profil

Współcześni rycerze

drukuj
satysfakcja 56 % 147 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Drodzy potomkowie dawnych rycerzy. Od okresu średniowiecza minęło już ok. V wieków i świat tamtego czasu zmienił się w dużym stopniu. Najbardziej jednak zmienili się ludzie, ich poglądy, problemy i, co najbardziej różni nas od tamtej epoki, podejście do życia. Odzwierciedlenia wszelkich wartości i ideałów, które niegdyś wiele znaczyły, trudno jest odnaleźć dzisiaj. Są to jedynie małe cząstki tamtych czasów.
Dla mnie współczesnym rycerzem jest człowiek szlachetny i godny zaufania. Wcale nie musi być to postać do złudzenia przypominająca filmowego Robokopa. Kiedyś rycerze nosili zbroję, walczyli na wojnach i władali świetnie mieczem. Poruszali się konno, a całe dnie spędzali z dala od domu.
Zaś współczesny rycerz, może nosić zwykłe spodnie, kurtkę, może mieć okulary, lub szałową fryzurę. Podróżować powinien samochodem, a w ręku trzymać komórkę. Lecz wygląd i stan majątkowy nie są najważniejsze. Ważne jest to, by był to człowiek honoru, który umie dotrzymywać danego słowa. Na tym współczesnym rycerzu powinno się polegać i nigdy się nie zawieść. Powinien on też wyróżniać się szlachetnością, bystrością umysłu i perfekcją w ocenianu danej sytuacji. Dla mnie takim współczesnym rycerzem jest postać Jurka Owsiaka. Człowiek ten jest niewiarygodny i całkowicie bezinteresowny. Swoją dobrocią i ofiarnością pomógł wielu chorym i umierającym ludziom. Jurek Owsiak powinien być autorytetem nie tylko dla mnie, ale także dla innych, bo jest on przykładem współczesnego rycerza.
W naszych czasach pojęcie rycerza interpretowane jest inaczej niż w odległych czasach. Jest nim człowiek szlachetny, uczciwy, zawsze skory do pomocy niewinnym i słabym. Człowiek, który nie boi się stanąć do walki z losem i wyzwać na pojedynek jego przeciwności.
Moim zdaniem, w dzisiejszych szarych i materialnych czasach niewielu jest takich ludzi. Ja przeczytałam o kimś takim. Jest to bohater książki Miguela Cervantesa- Don Kichot.
Kazimierz Zalewski napisał, że w współczesnym świecie zatarły się cechy potomków rycerzy.
Różnice między ówczesnym a współczesnym rycerzem są duże. I tak naprawdę trudno w dzisiejszej dobie spotkać prawdziwego rycerza.
Każda epoka posiadała swojego idealnego bohatera. Taka postać stawała się głównym tematem wielu dzieł artystycznych, a także stanowiła niedościgniony wzorzec do naśladowania dla młodych ludzi.


W średniowieczu bohaterem idealnym był rycerz szczycący się wieloma cnotami. Charakteryzowały go przede wszystkim miłość do ojczyzny, głęboka wiara w Boga oraz posłuszeństwo i wierność wobec władcy. Bardzo ważną rolę odgrywała również sława (każdy wojownik pragnął ją zdobyć), a także honor. Taki człowiek musiał być odważny, mężny, zawsze gotowy bronić swojego kraju. Nie mógł on nigdy okazywać słabości. Występował w obronie damy swojego serca, a także innych słabszych ludzi. Walczył z poganami, którzy zagrażali jego wierze. Najbardziej znanym przykładem takiego rycerza był francuski hrabia Roland. On właśnie spełniał wszystkie wymogi ideału. W dzisiejszych czasach jednak przy ocenie wartości człowieka stosujemy inne kryteria. Średniowieczny bohater nie byłby już wzorem cnót i zasad, ale postacią wzbudzającą wiele moralnych wątpliwości.
Odwołując się do utworów literackich jedna z osób uważanych za wzorzec rycerza to Tristan, wychowanek i przyjaciel króla Marka. Bohater był wzorem rycerza średniowiecznego. Był odważny, rycerski, mężny i oddany swojemu władcy.
Tymczasem miłość, jaką obdarzył on Izoldę, żonę króla Marka, spowodowała, że Od tej chwili widział on w Marku swego rywala. Rycerz dopuścił się zdrady króla, postępował niehonorowo i robił wszystko, byle tylko być blisko ukochanej. Ta miłość okazała się przede wszystkim ich tragedią. Uważam, że między Tristanem a Rolandem istnieją zarówno podobieństwa jak i różnice. Obaj mieli szansę na uzyskanie miana idealnego rycerza. Przez znaczną część swojego życia wyznawali podobne wartości. Tristanowi nie udało się do końca pozostać takim wojownikiem. Dla niego los był mniej łaskawy. Współczesny rycerz powinien walczyć ze złem i nieprawością.
Każdy średniowieczny rycerz kierował się w swoim życiu kodeksem rycerskim. Kodeks ten regulował wiele aspektów życia rycerza, ale przede wszystkim wskazywał mu jak ma się zachowywać w różnych sytuacjach.
Czy rycerze XXI w mogą się porównywać z rycerzami średniowiecznymi? Jacy są obecni rycerze? Czy w ogóle są?
Punkt pierwszy kodeksu rycerskiego mówi o tym, że rycerz zakłada zbroję tylko to walki, ewentualnie do podbojów miłosnych. Powiedzmy sobie szczerze, że dzisiaj amant przyodziany w zbroję i stojący pod balkonem ukochanej, zapewne zostałby uznany, za co najmniej dziwaka.
Kolejne wytyczne dotyczą odwagi i waleczności. Następnym punktem jest punkt mówiący o tym, że rycerz nie zabija kobiet. Dawniej, rycerz z założenia był uczciwy i dobrze wychowany.
Punkt kolejny: „Rycerz to człowiek dobrze urodzony.” W czasach dzisiejszej, wysoko rozwiniętej demokracji rycerzem może zostać każdy. Rycerz musiał być sprawny fizycznie. Dzisiejszy rycerz po spędzeniu kilku tygodni na siłowni, i tak nie dogoni średniowiecznego rycerza.
Każdy średniowieczny rycerz bronił swego honoru jak oka w głowie. Honor był najważniejszy. Dawniej rycerz wspomagał potrzebujących i bronił biednych. Dzisiaj rycerz zakłada fundacje i prosi o wysyłanie smsów.
Uważam, że miedzy rycerzem średniowiecznym, a współczesnym są cechy spójne takie jak: sprawiedliwość i honor, a także różnice są takie, że nie do końca walczą ze znienawidzonymi krajami, lecz walczą miedzy sobą. Najczęściej jeden wojownik przeciwko jednemu i to jest współczesny pojedynek rycerzy oraz różni się broń, jakimi się posługują. Ale co najważniejsze to, że nie opuszcza ich dusza bohatera oraz kobieta, która musiała być wierna mężczyźnie swojego życia. Szczerze mówiąc uważam, że dzisiaj raczej trudno o rycerza z prawdziwego zdarzenia.
Podsumowując, współczesny rycerz nigdy nie dorówna prawdziwemu rycerzowi ze średniowiecza, ale powinien się starać, chociaż w małym stopniu stać się nim. Jego głównymi cechami są sprawiedliwość i honor. Nigdy nie zaatakuje swego przeciwnika od tyłu, ani nie podniesie ręki na kobietę. Zawsze stanie w jej obronie. Walczy w imię sprawiedliwości.
Apeluje do was młodzi ludzie stańcie się rycerzami współczesnego Świata.


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
3.1.2012 (16:19)

to miało byci krutkie anie

23.1.2011 (21:41)

milo ze cos takiego mozna znaleść

13.12.2008 (16:16)

O to właśnie mi chodziło:)

Formy wypowiedzi