profil

Reportaż z wystawy o Annie Frank

poleca 85% 311 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W poniedziałek 21 maja 2006 roku wraz z moją klasą i panią **** byłam w jarocińskim muzeum zobaczyć wystawę o Annie Frank. Oto informacje, które się o niej dowiedziałam dzięki filmowi i opowiadaniu dwóch pań:
Anna Frank była Niemką. Była córką Otta Franka. Miała o 3 lata starszą siostrę, Margot. Z okazji 13 urodzin dostała dziennik, w którym od razu zaczęła pisać o swoich przeżyciach. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa rodzice Anny postanowili wyjechać do Holandii, ponieważ byli Żydami i obawiali się Niemców. W Holandii Otto założył fabrykę leguminy do produkcji dżemów. Cała rodzina Anny prowadziła spokojne życie. Anna chodziła do szkoły wraz z innymi dziećmi. Aż do czasu, gdy Niemcy wkroczyli także do Holandii. Rodzina Frank’ów skryła się w budynku za fabryką Otta, ponieważ imię jej siostry znalazło się na liście osób, które miały zostać wywiezione do obozów pracy. Annie nie wolno już było wychodzić na dwór, do szkoły, a nawet wyglądać przez okno. Całymi dniami wszyscy domownicy musieli chodzić na palcach, aby żaden z pracowników fabryki nie usłyszał , że się tam ukrywają. Marzeniem Anny stało się opublikowanie jej dziennika. Dziewczynka zapisała w nim nadzieję, że ten koszmar (II wojna światowa) wkrótce się skończy. Niestety ktoś doniósł Niemcom, że w budynku za fabryka ukrywa się żydowska rodzina. Wszyscy bliscy Anny zostali wywiezieni do obozów pracy. Dziewczynka umarła w jednym z nich w wieku ok. 15 lat z wycieńczenia i głodu, tak samo jak jej matka. Siostra Ani umarła na tyfus. Tylko ojciec dziewczynki przeżył. Po wojnie dawna znajoma oddała mu znaleziony przez nią dziennik Anny, który Otto opublikował spełniając marzenie córki.
Uważam, że była to bardzo interesująca postać mam nadzieję, że tego typu prezentacje będą się odbywała w naszym mieście częściej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta