profil

Mydło- rodzaje i właściwości

drukuj
satysfakcja 59 % 549 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

MYDŁO- JEGO RODZAJE I WŁAŚCIWOŚCI

1. Krótka historia mydła:

Wynalezienie mydła przypisuje się Fenicjanom, ponieważ żyli oni głównie z kupiectwa międzynarodowego, wynalazek ten szybko rozpowszechnił się w całym świecie ówczesnej cywilizacji. Dość wcześnie nauczono się też mydło wytwarzać. Na początku naszej ery potrafiły to robić wszystkie ludy Europy zachodniej.
Ówczesne mydło robiono z roślin wydzielających pianę np. mydlnicy i tłuszczów zwierzęcych.
Pierwsze „twarde” mydła zostały stworzone na Środkowym Wschodzie ok. 800 r. n.e. następnie Arabowie rozwinęli jego produkcję w basenie Morza Śródziemnego. Surowcami do jego tworzenia były; woda, substancje tłuszczowe zwierzęce i roślinne oraz soda, a także sól morska i wapno.
W średniowiecznej Europie powstały pierwsze mydlarnie. Najsłynniejsi mydlarze byli mydlarze marsylscy, weneccy, genuejscy, jednak w XII w. Patentem w produkcji mydła stała się Hiszpania ze względu na to, że dysponowała zarazem oliwą z oliwek jak i sodą otrzymywaną z roślin morskich gatunku „soliród zielny”.
W Polsce pierwsze mydlarnie powstały dopiero w XIVw. Wyrabiano je z różnych materiałów tj. glinki, ługu, kwasu z kiszo0nej kapusty. Stosowano je głównie przy pielęgnacji skóry małych dzieci.
W czasie Rewolucji Francuskiej Nicolas Leblanc opracował metodę produkcji „sody sztucznej” lub „naturalnej”. Od tej pory warsztaty mydlarskie rozwijały się bardzo szybko.

2. Skład i produkcja mydła;

· Mydła- są solami sodowymi lub potasowymi wyższych kwasów tłuszczowych głównie kwasów palmitynowego, stearynowego i oleinowego. Odczyn wodnych roztworów mydeł jest zasadowy, poznieważ w roztworach wodnych mydła jako sole słabych kwasów i mocnych zasad są zhydrolizowane na kwas i zasadę. O zasadowym odczynie roztworu decyduje obecność jonów wodorotlenkowych w roztworze. Mydła są powszechnie stosowane jako środki myjące, piorące, gdyż posiadają zdolność emulgowania tłuszczu. Roztwór mydła wraz z tłuszczem brudu tworzy emulsję, którą łatwo usuwa woda.
· Mydła otrzymuje się w reakcji zmydlania tłuszczów za pomocą wodorotlenków i węglanów sodu i potasu lub niekiedy z syntetycznie uzyskanych kwasów tłuszczowych.

/> Produkcja mydła;

Proces wytwarzania mydła można podzielić na dwa etapy:
-warzenie lub gotowanie mydła, którego celem jest zmydlenie surowców tłuszczowych i wytworzenie masy mydlanej,
-konfekcjonowanie, które prowadzi do nadania mydłu postaci i właściwości, jakich wymaga konsument.
Pierwszym etapem jest zmydlanie, czyli ogrzanie tłuszczu z nieiwlką ilością ługu sodowego ( stężony NaOH) wraz z wodą do momentu sklejenia się masy. Proces ten trwa 2- 5 godz. I odbywa się w urządzeniach periodycznych.
Następnie prowadzi się proces domydlania czyli dodawaniu wody przy ciągłym mieszaniu , aż masa zacznie się ciągnąć jak nić.
Następnie jest wysalanie masy mydlanej, proces ten prowadzi się aby oddzielić mydło od reszty składników. Do masy mydlanej dodaje się solankę lub sól stałą. Z roztworu wytrąca się mydło, po pewnym czasie następuje rozwarstwienie na warstwę mydlaną i ług spodni. Ług usuwa się, a wysalanie powtarza się wielokrotnie. Uzyskany produkt to wysół.
W tym samym czasie prowadzi się zmydlanie surowców kwasowych wchodzących w skład mydła czyli kalafonia lub kwasy tłuszczowe. Po wysoleniu powstaje wysół pomocniczy.
Następuje zmieszanie obu wysołów i wolno zostaje dolewana woda przy mieszaniu parą wodną i dodaniu niewielkiej ilości ługu sodowego. Proces ten jest wielokrotny i potrzebny do usunięcia z mydła glicerynę i inne zanieczyszczenia.
Po końcowym rozwarstwieniu uzyskuje się wysół i tzw. Klej. Wysół spuszcza się, chłodzi i suszy. W ten sposób uzyskuje się mydło rdzeniowe, które stanowi gotowy produkt, lub może być poddawany konfekcjonowaniu.

2. Rodzaje i zastosowanie mydła w zależności od typu skóry.

Mydła dzielą się na;
-mydła stałe (sole sodowe)
-mydła ciekłe
-mydła maziste (sole potasowe i mieszane)
-mydła toaletowe (sodowe zawierające barwniki, olekji zapachowe, substancje lecznicze, olej kokosowy i inne)

· Mydło zasadowe to prawdziwe mydło, ale nie jest ono polecane do żadnego typu cery. Mydło to za bardzo odtłuszcza skórę, zmienia jej odczyn z kwaśnego na zasadowy (a to bardzo szkodzi skórze), skóra może stać się nadwrażliwa, przesuszona i podatna na alergie.

· „Mydło bez mydła”- to łagodnie działający kompleks powierzchniowo- czynny, pochodzi stąd, że preparaty tego typu pod względem chemicznym nie są prawdziwymi mydłami (pH poniżej 7), wyglądem i sposobem działania preparaty te przypominają do złudzenia mydło- takim „mydłem bez mydła” są wszelkie kostki dermatologiczne, płynne mydła dermatologiczne, również te o działaniu leczniczym.

· Mydło w płynie ma te same składniki myjące, co mydło w kostce. Najczęściej są to działające silnie odtłuszczająco sole sodowe siarczanu laurylu. Mniej w płynnym mydle jest tłyszczu i substancji zagęszczających, natomiast więcej wody. Dlatego mydła w płynie, żelu lub mleczku są nieco łagodniejsze dl skóry niż te w kostce. Dodawane do mydeł substancje nawilżające jak np. uszczelniające naskórek gliceryna, lanolina lub oleje roślinne oraz kremy nawilżające i miód w płynnych preparatach działają skuteczniej, bo zostawiają na skórze cienką warstwę, chroniącą ją przed nadmiernym wysuszeniem.


Kupując mydło zawsze trzeba sprawdzać na opakowaniu jego odczyn pH. Jeśli jest to pH. 5,5-7 nie ma obawy, że mydło wysuszy skórę. Ten przedział pH odpowiada odczynowi kwaśnemu i obojętnemu, które skóra dobrze toleruje. Brak informacji o pH oznacza, że mydło jest mocno zasadowe i może wysuszyć naskórek. Mydło trzeba wybierać odpowiednio do typu skóry.

Mydło, a rodzaj skóry:

Skóra normalna -mydło ;

Taka skóra to rzadkość. Ma najmniejsze wymagania, ale trzeba dbać, by się nie wysuszyła, do ciała odpowiednie dla niej są mydła w każdej postaci, byle by miały substancje nawilżające. Do twarzy dobre są żele i płyny przeznaczone do mycia twarzy lub mydła w kostce dla dzieci, bo takie zwykle zawierają substancje zapobiegające wysuszeniu skóry np. lanolinę i są wyprodukowane z wysokiej jakości składników.

Skóra tłusta i mieszana; peelingujące mydło lub żel ;

Tego typu skóra jest nadgorliwa w produkowaniu łoju na całej twarzy lub tylko w tzw. Strefie T (czoło, nos, broda), oraz karku, dekolcie i plecach. Potrzeba jej mocnego oczyszczenia, ale bez wysuszenia, oraz zmniejszenia działalności gruczołów łojowych. Do ciała przyda się codzienny peeling przetłuszczających się miejsc podczas mycia , sprawdzą się więc tu mydła glicerynowe w kostce z zatopionymi w nich np. otrębami, pestkami owoców, rozdrobnionymi ziarnami lub naturalną gąbką. Do twarzy natomiast polecany jest płyn do mycia twarzy głęboko oczyszczający lub z zawartością siarki, cynku, wyciągami z szałwi, rozmarynu, malin, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Skóra sucha; żel nawilżająco - natłuszczający:

Ten typ skóry wymaga dużej troski, dlatego mydło w jej przypadku musi być niezwykle delikatne i zawsze w formie płynu. Do ciała używa się mydła w płynie z dodatkiem kremu, mleczka lub oliwki, które zostawiają na skórze film chroniący przed utratą wody. Do twarzy żel do mycia przeznaczony dla skóry suchej i bardzo suchej.

Skóra szczególnie wymagająca;

Jeśli jest to skóra łojotokowa, skłonna do wyprysków, wrażliwa lub alergiczna, trzeba sięgnąć po syndet czyli tzw. „mydło bez mydła”. W składzie tego mydła są łagodne związki powierzchniowo czynne, zwane tenzydami. Zmywają one brud, ale utrzymują naturalnym, lekko kwaśny odczyn skóry, bo nie naruszają płaszcz lipidowego skóry.

RODZAJE MYDEŁ ZE WZGLĘDU NA SKŁADNIKI;

Mydła BIO

Konwalia - naturalne mydło BIO

Cynamon-Pomarańcza - naturalne mydło BIO


Mydła szare:

Lawenda - Mydło Szare
Mydło szare z olejkiem z oliwek


Naturalne mydła zapachowe

Knossos - Naturalne mydło oliwkowe – Pistacjowe
Ylang-Ylang - naturalne mydło zapachowe

Mydła do masażu

Miód i płatki owsiane - mydło do masażu

Algi - glicerynowe mydło do masażu z loofą

Mydło do masażu ze sznurkiem – niebieskie


Mydła oliwkowe

Kanu - Mango - naturalne mydło oliwkowe
Kanu - Miętowo - Eukaliptusowe - naturalne mydło
Kanu - Paczula - naturalne mydło oliwkowe

Peelingi:
mikrodermabrazja w kremie
peeling termiczny do twarzy

Naturalne mydła w płynie:

Kolagenowe mydło w płynie

Migdałowe mydło w płynie
Glicerynowe mydło w płynie


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
16.3.2011 (20:31)

swietna praca opłacało sie praca na 6+

26.4.2010 (17:33)

mi sie podoba.Polecam

15.2.2009 (08:10)

super zostawiam 6;)