profil

Pozytywne i negatywne skutki globalizacji we współczesnym świecie

drukuj
satysfakcja 75 % 185 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

I. WSTĘP

I.1 Ogólnie o globalizacji

W globalizaującym się świecie często spotykamy się z niewiedzą ludzi na temat globalizacji. Nie mamy pojęcia, że dzięki globalizacji mamy dostęp do Internetu, możemy zjeść hamburgera w McDonald’sie. Globalizacja w dzisiejszych czasach dotyka niemal każdą dziedzinę życia, począwszy od odżywiania się, poprzez rozwój kulturalny aż do polityki i gospodarki. Nie zdajemy sobie sprawy jakie korzyści nam ten proces daje. A co to jest w ogóle globalizacja? Globalizacja w ekonomii jest to proces zacieśniania się powiązań międzynarodowych między przedsiębiorstwami i coraz większej wzajemnej zależności. Oznacza rozszerzenie zasięgu działania największych korporacji oraz ujednolicenie gospodarek państw. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie, czy to na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej Jak już wcześniej wspomniałem globalizacja daje dla każdego z nas korzyści, ale także niesie ze sobą pewne zagrożenia. Proces ten, zresztą jak wszystkie inne procesy związane z rozwojem cywilizacji, ma swoje wady i zalety. Jakie? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć w mojej pracy.

II. POZYTYWNE SKUTKI GLOBALIZACJI

II.1 Globalizacja i jej wpływ na poziom życia.

Globalizacja ma wpływ na nasze życie. Dzięki globalizacji pojawia się możliwość lepszego życia. Jak wiadomo osoby, które wychowywały się w środowisku biednym i patologicznym dalej w tym środowisku tkwią i globalizacja pomaga to zmienić. Osoby z biednych rodzin prawie zawsze pozostaną biedni. Nie zdobędą wykształcenia, życie ich dzieci będzie wyglądało tak samo, jak wyglądało ich życie. Dzięki udziałowi globalizacji w wymiarze gospodarczym dochodzi do fuzji wielkich spółek, tym samym zwiększa się ich kapitał, znaczenie na rynku zarówno krajowym i międzynarodowym, bo zwykle dochodzi do fuzji spółek krajowych z jakąś spółką zagraniczną, dając tym samym szanse na dalszy rozwój, dając nowe miejsca pracy. Również zwiększeniu ulegają płace dla pracowników, bo firmy w związku z pojawieniem się konkurencji na rynku w obawie o utratę pracowników podwyższają pensje. Chcą za wszelką cenę zatrzymać wykwalifikowany personel, aby nie „przeszedł” do konkurencji, albo nie wyjechał za chlebem za granicę.

Jako wabik stosują podwyżkę płac, często sposób ten pomaga, lecz coraz częściej wykształceni i młodzi ludzie opuszczają kraj, aby rozpocząć „nowe”, „lepsze” życie na zachodzie. W związku z powstaniem nowych miejsc pracy, jak i zwolnieniem już istniejących (poprzez zwalnianie się pracowników w celu wyjazdu za granicę) zmniejsza się bezrobocie w kraju. Jak wiadomo wraz ze spadkiem bezrobocia zmniejsza się skala biedy i patologii, zwiększa się rynek zbytu. Ludzie mogą żyć na przyzwoitym poziomie, ich dzieci mogą się kształcić i sami kształtować swój los, mogą normalnie żyć, z dala od ulicy. Wszystkie zmiany zapoczątkowane przez proces globalizacji mogą poprawić życie każdego mieszkańca kraju, w którym ten proces się już rozpoczął.

II.2 Nowe technologie i rozwój usług.

Wraz ze spadkiem bezrobocia i zwiększeniem rynku zbytu, zwiększa się zapotrzebowanie na usługi oraz nowe technologie. Jedną z podstawowych usług, której obecność zawdzięczamy procesowi globalizacji jest sieć globalna, czyli powszechnie znany Internet. W Polsce w ostatnich latach najbardziej dynamicznie się rozwinął, i staje się obecny prawie w każdym domu. Możemy przez Internet zrobić zakupy, zamówienie trudno dostępnych towarów jest już banalnie proste – wystarczą dwa kliknięcia myszką. Aby dostać trudno dostępne w Polsce cukierki cynamonowe wystarczy wejść na jakiś portal aukcyjny i już następnego dnia możemy je mieć dostarczone do domu. Wygoda to nie tylko jedyne korzyści Internetu – dzięki internetowi następuje szybki postęp nauki i rewolucji oświatowej. Dzięki niemu poznajemy ludzi i kulturę. Internet jest naprawdę potrzebny – nawet napisanie pracy, np. takiej jak ta bez dostępu do Internetu jest trudne. Internet uczy, daje rozrywkę, dzięki niemu możemy przeczytać najświeższe informację bez względu na godzinę, zastępuje nam prasę, lecz również czyhają w nim różne zagrożenia...
Nie tylko Internet jest zasługą globalizacji. W Polsce pojawiło się zapotrzebowanie na nowe technologie. Usługi takie jak: VOD (Video On Demond – video na żądanie), PVR (Personal video recorder – osobista nagrywarka video) powoli stają się coraz bardziej popularne. Już niedługo zamiast tradycyjnego, analogowego odbioru telewizji naziemnej pojawi się DVB-T, czyli naziemna telewizja cyfrowa. W Polsce wprowadzenie DVB-T planowane jest na 2012 rok, a we wszystkich krajach europejskich proces cyfranizacji ma się zakończyć w 2015 roku. Również z zachodu „przywędrował” do Polski odbiór w formacie HD ( High-definition – wysokiej rozdzielczości). Nowe technologie są ściśle powiązane z globalizacją, gdyż w Polsce prawie nie produkuje się odpowiednich urządzeń umożliwiających korzystanie z tych usług. Aby taki sprzęt dostać, Polskie sklepy sprowadzają go z zagranicy, a więc bez udziału globalizacji zakup takiego sprzętu byłby drogi i nieopłacalny. Tak więc dzięki globalizacji mamy dostęp do szeregu nowych usług, które już niedługo zagoszczą w każdym Polskim domu.

II.3 Powstawanie nowych i łączenie się istniejących przedsiębiorstw. Modernizacja i unowocześnianie firm. Poprawa warunków pracy.

Coraz częściej na Polskim rynku dochodzi do połączenia (fuzji) przedsiębiorstw. Wielkie zagraniczne koncerny zaczynają interesować się rynkiem naszego kraju. W rezultacie dochodzi do fuzji jakieś spółki krajowej ze spółką zagraniczną. Dzięki temu pojawiają się pieniądze na inwestycje. Taka firma rozbudowuje się, zaczyna produkować dodatkowo inne towary, inne niż robiła to wcześniej. Firma otwiera swoje fabryki w innych miejscach kraju. Rozpoczyna się nabór potrzebnych pracowników, tym samym zmniejsza się bezrobocie. Firma zaczyna przynosić zyski, decyduje się na modernizację. Znacznie tym ułatwia pracę swoim pracownikom, bo zamiast wykonywać wszystkie prace ręcznie, pomagają im maszyny. Także fabryki na tym zyskują, bo korzystając z maszyn produkcja towarów jest znacznie szybsza i tańsza. Niestety modernizacje przynoszą też pewne ryzyko, wraz z modernizacją firm mogą nastąpić zwolnienia.
Firmy krajowe i zagraniczne nie decydują się tylko na fuzje. Często powstają nowe firmy, zagraniczni producenci coraz częściej decydują się na budowę swoich fabryk w Polsce i innych krajach. Koszty produkcji są znacznie mniejsze, niż w kraju rodzimym. Wykorzystują to, że np. w Polsce płace są niższe niż w ich kraju i płacą Polskim pracownikom dwa razy mniej, niż mieliby zapłacić pracownikom w swoim kraju. Co prawda Polacy na tym zyskują, bo dostają pracę, lecz z drugiej strony powinni czuć się wykorzystywani.
Jednak wraz z wejściem zagranicznych przedsiębiorstw na nasz rynek, poprawie ulegają warunki pracy. Europejscy producenci stosują się do wymogów Unii Europejskiej. Stopniowo poprawie ulega sposób traktowania pracowników, a także same warunki pracy. Wpływa to dobrze zarówno na zdrowie fizyczne jak i zdrowie psychiczne zatrudnionych osób. Bardzo cieszące jest to, iż firmy działające w Polsce starają się zapewnić podobne warunki pracy jak za granicą. Niestety należałoby jeszcze upodobnić zarobki, aby były podobne do tych, jakie dostaje się za granicą.

II.4 Spadek cen, wolny dostęp do towarów, rozwój handlu między państwami. Poprawa traktowania konsumenta.

Wielką zaletą globalizacji jest to, iż powoduje rozwój handlu między państwami. Dlaczego polscy rolnicy nie mieliby możliwości zakupu tańszych, zagranicznych sprzętów rolniczych? Dlaczego polscy producenci wyrobów mięsnych nie mogliby sprzedać swoich towarów na rynek zachodni? Dlaczego nie mielibyśmy możliwości zjedzenia hamburgera z McDonald’s-a? Globalizacja otwiera rynki krajów, producenci mogą sprzedawać swoje towary w innych państwach. Chociaż niektóre państwa ze względu na stosunki polityczne uniemożliwiają przepływ towarów na swoje rynki. Wystarczy spojrzeć na kraje sąsiadujące z Polską, np. Rosja, która ze względu na stosunki polityczne z naszym państwem nałożyła embargo na polskie mięso i produkty mięsne, tym samym pozbawiając polskich producentów możliwości większego zarobku i dalszego rozwoju. Także Ukraina nałożyła na Polskę embargo na nasze produkty mięsne, lecz w połowie lutego 2007 roku państwo te zezwoliło 23 polskim zakładom mięsnym na eksport swoich towarów na rynek ukraiński, tym samym dając szanse na ich dalszy rozwój i dając możliwość konkurowania z Ukraińskimi producentami. Możliwość wymiany handlowej swoje korzenie ma w swobodach Unii Europejskiej. Właśnie dzięki tym swobodom istnieje możliwość swobodnego przepływu kapitału, usług i towarów.
Jedną z podstawowych korzyści płynących z globalizacji jest obniżka cen. Wcześniej wspomniałem, że coraz więcej zagranicznych firm jest zainteresowanych wejściem na nasz rynek. W Polsce również działają inne duże firmy. W sytuacji, gdy w jakimś kraju istnieje kilka firm zajmujących się tą samą działalnością powstaje konkurencja. Konkurencja ma swoje zasady – im tańsze masz towary, tym więcej ich sprzedaż. Zyskujemy na tym my wszyscy, czyli konsumenci. W walce o klienta firmy „zasypują” nas różnymi promocjami. Idąc do sklepu mamy większy wybór, możemy za ten sam towar zapłacić znacznie mniej, niż u konkurencji. Najczęściej ten towar jest importowany z zagranicy. Możemy przebierać w ofertach i wybrać to na co nas stać i co nam się podoba.
Zwrócić także należy uwagę na coraz lepsze traktowanie klientów. Wraz z wejściem Polski do UE, a tym samym przyczyniając się do zwiększenia stopnia globalizacji (globalizacja jest ściśle powiązana z Unią Europejską) pojawiły się prawa konsumenckie. Istnieje wiele organizacji mających na celu dbanie o klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dbający o prawa zarówno klientów jak i producentów jest główną instytucja tego typu działającą w naszym kraju. Także firmy zaczęły dbać o klientów w obawie, iż klient przejdzie do konkurencji. Pojawiły się też instytucje regulujące działanie różnych firm, np. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który dba o rynek głównie telekomunikacyjny. Także producenci dbają o klientów w obawie o wysokie kary nakładane np. przez UKE. Konkurencja rośnie, firmy starają się zrobić wszystko, aby zdobyć nowych klientów.
Tak więc dzięki globalizacji otwiera się rynek innym krajom. Globalizacja może zarówno spowodować wzrost cen, poprzez utworzenie monopolu(III.2), a także dzięki niej ceny produktów i usług mogą spaść, bo pojawi się konkurencja w postaci zagranicznych producentów, oferujących tańsze towary. Skorzystać na tym mogą producenci, bo np. rolnicy mogą kupić tańsze maszyny rolnicze, w dodatku mogą „przebierać” w ofertach, mogą kupić produkt za mniejsze pieniądze. Inni producenci także mogą na tym zyskać, fabryki mogą kupić potrzebne sprzęty importowane z zagranicy, które w Polsce są bardzo drogie, ponieważ produkowane są w bardzo małych ilościach. Zagraniczni producenci eksportują coraz więcej towarów na nasz rynek. Niestety, taki stan rzeczy może mieć także zły wpływ na kondycje polskiej gospodarki.

I.5 Zakładanie fabryk za granicą. Dostarczanie pomocy państwom biedniejszym.

Do pozytywnych skutków globalizacji możemy zaliczyć tworzenie fabryk poza krajem. Przyczynia się to do rozwoju gospodarki kraju, w której owa fabryka powstała. Następuje zmniejszenie bezrobocia i obniżka cen, lecz niesie to ze sobą także zagrożenia. O zagrożeniach płynących z zakładania fabryk za granicą opowiem w następnym rozdziale (III.2) poświęconym negatywnym skutkom globalizacji.
Otóż, jak już wcześniej wspomniałem, przedsiębiorstwa w celach głównie oszczędnościowych budują swoje fabryki za granicą, najczęściej w krajach, w których gospodarka jest słabo rozwinięta. Zatrudniają w nich lokalnych pracowników i płacą tyle, co inne fabryki działające na terenia tego państwa. Pracodawcy oczywiście się to opłaca - najczęściej lokalnym pracownikom płaci dwa razy mniej niż pracownikom w swoim kraju. Producenci dużo zyskują na słabo rozwiniętych gospodarkach innych państw. Jednak nie możemy narzekać, bo dzięki tym przedsiębiorcom, którzy postanowili zainwestować w nasz rynek, sytuacja gospodarcza w Polsce uległa znacznej poprawie. Powstały nowe miejsca pracy, zaostrzyła się konkurencja, ceny spadły, więc czego chcieć więcej. Być może już niedługo nasza gospodarka będzie tak dobrze rozwinięta jak w krajach zachodnich.
Oczywiście jest jeszcze kolejny plus zakładania fabryk w państwach słabo rozwiniętych – kraje bogatsze muszą dbać o państwa biedniejsze. A jeśli tego nie zrobią – sytuacja gospodarcza w ich kraju zostanie mocno osłabiona. Za granicą powstaje coraz więcej fabryk, w razie konfliktu czy klęsk żywiołowych takie fabryki nie mają możliwości normalnego funkcjonowania. Działanie fabryk jest niemożliwe, przedsiębiorcy tracą na tym miliony dolarów. Pojawia się kryzys na rynkach wszystkich krajów. W rezultacie kraje bogatsze muszą pomóc krajom dotkniętym tymi katastrofami, inaczej fabryki nie rozpoczną ponownego funkcjonowania. Tak naprawdę pomoc ta nie jest bezinteresowna, kraje wysoko rozwinięte robią to tylko, aby uchronić swój kraj przed kryzysem.
Jak widać zakładanie fabryk poza granicami kraju jest opłacalne dla przedsiębiorstw. Zyskują na tym też mieszkańcy kraju, w którym ta fabryka powstała. W razie konieczności mieszkańcy mogą liczyć na pomoc, co bardzo im pomaga w „podniesieniu” się po jakieś katastrofie, np. powodzi. Jednak klęski żywiołowe często są spowodowane poprzez zanieczyszczanie środowiska, a środowisko najbardziej zanieczyszczają kraje wysoko rozwinięte...


III. NEGATYWNE SKUTKI GLOBALIZACJI

III.1 Uzależnienie się sytuacji gospodarczej i politycznej innych państw. Nierówność krajów

Przeszliśmy do działu poświęconemu negatywnym skutkom globalizacji. Jednym z negatywnych skutków tego procesu jest uzależnienie się od innych państw, bardzo rozwiniętych, którzy tak naprawdę decydują o losach państw słabo rozwiniętych gospodarczo.
Także ich kryzysy gospodarczo dotykają państwa biedne. Przykładem jest kryzys funta brytyjskiego w 1992 r., który pociągnął za sobą dewaluację włoskiego lira, hiszpańskiej pesety, szwedzkiej korony oraz trudności francuskiego franka. Kryzys meksykański w 1995 r. sprowokował atak przeciwko argentyńskiemu peso. Kryzys tajlandzki z lata 1997 r. szybko rozprzestrzenił się na sąsiadów - Malezję, Indonezję, Filipiny, a następnie Koreę i ponownie Indonezję. Załamanie się giełdy moskiewskiej na przełomie października i listopada 1997 r. zaowocowało odpływem inwestorów nie tylko z rynku rosyjskiego, ale i ukraińskiego. Także w razie klęski żywiołowej musimy liczyć na pomoc krajów bogatszych. Powoduje to nierówność krajów, pojawia się podział na państwa bogate i biedne. Państwa bogate podejmują decyzje, biorą udział w różnych dyskusjach i spotkaniach. Uzależniliśmy się od państw wchodzących w skład G8 (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja). Kraje słabo rozwinięte muszą się do tych decyzji dostosowywać, dlatego przy spotkaniach grupy G8 organizowane są liczne protesty przygotowywane przez ruch antyglobalistyczny .
Gospodarka krajowa uzależnia się od sytuacji panującej w kraju. Należy tu wspomnieć o sytuacji politycznej w kraju. Jeśli rząd jakiegoś kraju wejdzie w konflikt z rządem innego kraju pojawia się problem. Można tu wspomnieć o konflikcie Polsko-Rosyjskim, na którym tracą producenci wyrobów mięsnych. W efekcie konfliktu rosyjski rynek mięsny został zamknięty dla polskich producentów. Zostali pozbawieni ważnego rynku zbytu oraz zostali narażeni na straty i zatrzymanie dalszego rozwoju.
Jak widać jesteśmy uzależnieni od sytuacji gospodarczej i politycznej krajowej i zagranicznej. Ważne decyzje podejmują za nas najbogatsze państwa, które do końca nie znają potrzeb państw słabo rozwiniętych. Również problemem mogą być szerzące się konflikty na świecie, które potrafią podwyższyć ceny produktów niezbędnych do życia(np. paliwo).

III.2 Sprzedaż przedsiębiorstw firmom zagranicznym. Budowanie fabryk poza krajem. Powstanie monopolu.

Omawiając pozytywne skutki globalizacji wspomniałem o coraz większej liczbie inwestorów zainteresowanych naszym rynkiem. Takie zainteresowanie z jednej strony pomaga polskiej gospodarce, lecz z drugiej strony jej zagraża. Otóż powstaje w ten sposób coraz większa konkurencja. Niektóre firmy nie mogą poradzić sobie z tak silną konkurencją i upadają, pozbawiając swoich pracowników miejsc pracy. Oczywiście może to doprowadzić do kryzysu, bo w ten sposób zmniejsza się rynek zbytu.
Także z tego względu może pojawić się monopol. Niestety procesowi globalizacji może towarzyszyć zmniejszenie konkurencji na rynku. Krajowe spółki łączą się ze spółkami zagranicznymi tworząc olbrzymie korporacje. Taka spółka, która ma ogromną ilość pieniędzy pochodzących od korporacji, daje możliwość tworzenia nowych inwestycji za te pieniądze, tym samym „miażdży” konkurencje. Zostaje tylko jedna firma działająca na terenie jednego kraju, która dyktuje ceny i warunki, a klienci albo muszą te warunki przyjąć, albo po prostu muszą zrezygnować z usługi. W ten sposób powstaje zjawisko zwane „monopolem”. W Polsce działa kilka firm monopolistycznych, jedną z największych jest Telekomunikacja Polska (TP) należąca do France Telecom.
Inwestycje zagranicznych przedsiębiorstw w nasz rynek zagraża Polskim producentom. Muszą konkurować ze sobą, aby sprzedać swój towar. Bardzo szkodliwe może być także budowanie fabryk poza granica państwa, bo również w tym przypadku firmy musza ze sobą konkurować. Oczywiście w tej walce wygrywają zagraniczne koncerny, ponieważ maja pieniądze z „centrali” firmy na wypromowanie się w mediach. Budowanie takich fabryk nie szkodzi tylko producentom w kraju, w którym ta fabryka została zbudowana. Szkodzi to również obywatelom państwa, z którego ta firma pochodzi. Decydując się na tworzenie fabryk poza swoim krajem firma powoduje zwiększenie bezrobocia w sowim kraju, ale także pieniądze z podatków zamiast płynąc do kas swojego kraju, wędruje do budżetu państwa, w których owa fabryka powstanie.
Tak więc dzięki globalizacji mamy miejsca pracy, ale także możemy wydawać nasze ciężko zapracowane pieniądze na towary, za które sporo przepłacimy, ze względu na brak konkurencji. Z jednej strony globalizacja daje nam miejsca pracy i w ten sposób daje szanse na godne życie, a z drugiej strony powoduje wzrost cen. Osoby, które mimo udziałowi globalizacji w gospodarce kraju nadal nie mają pracy, wzrost cen odczują na własnej skórze, lub nawet na skórze swoich dzieci.

III.3 Niszczenie krajowej produkcji. Nadmierny import towarów.

W ostatnim czasie Polska zastała „zasypana” importowanymi towarami, najczęściej są to towary produkowane w Chinach. Ich cena jest niewielka, ich jakość nie jest zła. Więc dlaczego w krajach należących do Unii Europejskiej wprowadzono ograniczenia w postaci kontyngentów ? Gdyby nie kontyngenty rynki krajów UE zostałby dosłownie „zasypane” produktami importowanymi. Są także inne ograniczenia nakładane przez państwa na producentów zagranicznych towarów. Dlaczego te ograniczenia są nakładane? Wszystkie te ograniczenia mają na celu zmniejszenie ilości towarów importowanych z zagranicy. Z prostego powodu – poprzez te ograniczenia chroni się krajowych producentów, którzy nie mieliby szans wygrać walkę o klienta z zagranicznymi producentami. Jak wiadomo towary produkowane w kraju są droższe, bo ich produkcja jest droższa. W krajach, np. w Chinach producenci maja tanią siłę roboczą i na same pensje dla pracowników wydają znacznie mniej iż producenci krajowi. Tak więc towary importowane są tańsze – a nim tańsze są towary, tym konsumenci częściej je kupują. W takiej sytuacji krajowi producenci przegrywają –
klienci nie zwracają uwagi gdzie dany towar był wyprodukowany. W ten sposób często firmy upadają, w kraju zwiększa się bezrobocie. A nim większe jest bezrobocie, tym zmniejsza się rynek zbytu i w ten sposób upadają kolejne firmy. Import towarów niszczy krajową produkcję, wiec robi się wszystko, aby ten proceder w małym stopniu ograniczyć, Także jest inny powód wprowadzania ograniczeń – cele polityczne. Państwo może więcej zarobić na podatkach, jeśli jest więcej towarów produkowanych w kraju, niż importowanych. Im więcej jest osób pracujących, tym więcej ludzi płaci podatki i mniej pieniędzy państwo musi wydać na pomoc socjalną dla bezrobotnych.
Globalizacja przyczynia się do otwarcia rynku innym krajom. Z jednej strony można na tym skorzystać – możemy kupić tańszy importowany towar. Z drugiej strony kupując taki towar blokujemy możliwość sprzedaży tego samego towaru, produkowanego w kraju za nieco większe pieniądze, tym samym przyczyniamy się do zmniejszenia rynku zbytu na towary krajowe. Jak widać wszystko ma swoje wady i zalety...

III.4 Niszczenie środowiska.
W ostatnich latach coraz częściej się mówi o zanieczyszczeniu Ziemi i wynikających z tego problemów. Stopniowo ociepleniu ulega klimat, mamy do czynienia z coraz częstszymi powodziami i trzęsieniami ziemi. Niestety globalizacja nie pomaga złagodzić tego problemu, lecz jeszcze go powiększa. Ze względu na budowę coraz większej ilości fabryk Ziemia ulega coraz większemu zanieczyszczeniu. Winne są temu najczęściej fabryki, swoje odpady wypuszczają do rzek, zanieczyszczając je. Również Ziemie zanieczyszcza towar produkowany przez te fabryki, bo opakowania tych towarów są stworzone z materiałów, które przez długie lata ulegają rozkładowi. Także to, że istnieje coraz większa ilość fabryk szkodzi Ziemi, gdyż do swojego funkcjonowania potrzebują ogromniej ilości energii elektrycznej. Nie dość, że wód docierają ścieki, to jeszcze do wytworzenia energii używa się węgla, czyli zasobu nieodnawialnego, który może się kiedyś skończyć. Także z samych fabryk do atmosfery emitowane są szkodliwe gazy.
Globalizacja w gospodarce przyczyniają się do niszczenia środowiska na olbrzymią i niespotykaną dotychczas skalę, szczególnie w krajach tzw. Trzeciego Świata. Biorą w tym udział ponadnarodowe korporacje, dla których ważny jest krótkoterminowy zysk oraz minimalizacja kosztów działalności, co powoduje nadmierną eksploatację bogactw naturalnych . Z zanieczyszczeniem środowiska stara się walczyć Unia Europejska. Na początku marca na szycie w Brukseli zdecydowano, że wszystkie żarówki na terenie UE mają być energooszczędne. Także nakazano państwom UE, że 20 % energii, ma być produkowane z źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Jednak zmniejszenia emisji CO2 powinien się podjąć kraj, który go najwięcej emituje, czyli USA. Jednak szkód jakie zostały wyrządzone naszej planecie już nie da się naprawić...

III.5 Spadek przyrostu naturalnego. Zmiany społeczne.

Kolejnym poważnym problemem wynikającym z globalizacji jest spadek przyrostu naturalnego. Kobiety coraz rzadziej zachodzą w ciążę, a środowisko się starzeje. Także stan zdrowia młodych ludzi pozostawia wiele do życzenia. Swój udział także w tym przypadku ma globalizacja. Na ulicach widzimy coraz większą ilość otyłych dzieci, spowodowane jest to brakiem aktywności fizycznej i fast foodami. Postępująca technologia związana z globalizacją uzależnia dzieci od komputerów, rosnąca ilość restauracji z fast foodami przyciąga młodych ludzi. W rezultacie z braku ruchu i otyłości tacy ludzie umierają o kilkanaście lat za wcześnie.
Także pracodawcy niechętnie „patrzą” na ciężarne kobiety. bowiem naraża ich to na straty finansowe. Kobiety boją się założyć rodzinę, bo po powrocie z urlopu macierzyńskiego mogą dostać wypowiedzenie. W rezultacie dzieci jest coraz mniej, a małżeństwa często są bezdzietne.
Należy wspomnieć o zmieniających się zwyczajach młodych par. Małżeństwa jako za sprawę priorytetową uważają dorobienie się majątku. Najpierw dom, samochód, a dopiero później założenie rodziny. Często takie małżeństwa o zapominają o tym ostatnim – załóżeniu rodziny i mimo posiadania dobrze płatnej pracy, wielkiego domu i luksusowego samochodu w Polsce liczba urodzin spada, a zwiększa się liczba zgonów.
Poważnym problem staje się młodzież. Nie mają szacunku do starszych, brak im autorytetów. Przyjaciół i rodziców zastępuje im komputer, który może wszystko. Również komputer zastępuje im muzea, teatry itp. Taki stan rzeczy jest martwiący, bo zamiast rodziców ideałem dla nich jest postać z gry komputerowej, która potrafi latać, zabijać, która potrafi rozbawić.


IV. PODSUMOWANIE

IV.1 Jaka jest globalizacja?

Poznaliśmy już negatywne i pozytywne skutki globalizacji we współczesnym świecie. Wybrałem te, które wydały mi się najważniejsze. Jednak nasuwa mi się pytanie – Jaka jest ta globalizacja, czy jest potrzebna, a może wręcz przeciwnie? Oczywiście ma swoje wady i zalety, lecz z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie jest potrzebna, lecz konieczna do normalnego życia. Wystarczy spojrzeć na kraje, w których ten proces jest blokowany, czyli np. Korea Północna, gdzie nie istnieje wymiana handlowa. Te komunistyczne państwo skutecznie zablokowało ten proces, lecz kosztem swoich obywateli, bo muszą żyć w biedzie. Proces ten rozpoczął się prawie w każdym kraju i zawsze przyniósł jakieś korzyści. Tak więc globalizacja jest potrzebna, ma swoje wady i zalety, lecz korzyści są większe i bardziej widoczne, niż straty spowodowane przez ten proces. Jednak jak powiedział nasz papież Jan Paweł II globalizacja nie jest ani dobra, ani zła, jeśli używa się jej do dobrych celów....


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
14.5.2011 (16:54)

przydała mi sie ta praca dzięki!

25.1.2011 (21:37)

świetna praca, dzięki przydała mi się

17.12.2010 (19:14)

Rewelacja...

Formy wypowiedzi