profil

Scharakteryzuj renesansową koncepcję życia w świetle poznanych utworów.

poleca 85% 171 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej

Człowiek wyzwolony, odważny w poszukiwaniu prawdy, uniwersalny, wszechstronnie wykształcony i znający języki to typowy renesansowy humanista O tym jak wyglądał, jakie cechy posiadał i przede wszystkim jak żył człowiek renesansu pisali Jan Kochanowski i Mikołaj Rej.
Jan Kochanowski pisał w myśl filozofii epikurejskiej i stoickiej. W swoich utworach radził, aby korzystać z życia jak robią to epikurejczycy, prowadzić żywot szczęśliwy i pełny przyjemności. Przy tym jednak należy zachować umiar i spokój, co było już poglądem stoickim. „Pieśń XIX” zwana pieśnią o dobrej sławie zawiera „kodeks człowieka renesansu”.

Mikołaj Rej koncepcję szczęśliwego renesansowego żywota przedstawia w „Żywocie człowieka poczciwego”. Za wzorzec przedstawia poczciwego szlachcica-ziemianina, wiodącego prawe spokojne życie na swoich włościach. Najwyższą wartością dla niego jest cnota rozumiana jako uczciwość, patriotyzm i życie w zgodzie z naturą. Człowiek ten jest dobrym gospodarzem dbającym o swoją ziemię. Jest także dobrym ojcem, mężem oraz obywatelem. Rej w swoim utworze wyjaśnia czym jest szlachectwo-twierdzi że jest to przede wszystkim obowiązek, powinność wobec ojczyzny i szereg cnót, które należy spełniać.

Obydwaj twórcy preferują podobną postawę. Narzędziem do osiągnięcia szczęścia miał być rozum i cnota. Człowiek to istota doskonała, obdarowana przez Boga darami ziemi. Poeta tworzy człowieka cieszącego się chwilą, głoszącego pochwałę życia zarazem pamiętającego o tradycjach, dbającego o rodzinę i żyjącego w zgodzie z naturą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta