profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z dramatu "Zemsta".

poleca 85% 2639 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterzy komedii Aleksandra Fredry pt. ”Zemsta”. Jedno zdanie wypowiedziane przez Wacława zdaje się mówić o ich osobowości: "Tych dwóch ludzi - ogień, woda", gdzie Cześnik jest ogniem, a Rejent wodą.
Cześnik, czyli Maciej Raptusiewicz wywodzi się z rodu szlacheckiego. Wbrew tytułowi szlachcica - nie jest zamożny. Cały majątek należy do bratanicy Cześnika - Klary. Do niej także należy połowa zamku, w której Cześnik mieszka. Chcąc poprawić swoją dotychczasową sytuację finansową planuje małżeństwo z bogatą wdówką - Podstoliną. Choć marzy mu się jej majątek, to zależy mu także na szczęściu na stare lata. Raptusiewicz to wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna w sile wieku, któremu dokuczają już starcze dolegliwości. Mimo to jest osobą szybką i żwawą. Nawet jego nazwisko (utworzone od słowa raptus) wskazuje na porywczość, gwałtowność i wybuchowość. Słowa wypowiada z impetem, krótko, gestykulując żywo i co chwilę powtarzając swoje ulubione powiedzonko: "mocium panie". Często swoje słowa podkreśla uderzeniem ręką w stół. Bardzo łatwo wyprowadzić go z równowagi. Budzi ogromny respekt wśród służby i domowników. Jego pewność siebie gaśnie, gdy spotyka się z Podstoliną - wtedy jest wzruszająco nieśmiały i zagubiony.
Rejent to chudy i drobny wdowiec, dość zamożny. Samotnie wychowuje syna - Wacława. Ręce trzyma przeważnie w charakterystycznym dla niego, modlitewnym geście. Ruchy mam powolne i oszczędne, a mówi bardzo cicho i słodko (co jest dowodem jego obłudy) powołując się co jakiś czas na "wolę nieba" ("Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba"). Jego głęboka religijność to fałsz, gdyż jego wiara kończy się tylko na tych słowach, a pod "słodkim, kronym licem" kryje się człowiek konsekwentny, zamknięty w sobie i pozbawiony skrupułów. Podstępną intrygą i szantażem flegmatyczny Milczek potrafi wymusić na ludziach zachowania zgodne z jego wolą i planami. Prócz wad jednak możemy dostrzec pewne zalety. Otóż mężczyzna był również dobrze wychowany, inteligentny i gościnny, nawet w stosunku do Papkina.
Aleksander Fredro w swoim dziele bardzo komicznie przedstawił sylwetki obu wrogów. Chociaż posiadają pojedyncze wspólne cechy (np. wzajemna nienawiść, miejsce zamieszkania), to jednak wyróżnić możemy wiele różnic między nimi. Wszystkie te różnice są przyczyną ich sporów i braku porozumienia. Moim zdaniem Cześnik pomimo swoich wszelkich wad i awanturniczego charakteru jest postacią sympatyczną, w przeciwieństwie do postaci Rejenta. Milczek to hipokryta i intrygant, traktujący całe otoczenie jak grę a ludzi niczym pionki, które można dowolnie przestawiać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie