profil

Fikcja w mediach. Zagrożenia płynące z sieci Internet.

drukuj
satysfakcja 59 % 17 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W mediach jest według mnie więcej fikcji niż prawdy. Środki masowego przekazu sterują życiem milionów ludzi, mają ogromny wpływ na współczesny świat, naszą codzienność i sposób myślenia. Media bardzo często(prawie zawsze) ukazują nam obraz w „krzywym zwierciadle”. Rzeczywistość przedstawiona w telewizji, gazetach, czy radiu nigdy nie jest obiektywna. Fakty są bardzo często wyolbrzymiane lub też pomniejszane w zależności od potrzeb autora. Czasem wystarczy użyć właściwych środków wartościujących, aby zupełnie przeinaczyć odbiór jakiegoś wydarzenia, czy reklamowanego produktu. To, czy dany przekaz jest atrakcyjny, nie zależy wcale od jego pożyteczności, ważności, prawdziwego znaczenia, ale od potrzeb masowego odbiorcy „kupującego”. Jednak nawet, jeśli wydaje nam się, że jesteśmy odporni na takie „chwyty marketingowe” musimy pamiętać, iż to co słyszymy ma zawsze wpływ na naszą podświadomość, informacja trafia do naszego umysłu i zostaje zapisana, czy tego chcemy czy nie. Warto zauważyć, iż telewizja nie ukazuje nam normalności. W serialach, programach typu reality show widzimy dokładnie to, co chcemy zobaczyć. Rzeczywistość zostaje zniekształcona, abyśmy myśleli, że bogactwo, piękno, wszystkie wartości estetyczne i duchowe powinny być ustawione w naszym życiu właśnie tak, jak ukazują to „migające obrazki”. Nie zobaczymy w filmie przeciętnej rodziny, borykającej się z codziennością, gdyż uznalibyśmy to za nudne i przełączyli na inny kanał, gdzie program będzie przepełniony fikcyjnymi, ale chwytliwymi treściami zgodnie z obowiązującą modą.
Należy pamiętać, iż programy tworzone są przez ludzi o określonym światopoglądzie, mających subiektywne przemyślenia na dany temat oparte na ich własnych doświadczeniach. To ile usłyszymy prawdy zależy od profesjonalizmu, uczciwości i doświadczenia autora, ale oczywiście nie tylko. O treści filmu, reportażu czy wywiadu decydują wnioski autora wyciągnięte na dany temat. Teoretycznie, media są niezależne jednak nigdy nie funkcjonują w oderwaniu od określonego układu społeczno-politycznego
na ich obraz wpływają partie polityczne, grupy nacisku, znajdują one odbicie w tym co oglądamy, czytamy. Twórcy programów starają się zaspokoić gusta i oczekiwania masowego odbiorcy. Rzeczywistość jest niwelowana, spłaszczona do granic minimum.

Ciągle widzimy te same zdarzenia, reklamy, filmy opierają się na tej samej fabule...Wszystko staje się jednolite i coraz bardziej puste, gdyż coraz mniej zwraca się uwagę na faktyczną jakość programów. Budując przekaz kreuje się rzeczywistość. Kiedy odbiorca traci możność rozróżnienia realności od fikcji zatraca również zdolność rozróżnienia dobra i zła. Odbiorca, który nie określił jeszcze jasno swojej postawy wobec świata, wobec rzeczywistości i zostanie poddany tej rzeczywistości wykreowanej przez media będzie w niej właśnie szukał wzoru do naśladowania, swego ideału. Oddziaływanie mediów na psychikę człowieka jest ogromne, szczególnie na psychikę młodego człowieka.
Internet również należy do mediów, ma wiele możliwości, ale nie jest do końca doskonały ma swoje minusy są nimi zagrożenia na jakie można się w nim natknąć. Pisząc z nieznajomą osobą trzeba pamiętać żeby nigdy nie podawać swoich prawdziwych danych np. adresu zamieszkania, numeru telefonu… Ponieważ „nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie”. Podanie prawdziwych danych grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego prowadzono wiele kampanii ostrzegających przed pisaniem z nieznajomymi. Następnym zagrożeniem płynącym z sieci są wirusy i programy szpiegujące. Wirusy to złośliwe programy, które powodują różnego rodzaju szkody w naszym komputerze. Od zupełnie niegroźnych i zabawnych jak np. zabawny obrazek pojawiający się na naszym monitorze, aż po wirusy powodujące np. skasowanie danych z naszego komputera. Programy szpiegujące to programy przeszukujące zawartość naszych komputerów w poszukiwaniu różnych informacji mogących interesować nadawcę takiego programu. Do informacji tych mogą należeć hasła dostępu, numery kont bankowych, ważne dokumenty i wiele innych. Dla uchronienia się przed nimi powstały programy antywirusowe, nie są one jednak w stanie wykryć wszystkich wirusów. Nie możemy zapominać, że Internet często staje się źródłem uzależnień. Wielu ludzi bardzo dużo czasu poświęca przed monitorami komputerów, nie zdając sobie sprawy, z tego że marnują czas. Pamiętajmy o tym,że nadmierne przebywanie przed komputerem może prowadzić do uzależnienia od Internetu! Jak każde inne uzależnienie jest ono bardzo szkodliwe. Może prowadzić np. do zaniedbania rodziny. Dlatego pamiętajmy,aby korzystać z Internetu z umiarem. Innym minusem, jaki pojawia się podczas korzystania z Internetu, jest zagrożenie różnymi chorobami. Wiele osób, które zbyt długo przesiadują przed ekranami komputerów, ma kłopoty ze wzrokiem i kręgosłupem. Zapewne prędzej czy później będą one nosić okulary i korzystać z usług rehabilitanta. I jeszcze jeden ważny problem kosztów związanych z dostępem do sieci. Korzystający ze stałego łącza muszą zainwestować więcej pieniędzy na starcie (zainstalowanie Internetu), później płacą stały abonament. Ci, którzy wybiorą modem telefoniczny wydają mniej na początku, lecz musza się liczyć z wysokimi rachunkami telefonicznymi.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy