profil

Interpretacja wierszy Anny Kamieńskiej "Co jest za domem?", Ernesta Brylla "Tyle razy..." i Edwarda Stachury "Dookoła mgła"

poleca 85% 184 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W wierszu Anny Kamieńskiej nadawcą jest małe dziecko, które zadaje dużo pytań. Adresat nie został określony. Tematem utworu jest dziecięca ciekawość świata. Nastrój - pogodny, optymistyczny. Wiersz jest miniaturą poetycką, ma siedem wersów; dwa ostatnie odpowiadają na wcześniejsze pytania.

Nadawcą w wierszu Brylla jest sam autor, zaś odbiorcą jest wizerunek dzieciństwa, z którym poeta się rozprawia. Tematem jest mit sielankowego dzieciństwa, chętnie podejmowany w utworach poetyckich. Zwykle przywołuje się z wczesnego okresu życia to co miłe i radosne. Ernest Bryll ma inne doświadczenia. Jego wspomnienia wiążą się z bólem i przeżytym cierpieniem. W utworze nawiązuje do motywu ranionego zwierzęcia, co sugeruje przeżycia związane z aktem okrucieństwa.
Uczucia podmiotu lirycznego : żal, smutek, rozpacz, pragnienie zemsty.
Myśl przewodnia wiersza zawarta jest w metaforze : "I zajrzę tobie w ślepka - kraju lat dziecinnych
I odrzucę jak szkapę z grzbietem połamanym."
Odnajdujemy w niej chęć pogodzenia się z cierpieniem i ukojenie żalu.

Nadawcą w wierszu " Dookoła mgła" jest sam poeta. Zwraca się do gwiazdy czyli, metaforycznie, do losu, przeznaczenia.
Tematem jest wędrówka poety przez życie, którą można rozumieć jako niemożność znalezienia swojego miejsca. Duchowe rozterki poety nie pozwalają mu na osiągnięcie spokoju. Tytułowa mgła jest symbolem zamętu, lęków, które przeszkadzają autorowi w ułożeniu sobie życia. Motyw mgły jest często wykorzystywany przez Stachurę.
Nastrój : pełen niepokoju, melancholii, przepełniony tęsknotą i udręką życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta