profil

Etanol przyjaciel czy wróg człowieka

poleca 85% 178 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Alkohol etylowy lub etanol to związek organiczny z grupy alkoholi o wzorze C2H5OH.
W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna, palna ciecz o charakterystycznej woni i piekącym smaku.
· lepkość dynamiczna 10C - 1,449cP; 20C - 1,192cP; 30C - 0,991cP; 40C - 0,828cP; 50C - 0,697cP; 60C - 0,607cP; 70C - 0,505cP
Miesza się z wodą w dowolnym stosunku i jako taki jest stosowany jako średniopolarny rozpuszczalnik organiczny.
Mieszanina 95,6% etanolu z wodą jest popularnie nazywana spirytusem. Jest to mieszanina azeotropowa i dlatego nie można uzyskać przez prostą destylację etanolu 100%. Etanol 100% jest nazywany alkoholem absolutnym, a jego otrzymanie wymaga jego ekstrakcji ze spirytusu przy pomocy eteru dietylowego lub benzenu i ponownej destylacji.
Częściej stosowana jest destylacja azeotropowa w układzie: etanol-woda-benzen w wyniku dodania niewielkiej ilości benzenu i oddestylowaniu tworzących się azeotropów. Najpierw wrze potrójny azeotrop: benzen-etanol-woda , później azeotrop: etanol-benzen na końcu zaś (po wydestylowaniu benzenu w układzie benzen-etanol) destyluje czysty bezwodny etanol. Możliwe jest też związanie wody z 95,6% etanolu przez dodanie tlenku wapnia lub bezwodnego: siarczanu(VI) magnezu lub siarczanu(VI) sodu. Bezwodny etanol jest higroskopijny i pochłaniając wodę z powietrza po pewnym czasie przechodzi w 95,6% etanol.
Etanol do celów spożywczych otrzymuje się w wyniku fermentacji cukrowej. Źródłem cukrów są zwykle zboża (żyto, pszenica, kukurydza, jęczmień, ryż i in.) oraz ziemniaki i agawa. Etanol spożywczy jest podstawowym składnikiem wszystkich napojów alkoholowych.
Etanol do celów przemysłowych jest też często produkowany poprzez bezpośrednią syntezę z tzw. gazu syntezowego (mieszanina CO, H2 i H2O), która jest tańsza od fermentacji i prowadzi do czystszego chemicznie etanolu, jednak w wielu krajach świata użycie etanolu syntetycznego do celów spożywczych jest zabronione. Jest to podyktowane nie tyle względami zdrowotnymi ile chęcią utrzymania tradycyjnego przemysłu spirytusowego i związanych z nim miejsc pracy.
Etanol jest bardzo tanim w produkcji surowcem i jest jednocześnie stosunkowo niegroźny dla środowiska, dlatego jest dość powszechnie wykorzystywany jako rozpuszczalnik w przemyśle chemicznym.
Wysoka cena prostych napojów alkoholowych (czystych wódek i spirytusu spożywczego) w wielu krajach wynika nie tyle z kosztów jego produkcji, ile z bardzo wysokich podatków nakładanych na te produkty.
Gwałtowne utlenianie (czyli spalanie) alkoholu etylowego przedstawia reakcja:
C2H5OH + 3O2 → 3H2O + 2CO2↑
- reaguje z sodem
CH3 - CH2 - OH + Na CH3 - CH2 - ONa + 1/2 H2
- reaguje z Hx (x = Cl, Br, I)
CH3 - CH2 - OH + Hx CH3 - CH2 - Ox + H2O
np : CH3 - CH2 - OH + HCl CH3 - CH2 - OCl + H2O

Korzyści jakie daje alkohol etylowy
•Jest dobrym rozpuszczalnikiem, dla wielu substancji, które są w wodzie nierozpuszczalne np. dla jodu.
•Zastosowanie: stosowany przy wyrobie gwiazdek oświetlających .
•Jako spiritus salicylowy, ma zastosowanie w medycynie.
•Etanol jest podstawowym składnikiem wielu leków.
•Stosuje się go również w przemyśle chemicznym do produkcji farb i lakierów.
•Etanol w formie denaturatu jest rozpuszczalnikiem i paliwem.
•Jest substratem w procesach otrzymywania substancji zapachowych.


Działanie alkoholu etylowego na organizm człowieka.

Działanie alkoholu zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Alkohol dostaje się do krwioobiegu, a za jego pośrednictwem do mózgu. Następnie zostaje przetransportowany do kory mózgowej, która przetwarza sygnały wpływające na zachowanie człowieka. Pojawiają się najpierw pozytywne odczucia w postaci beztroski, rozluźnienia, dobrego humoru. Przytłumieniu ulegają negatywne emocje związane np. ze stresem. W momencie gdy pewien poziom alkoholu we krwi zostanie przekroczony i osiągnie punkt krytyczny, część układu nerwowego odpowiedzialna za oddychanie i pracę serca przestaje prawidłowo funkcjonować. Dochodzi do nieodwracalnego, ostrego zatrucia organizmu, czego następstwem może być niewydolność krążeniowo - oddechowa i, w konsekwencji, śmierć.

Pozytywne działanie alkoholu

Ludzie spożywający alkohol w umiarkowanych ilościach, rzadziej zapadają na chorobę wieńcową i mają niższy poziom cholesterolu we krwi. Umiarkowane spożywanie alkoholu może także dobrze wpływać na nasz układ odpornościowy – rzadziej ulegamy przeziębieniu (pod warunkiem wszak, że nie pali się papierosów, gdyż odbierają one cały dobroczynny wpływ alkoholowi).

Od picia okazjonalnego do uzależnienia!

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą rozwijającą się stopniowo. Fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu są następujące:
* faza I - wstępna (dyskretna),
* faza II - ostrzegawcza,
* faza III - krytyczna,
* faza IV - zejściowa (końcowa).
Faza I w przypadku młodzieży jest stosunkowo krótka. W tej fazie następuje stopniowe obniżanie się poziomu tolerancji na napięcie psychiczne (stresy) przy jednoczesnym podnoszeniu się tolerancji na alkohol.
Fazę II charakteryzuje szukanie okazji do wypicia alkoholu, inicjowanie wypijanych kolejek. Alkohol staje się głównym, najważniejszym celem spotkania towarzyskiego.
Faza III, to całkowita utrata kontroli nad piciem alkoholu. Pojawiają się natomiast regularne, wielodniowe ciągi picia.
Faza IV to najcięższa faza. Charakteryzuje się daleko posuniętą degradacją psychiczną i fizyczną alkoholika.

Skutki częstego picia alkoholu.
Częste spożywanie alkoholu wywołuje następujące schorzenia:
* osłabienie centralnego układu nerwowego,
* nieodwracalne uszkodzenie mózgu,
* osłabienie i uszkodzenie mięśnia sercowego,
* anemię,
* zwiększone ryzyko nowotworu przełyku,
* zapalenie śluzówki żołądka,
* chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
* zapalenia trzustki,
* zapalenie jelita,
* wyniszczenie organizmu spowodowane zmniejszonym wchłanianiem substancji odżywczych,
* uszkodzenie wątroby,
* niewydolność nerek,
* uzależnienie od alkoholu.

Przyczyny picia alkoholu.
Z punktu widzenia socjologicznego alkoholizm jest zjawiskiem społecznym, stanowi przejaw i formę niedostosowania społecznego, uważany jest za zjawisko społecznie niepożądane.
Przyczyny alkoholizmu znajdują się w uwarunkowaniach socjologicznych, osobowościowych, organicznych, a także genetycznych.
Alkoholizm łatwo rozwija się u osób chwiejnych emocjonalnie, z obniżoną kontrolą i samokontrolą oraz tendencją do stosowania mechanizmów obronnych, reakcji pozornych, niedojrzałych. U podstaw alkoholizmu leżą nie rozwiązane do końca problemy osobowości - system wartości, procesy motywacyjne i decyzyjne.
Zarówno czynniki zewnętrzne (środowisko), jak i wewnętrzne (osobowościowe) mogą warunkować powstawanie alkoholizmu.
W zaspokajaniu potrzeb alkoholicy wykazują obniżony poziom potrzeb: poznawczych, estetycznych, wstydu, stowarzyszania się, autonomii, zdrowia, a także obniżone poczucie samokontroli i odpowiedzialności oraz obniżony poziom dojrzałości społecznej. Charakteryzuje ich natomiast nasilona potrzeba agresji, impulsywność, podejrzliwość, nieufność, brak tolerancji, nasilona skłonność do kłamstwa.

Uwalnianie się od uzależnienia.
Uwalnianie się od uzależnienia obejmuje trzy etapy: okres zaprzestania picia, usunięcie lub złagodzenie objawów nadużywania alkoholu (leczenie odwykowe) oraz utrzymanie chorego w abstynencji.

Rozpatrując wszystkie argumenty stwierdzam ze alkohol etylowy może być naszym przyjacielem biorąc pod uwagę fakt ze będziemy go stosować z dużą rozwagą i w niewielkich ilościach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut