profil

Cztery epoki pradziejów człowieka

poleca 84% 2972 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pradzieje ludności trwały miliony lat. Badając narzędzia prehistoryczne, naukowcy podzielili pradzieje człowieka na cztery wielkie epoki.
PALEOLIT- starsza epoka kamienia, z j. greckiego paleolit (epoka kamienia łupanego)
NEOLIT- młodsza epoka kamienia (epoka kamienia gładzonego)
EPOKA BRĄZU
EPOKA ŻELAZA

Uczeni spieraja sie o to, kiedy zaczęła sie historia człowieka. Powstanie człowieka, czyli antropogeneza było efektem długiego ciągu przemian ewolucyjnych, które w efekcie doprowadziły do uczłowieczenia istot człekokształtnych.

30 milionów lat temu pojawiły sie pierwsze istoty człekokształtne.

Ok. 5-7 mln lat temu w Afryce żył australopitek (małpa południowa), który przypominał człowieka budową i uzębieniem. Poruszał sie na dwóch nogach, zył w gromadzie. Utrzymywał sie ze zbieractwa i myślistwa. Uzywał prostych narzędzi: kamieni o ostrych krawędziach, kijów, kości zwierząt.

Ok.4 miliony lat temu pojawił sie homo habilis (człwoeik uzdolniony). Poruszał sie sprawnie na dwoch nogach, budował prymitywne schronienia, świadomie wykorzystywał kamień do produkcji narzędzi. Wytwarzanie narzędzi było przełomem w życiu praludzi. Człowiek zaczął pracować i mysleć. Nastąpiła ściślejsza współpraca w grupie, członkowie grupy musieli się ze sobą porozumiewać, co wpłynęło na rozwój mowy.

Ok 2 milionów lat temu nową doskonalszą forma człowieka był homo erectus (człowiek wyprostowany), Cały dzień poszukiwał pożywienia, polował na zwierzęta. Umiał wykorzystać kamień do wytwarzania narzędzi. Największym jego osiągnięciem było zdobycie umiejętności rozpalania ognia (ogień był źródłem ciepła, dawał poczucie bezpieczeństwa w nocy, zmienił sie sposób odżywiania). Homo erectus żył w Azji, Afryce, Europie ( na ślady obozowiska takicj osobników natrafiono w Polsce w okolicy Trzebnicy pod Wrocławiem).

Ok. 300 tys. lat temu rozpoczynaja sie dzieje współczesnego człowieka: homo sapiens sapiens (człwoeik rozumny)> Jego odmianą był neandertalczyk ( nazwany od miejsca znalezionia szczątków takich osobników nad rzeką Neanderthal w Niemczech). Był on zdolnym myśliwym, twórcą niezłych narzędzi. Żył w 20-osobowych gromadach w Afryce, Azji i Europie. Zajmował sie zbieractwem, łowił ryby, polował w grupie na duże zwierzęta. W Skarotkach pod Łowiczem znaleziono jego slady.

Ok. 35 tys. lat temu współcześnie z neandertalczykiem żył homo sapiens- bezpośredni poprzednik człowieka współczesnego. Przewyższał neandertalczyka inteligencją. Trudnił sie łowiectwem i zbieractwem. Żył w kilkoosobowych grupach i prowadził wędrowny tryb życia. Wt=yrabiał narzędzia i broń z drewna, kości i kamieni. Nosił ubrania ze skóru, mieszkał w jaskiniach i szałasach. Pozostawił po sobie wiele dzieł sztuki, malowidła i rzeźby (grota w Lascaux we Francji).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty