profil

"Na czym polegało człowieczeństwo w nieludzkich czasach wojny??"

poleca 85% 374 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jan Bytnar

II wojna światowa, była największym i najbardziej okrutnym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Wzięło w niej udział 61 państw (istniało ich wtedy 67), pod broń powołano ok. 110 milionów ludzi… Zginęło ok. 50 milionów… Głównie ludność cywilna… Bilans ten jest ty bardziej tragiczny biorąc pod uwagę to, że ginęli niewinni ludzie… To były te nieludzkie czasy o których nie da się zapomnieć. Byli jednak ludzie, którzy zachowali resztki godności i nie przeszli obojętnie wobec potrzebujących.
Czym jest CZŁOWIECZEŃSTWO?? Jest to zespół cech przynależnych człowiekowi stanowiących o jego ludzkiej naturze. Niektórzy w tamtych czasach zachowywali się jakby życie człowieka nie miało dla nich żadnego znaczenia… Byli jednak i tacy którzy potrafili narazić się lub oddać własne życie, by nieść pomoc. Aleksy Dawidowski, członek SZARYCH SZEREGÓW, jest przykładem na poświęcenie się dla innych. Gdy jego przyjaciel Janek Bytnar został zatrzymany przez Gestapo, nie wahał się ani chwili z podjęciem decyzji o odbiciu go z rąk Niemców. Zakończyło się to słynną Akcją pod Arsenałem, gdzie odbito z rąk Niemców 20 osób. Mimo że Aleksy umarł w wyniku odniesionych ran w tejże Akcji to miał poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.
Bardzo pięknym przykładem poświęcenia się, tym razem dla zupełnie obcej osoby, jest franciszkanin Maksymilian Kolbe. Poświęcił on swoje życie za Franciszka Gajowniczka, który został razem z 9 innymi więźniami wytypowany do bloku śmierci, z powodu ucieczki jednego z więźniów przebywającego wcześniej w ich obozie. Maksymilian Kolbe wiedział, że ów człowiek ma on żonę i dzieci które go potrzebują, dlatego poświęcił się dla swojego rodaka…
Również taką cząstką człowieczeństwa była odwaga, którą żołnierze Armii Krajowej czy Szarych Szeregów okazywali. Dowodem na to były akcje sabotażowo-dywersyjne, w których uczestniczyli ryzykując swoje życie.
Na wielką uwagę zasługują również osoby, które może i nie są znane z nazwisk, ale poświęcały się drukując “Biuletyn Informacyjny” czy książki wydawane w tamtym okresie. Publikacje te były nielegalne, ale podnosiły Polaków na duchu uświadamiając im, że ich poświęcenie nie idzie na marne…
Jedno jest pewne - Polacy przetrwali “chwilę próby“. Pokazali Niemcom swoją odwagę i nieugiętość, czym ogromnie ich zadziwiali. Swoją patriotyczną postawą, okazywali przywiązanie dla kraju, było to dowodem ich męstwa, oraz tego że w czasach wojny byli ludzie dla których człowieczeństwo było sprawą HONORU…

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty