profil

Zachęć do odwiedzenia polskiego miasta

drukuj
satysfakcja 33 % 59 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Kiczki 13.11.2006

Droga Ernestyno

Nazywam się Krystynai jestem uczennicą gimnazjum. Przeczytałam Twój list zamieszczony w gazecie dla gimnazjalistów. Napisałaś, że gdy miałaś pięć lat wraz z rodzicami opuściłaś Polskę. Mieszkasz teraz w Paryżu, ale nadal czujesz się Polką, bardzo się z tego cieszę, gdyż wiele ludzi mieszkających w kraju nie czuje się jego obywatelami. Chcesz z rodzicami przyjechać na wakacje do kraju, ale nie wiesz jakie miasto chciałabyś zobaczyć. W Polsce jest wiele miast godnych uwagi. Mają one swoją bogatą historię i piękne zabytki. Ja osobiście polecam Ci abyś wybrała się do Krakowa.
Kraków jest jednym z najstarszym z miast w Polsce o wysokich walorach kulturowych. W przeszłości zamieszkiwali, go władcy państwa oraz pełnił on role stolicy. Byłam w tym mieście dwa razy z wycieczką szkolną. Najbardziej podobał mi się Zamek na Wawelu. Stoi on na Wzgórzu Wawelskim, z którego widać najdłuższą rzekę Polski Wisłę. Miejsce to pełniło funkcje siedziby królów. W katedrze wawelskiej ukoronowano wielu władców. Zamek został przebudowany i rozbudowany w stylu renesansowym. Z Wawelem wiąże się legenda o smoku wawelskim. Smok terroryzował miasto i żaden z dzielnych rycerzy nie był w stanie go pokonać. Dopiero pewien dzielny szewczyk podstępem zabił smoka. Włożył do wypchanej owcy siarkę i zaniósł potworowi w ofierze. Smok po tej uczcie wypił tyle wody z Wisły, że pękł. W nagrodę dzielny szewczyk otrzymał rękę królewny i zamieszkał na zamku. Legenda może Ci się wydać śmieszna, gdyż smoki nie istnieją, ale na pamiątkę tego wydarzenia stoi pomnik smoka ziejącego ogniem. Nie zapominajmy jednak, że w każdej legendzie jest choć trochę prawdy.
Najpiękniejszym kościołem w Krakowie jest Kościół Mariacki zbudowany na rynku głównym. Najcenniejszym obiektem we wnętrzu świątyni jest wielki późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, pierwsze i najbardziej znane z dzieł Wita Stwosza. Ołtarz robi niesamowite wrażenie. Całe wnętrze kościoła jest ozdobione obrazami wielkich artystów. W latach 1392-1397 kościół przebudowano z typu halowego na bazylikowy.

Charakterystycznym elementem jest uznawany za jeden z najciekawszych w Europie, drewniany późnogotycki hełm wieży północnej. Z wieży grany jest co godzinę Hejnał Mariacki.
Kraków ma jeden z największych rynków w Polsce. Znajdował się on na szlaku handlowym. Na środku olbrzymiego rynku stoją Sukiennice. Jest to średniowieczna hala targowa, w której do dziś ludzie handlują. Kiedyś koło Sukiennic stał ratusz. Dziś niestety zachowała się tylko wieża. Na rynku pobudowane są średniowieczne bogato zdobione kamienice. Możemy podziwiać je wokół rynku, a także na ulicach: Floriańskiej, Grodzkiej, Brackiej, Kanoniczej i innych. Aby zapewnić mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo Kraków otoczony był od 1285 r. podwójnym pasem murów obronnych z licznymi basztami i kilkoma bramami. Niestety dynamiczny rozwój miasta sprawił wyburzenie kolejnej części murów. Dziś zachowany został Barbakan i niewielki odcinek murów otaczający Bramę Floriańską.
Mam nadzieje, że zachęciłam Cię do odwiedzenia Krakowa. Polecam Ci, abyś odwiedziła miasto, w czasie Bożego Ciała. Odbywa się w tedy tradycyjna zabawa zwana lajkonikiem. Legenda głosi, że ma swe korzenie w XIII-wiecznych najazdach tatarskich na Kraków. Trasa Lajkonika zaczyna się przy klasztorze norbertanek. Następnie orszak przemierza do Rynku Głównego, gdzie przy dźwiękach orkiestry odbywa się zabawa.
Myślę, że gdy odwiedzisz Kraków razem z rodziną postanowicie wrócić do Polski. Serdecznie Cię pozdrawiam.
Krysia ;-)


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi