profil

Układ rozrodczy

poleca 85% 563 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Budowa i rola układu żeńskiego:
-jajniki - znajdują się w dolnej części jamy brzusznej i kształtem przypominają duże migdały. Przymocowane są więzadłami do ściany macicy. We wnętrzu każdego jajnika znajduje się delikatna tkanka łączna z dojrzewającymi komórkami jajowymi. Komórki jajowe dojrzewają w pęcherzykach jajnikowych - każdy pęcherzyk składa się z komórki jajowej oraz otaczających ją komórek.
-jajowody - są. to przewody wyprowadzające jaja z jajników. U kobiet rozpoczyna się w pobliżu jajnika rozszerzeniem zwanym lejkiem, do którego przechodzi uwolnione jajo, natomiast drugi koniec łączy się z macicą.
-macica - jest nieparzystym narządem przypominającym gruszkę. Grube ściany macicy są silnie umięśnione i wysłane od wewnątrz błoną śluzową.
-pochwa – narząd układu rozrodczego, w którym od strony górnej znajduje się część pochwowa szyjki macicy, otoczona głębszym sklepieniem tylnym i płytszymi sklepieniami bocznymi oraz sklepieniem bocznym. Stanowi narząd spółkowania i dolny odcinek kanału rodnego.
-srom - zewnętrzna cześć układu rozrodczego kobiety składająca się ze wzgórka łonowego i dwu warg sromowych większych. W szparze między wargami większymi znajdują się wargi sromowe mniejsze, przykrywające napletkiem łechtaczkę. Przestrzeń zawarta miedzy wargami mniejszymi nazywa się przedsionkiem pochwy, gdzie mają swoje ujście gruczoły przedsionkowe.
Budowa i rola układu męskiego:
-jądra - gruczoł rozrodczy płciowy męski, produkujący komórki rozrodcze – plemniki. Narząd kształtu jajowatego, położony w worku mosznowym, pokryty jest od zewnątrz błoną surowiczą, a głębiej błoną białawą, przechodzącą głębiej w przegrody oddzielające od siebie zraziki jądra.
-nasieniowód - parzysty przewód wyprowadzający nasienie z jądra, z reguły przedłużenie najądrza; nasieniowód człowieka uchodzi do cewki moczowej, część gruczołowa nasieniowodu wytwarza wydzielinę pobudzającą ruchliwość plemników.
-prącie - penis, męski narząd kopulacyjny, a także odprowadzający mocz. Zbudowane jest z dwu ciał jamistych prącia, położonych od strony grzbietowej, i ciała jamistego cewki moczowej, zakończonego rozszerzeniem, zwanym żołędziem, na której znajduje się ujście zewnętrzne cewki moczowej.
-gruczoły pomocnicze: najądrza i gruczoł krokowy - gruczoł krokowy: narząd mięśniowo - gruczołowy wielkości kasztana, leży poniżej pęcherza moczowego na przedniej ścianie odbytnicy, na przeponie moczowo - płciowej i obejmuje cewkę moczową. Najądrze – narząd utworzony przez zespół przylegających do jądra poskręcanych kanalików przechodzących w nasieniowód. Stanowi część dróg wyprowadzających nasienie.
Rozwój postnatalny człowieka:
Noworodek przystosowuje się do oddychania powietrzem atmosferycznym, do przyswajania pokarmów (mleko matki) i wydalania produktów przemiany materii. W okresie niemowlęcym następuje szybki wzrost ciała, wyrzynają się pierwsze zęby mleczne, rośnie sprawność ruchowa. Okres dziecięcy obejmuje bardzo intensywny wzrost, rozwój sprawności ruchowej i wydolności serca. Doskonalona jest umiejętność mowy, następuje rozwój intelektualny. Zęby mleczne stopniowo zastępowane są zębami stałymi. Okres młodzieńczy rozpoczyna się skokiem pokwitaniowym, rozwojem cech płciowych i przede wszystkim możliwości intelektualnych. Następują psychologiczne zmiany osobowości. W tym okresie dochodzi także do pierwszych kontaktów seksualnych. Okres dojrzałości i wieku średniego to osiągnięcie szczytu rozwoju fizycznego i intelektualnego oraz powolne zmiany prowadzące do starzenia się. W wieku 45-45 lat większość kobiet przechodzi przekwitanie, krwawienia miesiączkowe i owulacje stopniowo ustają. Męskie przekwitanie pojawia się później, jest bardziej rozłożone w czasie i jego obawy są mniej nasilone niż u kobiet. W okresie starości wzmagają się symptomy starzenia – systematycznie maleje wydolność fizyczna i intelektualna oraz zdolność organizmu do utrzymywania homeostazy. W tej grupie wiekowej następuje szczególny wzrost zgonów uwarunkowanych także czynnikami cywilizacyjnymi. Jednakże wbrew obiegowym opiniom tempo spadku wydolności organizmu wcale nie musi być wysokie, a bardzo duże doświadczenie może być pomocne w prowadzeniu aktywnego życia zawodowego i osobistego.
Prawidłowe zachowywanie się kobiet w ciąży:
Ważny jest zarówno spokój, jak i prawidłowe odżywianie przyszłej matki. Na przykład niedobór witaminy D upośledza rozwój szkieletu, ale już jej nadmiar może prowadzić do upośledzenia rozwoju umysłowego dziecka. Ciężarna kobieta powinna bardzo ostrożnie przyjmować nawet tak pospolity środek farmakologiczny, jak aspiryna. Kobieta w ciąży powinna zaprzestać używania używek. Alkohol może być przyczyną małej masy urodzeniowej, a nawet deformacji fizycznych i upośledzenia umysłowego. Organizm matki palącej papierosy nie jest w stanie dotlenić płodu. Narkotyki są z kolei przyczyna poronień, przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej i uzależnienia narkotykowego potomstwa. Duże ryzyko wynika także z niektórych infekcji wirusowych.
Oogeneza - proces powstawania i dojrzewania komórki jajowej u człowieka, przebiegający w jajnikach. W wyniku oogenezy w komórce zmniejsza się o połowę liczba chromosomów i powstają zapasowe materiały odżywcze — żółtko oraz informosomy zawierające informację rozwojową.
Ciąża - okres i całokształt zmian zachodzących w organizmie kobiety od zapłodnienia do wydania na świat płodu. Może być pojedyncza lub mnoga. U kobiety trwa przeciętnie 280 dni.
Embrion – (zarodek) młody, niedojrzały i niezdolny do samodzielnego życia organizm, rozwijający się wewnątrz organizmu matki.
Zygota - komórka powstała z połączenia się gamet. U większości organizmów zygotę stanowi zapłodniona komórka jajowa.
Menstruacja - okresowe krwawienie z dróg rodnych u dojrzałych, związane z cyklem płciowym. Następuje w wyniku zmian wstecznych w rozrosłej po jajeczkowaniu błonie śluzowej macicy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut