profil

Na skróty przez myśli - stereotypy.

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stereotyp to zwolnienie nas z myślenia. Stereotyp to znaczne ułatwienie przy ocenie czegoś lub co gorsza kogoś. Stereotyp to „droga na skróty” przez nasze myśli. Lubimy stereotypy, nawet wtedy, gdy się do tego nie przyznajemy. Lubimy gdy ktoś robi cos za nas, a stereotyp na tym właśnie polega. Ktoś myśli, a raczej myślał za nas....

Stereotypy są naprawdę bardzo proste w użyciu. Widzimy blondynkę i już wiemy, ze jest głupiutka, ubrana na różowo dziewczynka myśląca tylko o makijażu. Spotykamy Araba i wypatrujemy, czy przypadkiem za paskiem nie ma kilku lasek dynamitu, to tak „na wszelki wypadek”. Bać trzeba się teściowej. Ona zawsze z wałkiem lata i ma do wtrącenia swoje „trzy grosze”. Kobieta za kierownica to zło, którego wystrzegać się trzeba jak ognia.

To zabawne i na pierwszy rzut oka nie stwarzająca zagrożeń rzeczy, ale mnożyć można tragiczne i zatrważające skutki działania stereotypów. Wrogość między narodami wywodząca się nie z tego, ze ktoś, cos złego mi zrobił, ale dlatego, ze takie są ogólno narodowe stereotypy. Nawet dziś nie odnosimy się przyjaźnie do żydów, bo przecież trzymają w rękach całą władzę na świecie. Nie lubimy romów bo to brudasy i złodzieje.

Na stereotypach opierają się wszelkie afery czy sensacyjne wiadomości. Choćby ostatni przypadek motorzysty, który zginął pod kołami radiowozu. On to przecież młody, bezbronny chłopiec, prawie dziecko. Policja natomiast jest zła. To stereotypy z działalności ZOMO z lat 80 podtrzymywane i kultywowane w świadomości społecznej niektórych środowisk aż do czasów dzisiejszych Obiektywnie jednak rzecz biorąc jechał on zbyt szybko i nic tego usprawiedliwić nie może. Stacje telewizyjne zagrały jednak na uczuciach ludzi i właśnie stereotypach tworząc niesamowita historię. Biedny młody chłopiec miał przed sobą całe życie....

Podoba nam się takie stereotypowe ujęcie życia. Stereotypowe szczęście, ale i stereotypowe tragedie. Proste, łatwe, z wyraźnym podziałem na białe i czarne. A gdzie szarość? Nie mówiąc już o innych barwach. I to wszystko dlatego, ze ludzie wola przeczytać, obejrzeć coś, co będzie łatwe i nieskomplikowane.

Na przestrzeni wieków posługiwanie się stereotypami prowadziło do konfliktów, wojen i zabójstw. Najbardziej znane w hostorii zabójstwo Jezusa Chrystusa rękami i za przyzwoleniem Piłata odbyło się w gradzie oszczerstw i uproszczeń dotyczących nauki Chrystusa i wysuwania z niej uproszczonych wniosków. A z nowszej historii Hitler i jego partia NSDAP doszły do władzy na fali niezadowolenia społeczeństwa wywołanego kryzysem ekonomicznym którym stereotypowo obarczano rządzące władze i Żydów.

Stereotypy zawsze prowadza do uproszczeń. Zawsze naznaczone są błędem i nieprawdą. Są jak sitko, które nakładamy na nasza moralność. Zamykają świat w szufladkach z których potem już tylko wyciągamy odpowiednie rzeczy nie bacząc na to, że są stare i przykurzone. Ważne, ze są już gotowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty