profil

Grzyby

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drożdże - to grzyby jednokomórkowe, rozmnażające się głównie przez pączkowanie (tworząc kolonie), rzadziej przez zarodniki (drożdże zarodnikujące). Są organizmami saprofitycznymi - żyją na podłożach zawierających cukry proste, w warunkach przeważnie beztlenowych fermentację alkoholową. Dobrze poznano ok. 30 gatunków drożdży, z dużą liczbą odmian.

Pewne gatunki grzybów są wykorzystywane w produkcji żywności, niektóre z nich są przyczyną psucia się jej.

Grzyby stanowią jedną z podstawowych grup alergenów inhalacyjnych. Reakcje alergiczne w górnych drogach oddechowych swą symptomatologią przypominają pyłkowicę, a dominującym objawem wydaje się być blokada nosa. Towarzyszą temu objawy ze strony oczu. Niewielkie rozmiary zarodników grzybów, nieprzekraczające najczęściej 10 mikronów, pozwalają na głęboką penetrację drzewa oskrzelowego, co w efekcie często prowadzi do reakcji alergicznych ze strony dolnych dróg oddechowych. Większość osób wykazujących nadwrażliwość na tą grupę alergenów inhalacyjnych prezentuje objawy całoroczne, z okresami sezonowych zaostrzeń. Jedynie dla pacjentów uczulonych wybiórczo na alergeny grzybów zewnątrzdomowych zima pozostaje okresem bezobjawowym.
Reakcje alergiczne wywołane przez alergeny grzybów mogą przybierać ponadto charakter alergii pokarmowej (po spożyciu serów pleśniowych, suszonych owoców, grzybów, sosu sojowego, niektórych gatunków soków, wina i piwa), uczulenia na antybiotyki lub też reakcji typu "id". Jednak nie są to zjawiska częste.

Grzyby są organizmami szeroko rozpowszechnionymi na kuli ziemskiej. Rozwijają się wszędzie tam, gdzie w podłożu znajdują dostateczną ilość substancji odżywczych. Jako, że nie zawierają chlorofilu, odżywiają się całkowicie heterotroficznie. Wśród grzybów najwięcej jest saprofitów mających olbrzymi udział w rozkładzie substancji organicznej. Liczne są również gatunki prowadzące pasożytniczy tryb życia, odpowiedzialne za większość chorób roślin, atakujące również ludzi i zwierzęta.

Dla wzrostu grzybów niezbędna jest ponadto wysoka wilgotność względna powietrza (optimum powyżej 70%) i odpowiednia temperatura (optimum 16-25 stopni Celsjusza).

Szczególnie dogodne warunki do rozwoju grzybów znajdują się w pomieszczeniach wilgotnych, o ograniczonej wentylacji, takich jak piwnice, łazienki i kuchnie. Grzyby bytują w kurzu domowym. Ocenia się, że zarodniki stanowić mogą 5-20% kurzu domowego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta