odcisnąć bułkę z mleka i rozdrobnić, wymieszać dokładnie z pozostałymi składnikami, wyrobić spójną masę, doprawić. Formować kulki wielkości włoskich orzechów i smażyć na oliwie, odstawić. Na oliwie zeszklić cebulę, seler i czosnek. Wlać pomidory i wino, delikatnie doprawić, gotować powoli, aż sos odparuje. Dodać usmażone pulpety i dusić razem 5 minut. Dodać bazylię i posmakować. Spaghetti ugotowane al dente polać sosem z pulpetami, obok podać parmezan.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty