profil

Ludzie Baroku - typy, postawy, wzorce

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-28
poleca 83% 2855 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek średniowiecza


Anonimowy, pobożny, nie pragnął chwały ani splendorów tego świata. Wystarczała mu chłodna cela klasztorna lub zamkowe mury. Gdy był rycerzem, walczył za wiarę, gdy mnichem- oddawał się modlitwie i ascezie.

Człowiek Renesansu


Operatywny, humanista, zdobywca, odkrywca świata. Poczuł się silny, pragnął być sławny, cenił indywidualizm, wszechstronną wiedzę i talent. Jego cechy to optymizm , wiara w harmonię wszechświata i zaufanie do Boga.

CZŁOWIEK BAROKU


ZAGUBIONY METAFIZYK
Optymizm i spokój stopniały w zderzeniu z rzeczywistością: wojnami, śmiercią, głodem, cierpieniem. Człowiek baroku nie wierzy więc w trwałość życia doczesnego - pozostaje mu wiara w życie po śmierci. Widzi kruchość życia i śmieszność wartości, takich jak bogactwo, uroda, sława. Jest kruchą trzciną na wietrze, ma duszę mistyka, cierpi na myśl o tajemnicy kosmosu.

FRANCUSKI DWORAK
Dwór królewski wykształcił model człowieka znającego etykietę, bywałego na ucztach i hołdującego modzie. Nie tylko we Francji, choć tam najwcześniej - dworski model życia stanie się typowy dla epoki, podejmie go oświecenie. Nie jest to model ascetyczny, dworak kocha piękny strój, bogaty stół, drży o swoją pozycje w dworskiej hierarchii.

POLSKI SARMATA
Pewny siebie szlachcic, reprezentant polskiego społeczeństwa, konserwatywny, broniący jak źrenicy oka szlacheckiej wolności. Typowy dla naszej narodowej kultury - kłótliwy pieniacz, ale i obrońca tradycji. Przy sarmatyzmie buduje się także mit dworu polskiego, symbol Polski sarmackiej.

CECHY STYLU BAROKOWEGO
Dzieło barokowe musi być pełne ozdób, będzie być może zdobione przesadnie- zamiłowanie artystów do bogactwa ornamentów, szczegółów, złoceń jest aż nadto widoczne. Mnóstwo amorków, postacie w ruchu- gestem i mimiką twarzy wyrażające uczucie bólu , cierpienia czy ekstazy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Epoka
Teksty kultury