profil

"Posiadanie przyjaciela sprawia że nasze życie jest piękniejsze."

poleca 87% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Posiadanie przyjaciela sprawia, ze nasze życie jest piękniejsze.


Przyjaciel w życiu człowieka odgrywa ważną rolę. Jest osobą, której możemy powiedzieć o wszystkim, a w trudnych chwilach z pewnością nas wesprze i pomoże. Ważne jest, aby każdy miał w życiu swojego przyjaciela, któremu będzie mógł się zwierzyć. Dzięki takiej osobie świat nabiera kolorów. Lepiej jest robić coś we dwójkę niż samemu.
Powieść Antone’a de Saint Exupery’ego „Mały Książę” opowiada o poszukiwaniu przyjaciela przez tytułowego bohatera. Mały Książe napotkał w podróży wiele postaci, ale tak naprawdę zaprzyjaźnił się tylko z dwoma: z lisem i pilotem. Dzięki nim przekonał się, czym naprawdę jest przyjaźń i na czym polega. W rozmowie z pilotem powiedział: „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela. Bardzo się cieszę, że miałem przyjaciela lisa.” Lis nauczył go wartości przyjaźni: „Oswoić to znaczy stworzyć więzy[...]. Jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie”. Mały Książe nauczył się, że przyjaźń to świadomy wybór, trzeba ją szanować, bo dzięki niej życie nabiera blasku, ale przede wszystkim przyjaźń wymaga czasu. Z rozmowy Małego Księcia z lisem wynika, że mieć przyjaciela to znaczy wiele mu poświęcić, czuć się za niego odpowiedzialnym, opiekować się nim.
Jan Kochanowski we fraszce „Na zachowanie” tak powiedział o przyjaźni:

,”Co bez przyjaciół za żywot? Więzienie,
W którym niesmaczne żadne dobre mienie.
(...)
Uchowaj Boże takiego żywota,
Daj raczej miłość, a chociaż mniej złota!”

Według niego życie bez przyjaciół nie ma sensu, taki „żywot” byłby niczym więzienie. Jan Kochanowski twierdził, że dla przyjaźni warto jest poświęcić nawet złoto.
Marcus Tullius Cicero, mówca filozof i polityk rzymski powiedział: „Amicus certus in re incerta cernitur”, co w przetłumaczeniu z łacińskiego oznacza: „Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym położeniu.” Gdybyśmy obecnie chcieli powtórzyć te słowa brzmiałyby one: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.” Należy być ostrożnym z obdarowywaniem przyjaźnią, ponieważ dopiero w trudnych sytuacjach możemy się przekonać czy na danej osobie można polegać.
William Szekspir w dramacie „Romeo i Julia” opisuje nie tylko wielką miłość tytułowych bohaterów, ale opowiada o przyjaźni Romea i Merkucja. Ten młodzieniec naraził swoje życie, aby odpłacić się Tybaltowi za śmierć swojego przyjaciela. W konsekwencji został wypędzony z miasta i miłość Romea i Julii została wystawiona na próbę. Tylko prawdziwy przyjaciel mógł zrobić coś takiego.
Posiadanie przyjaciela ma swoje wady, ale też liczne zalety. Jeśli mamy taka osobę to powinniśmy stale pielęgnować naszą przyjaźń, aby się nie zniszczyła. Musimy pamiętać o tym,że przyjaciel jest jeden na całe życie. Nawet, jeśli coś się w tym uczuciu popsuje nasz przyjaciel zawsze nim był i będzie, choćby miały pozostać po nim tylko wspomnienia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty