profil

Karol Wojtyła powiedział: „miłosć jest najpiękniejszą realizacją tych możliwości, które tkwią w człowieku”. uzasadnij prawdziwość tych słów wybranymi przykładami literackimi.

poleca 85% 208 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Eliza Orzeszkowa William Szekspir

Miłość, to uczucie, które przejawia się w wielu sytuacjach życiowych. To piękne uczucie, jest czymś niewytłumaczalnym bo nie można dokładnie określić gdzie się ona rodzi, i gdzie umiera. Ciągle słyszeć można o miłości mężczyzny i kobiety, dzieci i rodziców, miłości do Ojczyzny. To tylko kilka przykładów na występowanie tego uczucia. Także na tle religijnym ona występuje, bo kochać Boga, to także rodzaj miłość. Czasami o miłości można nie wiedzieć a ona jest, pomaga nam bo dzięki niej możemy realizować swoje plany. Człowiek może wiele, tak jak według znanego polskiego przysłowia „Polak potrafi”. Gdyby się nad tym zastanowić to w różnych czynnościach musi nas coś prowadzić. Fizycznie jest to nasze ciało, lecz fizycznie coś to jest. Bywa, że nam podpowiada. Rzadko się zastanawiamy co to? A może jest to... no właśnie to jest miłość. Człowiek postępujący dobrze kieruje się miłością, to ona daje siłę, odwagę. Najlepszym argumentem w jakiejkolwiek sprawie jest miłość, może nie widać to na pierwszy rzut oka, może nie wszyscy się z tym zgodzą ale to jest właśnie sposób na życie. Jednak z miłością trzeba też uważać, trzeba tą podpowiedź korzystnie wykorzystać. Otworzyć oczy, pomyśleć, i nie przesadzać. Taka miłość, która była nadużyta jest miłość bohaterów tragedii Szekspira Romeo i Julia. Byli oni zakochani ślepo. Fakt, że była to szczera miłość ale do czego ona doprowadziła. Niestety do ich śmierci. Mogłoby się wydawać, że ich miłość była zła, nie umieli z niej korzystać ale nie. To uczucie dało im szczęście za życia i po śmierci. Z naszego punktu widzenia smutne, że odeszli ale oni wiedzieli, że tak mocno się kochając doznają najszczęśliwszego życia po śmierci. Kierowali się tym i realizowali swoje możliwości. Umieli to pokazać, nie bali się opinii rodziny. Tutaj jest świetnie pokazane to, że możliwości jakie ma człowiek powinno się realizować miłością.
Chciałbym zwrócić uwagę na to, że miłość jest także tolerancyjna, i szczera. Nie da się oszukać miłości. Przykładem są bohaterowie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, Justyna Orzelska i Jan Bochatyrowicz. Justyna wybrała Jana wbrew nierówności klas społecznych. Nie trzeba patrzeć na drugiego człowieka pod kątem pieniędzy, ustatkowania rodziny. Słowa Karola Wojtyły: „Miłość jest najpiękniejszą realizacją tych możliwości, które tkwią w człowieku” wskazują nam cel życia. Mamy możliwości stania się lepszymi ludźmi, tolerancyjnymi, i kochającymi. Lepiej niż z miłością nam nie będzie. Miłość może nam zaszkodzić w życiu, tylko jeśli o nią nie zadbamy, nieumiejętnie z niej skorzystamy. Ale i tak wtedy możemy stracić coś innego mniej cenniejszego od miłości. Tak się stało ze Skawińskim, bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik”. Był samotnym człowiekiem, żył na latarni. Dostając pewnego dnia polską książkę „Pana Tadeusza” nie przestał jej czytać dopóki nie usnął. Zaniedbał tym swoje obowiązki i został zwolniony z pracy. Stracił dom ale nie stracił książki. Kochał ją, a książka symbolizowała mu Polskę, którą kochał. W tym wypadku miłość do ojczyzny nie zrujnowała mu życia, tylko on sam sobie je zrujnował. Bo gdyby na chwilę się z nią rozstał to nadal by miał pracę i mógłby się cieszyć ze swojej miłości do ojczyzny w domu. To tylko i wyłącznie jego wina. W tej historii także przetrwała miłość mimo przeciwności losu.
Skawiński, Romeo i Julia, Justyna Orzelska i Jan Bochatyrowicz pokazują i udowadniają, że miłość pomaga. Na pewno realizuje możliwości człowieka i stara się jak najlepiej pomagać. Miłość może być „...najpiękniejszą realizacją tych możliwości, które tkwią w człowieku” jeżeli będziemy potrafili z niej korzystać i będziemy tego chcieli. Życie nie jest łatwe, i miłość nie może być też łatwa, bo na nią zasługują tylko ci którzy chcą. Realizujmy nadal swoje możliwości poprzez miłość ale pamiętajmy, żeby robić to całym swoim sercem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty