profil

Telegrafia

drukuj
satysfakcja 64 % 77 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Falą elektromagnetyczną- nazywa się rozchodzące przestrzeni zaburzenie pól elektrycznego i magnetycznego.

Telekomunikacja- zajmuje się przekazywaniem na odległośc różnego rodzaju sygnałów: dźwięków, impulsów elektrycznych, obrazów. Wyróżnia się: radiofonię, telegrafię, telefonię, telewizję, radiolokację. Ja w swoim referacie przedstawię czym jest Telegrafia.

Telegrafia- jest działem telekomunikacji zajmującym się przekazywaniem na odległośc znaków pisma. Telegrafia dzieliła się na:
- telegrafię alfabetową (potoczne - usługa telegraficzna, teleks), dotyczy przesyłania wiadomości typu alfanumerycznego, a więc znaków pisma. Treść wiadomości zostaje przetworzona na sygnały telegraficzne według określonego kodu telegraficznego.
- telegrafię kopiową (faksymilografia, telekopia), zajmuje się przesyłaniem i reprodukcją rysunków. Można rozróżnić telekopię odcieniową od czarnobiałej, inaczej fototelegrafię i telefaksodację.
Dzisiaj funkcje te spełnia, fax.

Pierwsze telegrafy...
... nie wykorzystywały do przesyłania sygnałów fal elektromagnetycznych, ale impulsy elektryczne biegnące wzdłuż kabla.. Aby nadac telegram, wystarczyło mieć prosty obwód zasilany bateria, zaopatrzony w wyłącznik i połączony przewodem elektrycznym z odbiornikiem. Włączając i wyłączając prąd w nadajniku, przesyłano zakodowaną informację do odbiornika, którego zasadniczymi elementami były elektromagnes i rysik na dźwigni. Prąd zmienny doprowadzany przewodem do odbiornika wzbudzał w elektromagnesie pole magnetyczne, które wprawiało w ruch rysik na żelaznej dźwigni. Zastosowanie fal elektromagnetycznych umożliwiło budowę telegrafu bez przewodu. Zasada działania takiego telegrafu opiera się na zasadzie działania radia. Jest jednak od niej prostsza.
Pierwszy telegraf...
... który mógł przekazywac na odległośc znaki pisma, został zbudowany w 1837 roku w Angli przez sir Charlesa Wheatstone’a i Williama Cooke’a. Nadajnikiem był prosty obwód elektryczny zaopatrzony w zasilacz. Odbiornik, połączony z nadajnikiem za pomocą przewodu, miał pięc igieł magnetycznych umieszczonych na planszy z literami alfabetu. Na skutek impulsu dwie igły wychylały się i wskazywały właściwą literę.

W tym samym czasie pewien Samuel Finley Breese Morse zajmował się konstrukcją swojego telegrafu. Wymyślił on specjalny szyfr zwany obecnie alfabetem Morse’a, w którym każda litera jest zakodowana jako ciąg długich sygnałów, zapisywanych jako kropki i kreski. Krótkie lub długie sygnały były przekazywane drutem na odległośc, a następnie odszyfrowane przez operatora. Z początku operatorów szkolono w odczytywaniu szyfru z taśm papierowych, lecz w praktyce operatorzy byli w stanie łatwo odczytać treść przekazu, wsłuchując się w trzaski wydawane przez odbiornik przy zapisywaniu taśmy. Zmieniono więc formę odbiornika, wprowadzając proste urządzenie zwane stukawką, które wydawało wyraźnie różne dźwięki, gdy żelazna sztabka była przyciągana i puszczana przez elektromagnes. W ten sposób umożliwiono łatwiejszą identyfikację początku i końca sygnału, co czyniło rozszyfrowanie wiadomości jeszcze prostszym.Ulepszone telegrafy miały wbudowane urządzenia, które same kodowały litery i potrafiły je rozkodowac. W 1896 roku Guglielmo Marconi skonstruował pierwszy telegraf bez drutu, który wykorzystywał fale radiowe do przekazywania informacji zapisanych alfabetem Morse’a. Zasięg jego pierwszego telegrafu wynosił tylko 3km. W dalszych latach Marconi pracował nad zwiększeniem zasięgu swojego telegrafu. Ponieważ rząd włoski nie był zainteresowany jego wynalazkiem i nie pomógł mu finansowo, Marconi przeniósł się do Anglii, gdzie jego badania spotkały się z zainteresowaniem tamtejszego rządu. W 1899 roku po raz pierwszy przesłano wiadomośc z Anglii do Francji, poprzez kanał La Manche na dystansie 50km, a w roku 1902 przez Atlantyk.
Rola telegrafu...
...i radia w życiu ludzi na morzu i w powietrzu jest ogromna. W 1909 roku dzięki sygnałom SOS wysyłanym przez radia z poważnie uszkodzonych dwóch statków, które zderzyły się ze sobą, płynąc przez Atlantyk, uratowano tysiąc siedemset osób. Siła radia została ponownie potwierdzona w tragicznej w skutkach katastrofie, gdy tonął Titanic.
Coś o rodakach...
... Na ziemiach polskich pierwszą linię telegraficzną oddano do eksploatacji 15 października 1853 roku. Linię długości 307 km, łączącą Warszawę ze stacją kolejową "Granica" w miejscowości Maćki (Maczki), zaprojektował i wybudował uczestnik Powstania Listopadowego inż. Konstanty Kamiński. Było to za czasów panowania Mikołaja I-ego Cara Wszechrosji, Króla Polskiego; namiestnikiem Królestwa był w tym czasie hrabia Paskiewicz Erywański. W 1856 roku podobną linię telegraficzną zbudowano pomiędzy Warszawą a Petersburgiem zastępując pracujący od 1839 roku telegraf optyczny. Czas przesłania telegramu optycznego z Zamku Królewskiego do Petersburga, poprzez 149 stacji przekaźnikowych ustawionych średnio co 10 km, przy dobrej pogodzie, wynosił 22 minuty (dla telegramu składającego się z 45 znaków). Jednym z przedsiębiorców budujących telegraficzne linie podmorskie na Atlantyku był polski emigrant Tadeusz Oksza-Orzechowski (1837-1902). Z kolei w Południowej Ameryce Polak Ksawery Wakulski (1843-1925) pełnił od 1873 roku odpowiedzialną funkcję naczelnego inżyniera i dyrektora telegrafów peruwiańskich. Wakulski urodził się w Gostyninie a Szkołę Główną ukończył uzyskując tytuł magistra w Warszawie w 1866 roku. Następnie studiował w Szkole Dróg i Mostów w Paryżu.
Kto ulepszył telegraf...??
... Mimo triumfu wynalazku Guglielma Marconiego (1874-1937) telegrafia przewodowa rozwijała się dalej mniej więcej do 1918 roku (czyli przez 85 lat), kiedy to dominującą formą międzynarodowej komunikacji stał się telefon. Rozwojowi telegrafii sprzyjały liczne wynalazki takie jak duplex i multiplex zwiększające "drożność" przewodów telegraficznych a co najważniejsze przynoszące oszczędności podczas budowy linii. System multiplex, umożliwiający nadawanie czterech depesz na jednej parze przewodów, opracował i opatentował Thomas Edison (1847-1931) za co zarobił 40.000$.
Co by było gdyby...
...na przykład nie urodził się taki Marconi? Gdyby nie byłoby kropek i kresek pana
S. F. B. Morse’a? Radio odgrywa nie zastąpioną rolę w naszym życiu. Dzięki temu wspaniałemu wynalazkowi możemy czuc się bezpiecznie. Pogotowie, straż pożarna i policja mają możliwośc natychmiastowego kontaktu przez radio.
Podsumowanie...
... Do 1875 roku położono 400 tys. km kabli napowietrznych i podwodnych a na przełomie wieków, szacuje się, że łączna długość kabli przekroczyła 1,2 miliona kilometrów. Najdłuższy kabel podmorski, liczący 14.516 km położono na dnie Oceanu Spokojnego dopiero w 1902 r. Połączył on Vancouver poprzez Fanning i Wyspy Fidżi z Queensland w Australii i Nową Zelandią. Drugi kabel zatopiony w Pacyfiku połączył w 1903 roku San Francisco z Manilą. Koszt tej inwestycji sięgnął 3 mln £. Były to dobrze izolowane kable średnicy zewnętrznej 3 cali posiadające ponad 100 żył o masie równej 10 ton dla odcinka długości jednej mili.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
22.9.2011 (20:23)

Cos co mi bardzo pomoglo to www.pracadomowa.pl. Rozwiazane zadania z matmy, fizyki i chemii!!!!!

10.3.2011 (23:38)

Przepisane z podręcznika. Wielkie dzięki.

Rozkład materiału