profil

Trąd

drukuj
satysfakcja 96 % 330 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Trąd
Jest to ciężka, przewlekła choroba zakaźna występująca obecnie w niektórych krajach tropikalnych i subtropikalnych (m.in.: w Afryce Równikowej, Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Oceanu Spokojnego), rzadziej w Europie.

Wywołują ją bakterie pokrewne prątkowi gruźlicy: Mycobacterium leprae należy do tej samej grupy systematycznej, co prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) i ma bardzo podobne cechy biologiczne.

Bakteria Wnika do ustroju przez skórę lub błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a następnie pokonawszy barierę układu chłonnego dostaje się do krwi i drogą rozsiewu powoduje powstaje swoistych zmian w miejscach typowych dla tej choroby: w skórze, nerwach obwodowych, błonach śluzowych nosa i krtani oraz drobnych kościach i chrząstkach dłoni i stóp.

Zarażenie następuje drogą kropelkową lub krwionośną przy dłuższym kontakcie z chorym. Dlatego opiekujący się trędowatymi noszą maseczki, specjalne gogle-okulary i rękawiczki. Choć trudno się zarazić przez zwykłe dotknięcie chorego. Dla ochrony przed infekcją należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Wylęganie się choroby trwa długo, od 9 miesięcy do 15 lat. Objawem są twarde obrzęki, bogate w bakterie. Mogą się one otwierać, prowadząc do poważnych zniekształceń. Trąd atakuje głównie nos, uszy, dłonie, stopy. Nerwy zostają zniszczone przez bakterie, na skutek czego chorzy mają zaburzenia czucia lub nie mają go wcale. Jest to przyczyną powikłań, których skutki są często groźniejsze, niż sama choroba – następują oparzenia i zranienia, następnie zakażenia i ropienie ran, co powoduje stopniowy rozpad ciała. Stąd przyczyną śmierci są najczęściej powikłania wynikające z nie leczonego zakażenia ropnego. Leczenie skutków choroby zwykle umożliwia przeżycie, choć oczywiście nie przywraca utraconych części

Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatose tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze stopniowo utrata czucia szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.

ciała.

Leczenie nie jest skomplikowane i poza najcięższymi, zakaźnymi przypadkami może się odbywać w domu chorego. Chorzy przyjmują leki raz czy dwa razy dziennie. Pielęgnacji wymagają natomiast chorzy z otwartymi ranami, które wymagają szczególnej troski, jako że chorzy nie odczuwają bólu i sami nieświadomie powodują powiększanie się ran przez wciąż nowe urazy. Potrzebna jest też rehabilitacja chorych (nie tylko medyczna, ale także psychiczna i społeczna), odpowiednie obuwie i protezy, kształcenie i przyuczanie do zawodów. Nierzadko potrzebne są też operacje, których celem jest przywrócenie sprawności funkcjonowania ścięgien, najczęściej dłoni, gdyż ulegają one przykurczom. Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy wyleczenie z trądu daje trwałą odporność. Jest dużo nawrotów. Nie wiadomo, czy jest to efekt niedoleczenia i ponownego uaktywnienia się bakterii przechowywanych w organizmie, czy jest to ponowne zarażenie osób szczególnie podatnych na trąd. Badania nad tym problemem nie są prowadzone, ponieważ leczenie chorego człowieka jest o wiele bardziej istotne.

Obecnie szacuje się, że około 15 milionów ludzi jest chorych na trąd. Z tego leczonych jest tylko około 3 miliony. Co roku rejestruje się niemal 800 tys. nowych przypadków trądu. Większość ludzi dotkniętych chorobą żyje w krajach rozwijających się - w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. W Indiach, Nepalu, Bangladeszu, Brazylii, Birmie i Indonezji częstość występowania choroby wynosi 5 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców

Do niedawna badania nad trądem były bardzo trudne, bowiem wywołującego go mikroba nie można hodować w warunkach laboratoryjnych. Odkryto jednak, że na trąd cierpią także amerykańskie pancerniki (ze względu na stosunkowo niską temperaturę ciała) i od tej pory zwierzęta te wykorzystuje się w doświadczeniach.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.9.2011 (16:35)

Masz problem z praca domowa? www.pracadomowa.pl Rozwiazane zadania krok po kroku z matematyki, fizyki i chemii!!