profil

Przedstaw swoją opinie na temat produkowanej żywności transgenicznej. Uzasadnij te opininie conajmniej dwoma argumentami, uwzgledniając aspekt ekonomiczny i społeczny

poleca 85% 938 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem żywność tego rodzaju otwiera nowe horyznoty przed producentami, którzy dzięki owym modyfikacjom, mogą tworzyć roślny bardziej odpowiadające gustom i preferencjom nabywców. Jednakże nie jest do końca poznany wpływ takiego rodzaju żywności na organizm człowieka, dlatego ważnym jest, aby każdy produkt był odpowiednio oznaczony.

Myślę również, iż genetyczne modyfikacje żywności mogą wpłynąć na stworzenie odmian rośliny odpowienich do uprawy w krajach słabo rozwiniętych - będąc nieocenioną pomocą w odbudowie państw o słabym potencjale ekonomicznym oraz nieodpowiednich warunkach klimatyczno-glebowych do uprawy roślin w sposób tradycyjny.
Problem żywności transgenicznej nie może być oceniony bezsprzecznie. Mam na myśli, czy jest on pozytywnym zjawiskiem, czy też nie. Dlatego należy poddać analizie korzyści i zagrożenia. Z których najważniejsze postaram się przytoczyć:
Rośliny transgeniczne są zazwyczaj bardziej odporne na niekorzystne warunki środowiska. Poprawiają się też ich cechy użytkowe, smak, wygląd, skład chemiczny. Powstały np. transgeniczna odmiany pomidora, które odznaczają się większą trwałością, a tym samym mogą być dłużej przechowywane i łatwiej znoszą transport.

Rośliny transgeniczne są odporne na wszelkiego rodzaju patogeny, dzięki czemu nie wymagają wielkiej ilości środków chemicznych. Pod tym aspektem rodzi się również wątpliwość, która dotyczy możliwości skrzyżowania się roślin genetycznie modyfikowanych z ich naturalnymi odpowiednikami, przez co stworzyć mógłby się tzw. "super chwast" odporny na pestycydy.
Inną wadą roślin transgenicznych jest brak możliwości wykorzystania ich owoców jako nasion dla następnych upraw. Co według krytyków jest przesłanką do wnioskowania o skutkach sprzedaży i uniezależnienia sie rolnictwa od żywności zmodyfikowanej genetycznie oraz powstałe w ten skutek dysproporcje pomiędzy bogatymi krajami, a biednymi. Co doprowadzi do jeszcze większego pogłębienia przepaści pomiędzy nimi.

Przede wszystkim jako zagrożenie podaje się substancje stosowane przy produkcji roślin transgenicznych(antybiotyki), które to w reakcji z mikroorganizmami żyjącymi w przewodach pokarmowych konsumentów, mogłyby stać się przyczyną uodpornienia się tychże mikroorganizmów na działanie antybiotyków.
Podobnie kwestionuje się białka toksyczne produkowane przez same rośliny genetycznie modyfikowane.

Zdaniem niektórych badaczy substancje te produkowane są w dużych ilościach następnie zalegają w warstwie ornej gleby powodując zaburzenia życia biologicznego.

Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach płynących z wdrażania technologii i dzielenia się nią z krajami trzeciego świata, gdyż cel pomocy ludziom tam żyjącym był i jest jednym z priorytetowych w rozwoju technologi, żywności modyfikowanej genetycznie. W krajach tych - śmierć głodowa oraz śmierć z tytułu powikłań, u których podłoża leży nieprawidłowa dieta i odżywianie stanowi ogromny procent.

Dlatego sądzę, że żywność poddana genetycznej modyfikacji jest zjawiskiem pozytywnym, choć ważne jest, by każdy miał świadomość jakiego rodzaju produkty nabywa. A proces produkcji, rozwoju i konsumpcji takiego rodzaju produktu powinien być ściśle monitorowany i kontrolowany przez specjalnie powołane do tego celu organy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty