profil

Oparzenia

drukuj
satysfakcja 81 % 176 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem czynników termicznych, chemicznych lub prądu elektrycznego. Rozległość oparzenia cieplnego zależy od wysokości działającej temperatury oraz czasu trwania ekspozycji na ciepło.
Rodzaje oparzeń:
- bezpośrednie oparzenia termiczne
- słoneczne,
- chemiczne
- elektryczne.
- poprzez kontakt z parzącymi roślinami lub zwierzętami.
W wyniku oparzenia dochodzi do denaturacji białka, obrzęku rany, utraty płynu wewnątrznaczyniowego. Ogólnoustrojowe skutki oparzenia taki jak: wstrząs hipowolemiczny, uszkodzenie układu oddechowego oraz zakażenia stanowią bezpośrednie zagrożenia życia.
Oparzenia ze względu na głębokość dzielimy na 4 stopnie.
· I - uszkodzenie naskórka- objawia się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem.
· II- uszkodzenie naskórka i w różnym nasileniu skóry właściwej.
Charakteryzuje się powstaniem pęcherzy, uszkodzeniu mogą ulegać również naczynia krwionośne, pęcherze wypełnia płynna część krwi-osocze; skóra jest czerwona, oparzenia sięgają głębszych warstw jednak włosy i gruczoły łojowe nie zostają naruszone.
· III- cechuje się martwicą skóry na całej jej grubości, objawia się zblednięciem, cebulki włosów widoczne są w postaci czerwonych punkcików. Po upływie czasu rana wysycha, pojawia się strup. Tego typu oparzenia są niebolesne gdyż uszkodzeniu ulegają receptory czuciowe.
· IV - uszkodzenia głębszych narządów, mięśni, kości, cechuje się martwicą wszystkich warstw skóry i tkanek położonych głębiej, najczęściej jest to zwęglenie fragmentu ciała.
Rodzaje oparzeń:

Lekkie- to oparzenia 1 i 2 {stopnia} o powierzchni do 15 % ciała u dorosłych lub oparzenie 3 {stopnia} obejmujące do 5%
Średnie- to oparzenia 1 i 2 {stopnia} o powierzchni od 15% do 30% ciała u dorosłych oraz od 10 do 20 % u dzieci, lub 3{stopnia\" 5-15%
Ciężkie- 1 i 2 {stopnia} powyżej 30% u dorosłych i 20% u dzieci; 3{stopnia} powyżej 15%
W ocenie rozległości oparzenia można posłużyć się:
· regułą dziewiątek- Przyjmuje się, że głowa stanowi 9% powierzchni ciała, każda z rąk także po 9%, tułów z przodu 18%, tułów z tyłu 18%,każda z nóg po 18%.
· założeniem, że ręka chorego to 1% powierzchni ciała.
· Reguła

piątek u dzieci

Zagrożenia wstrząsem i zakażeniem
Oparzona skóra nie chroni się przed zarazkami, następuje osłabienie układu odpornościowego, są to idealne warunki do rozwoju bakterii. Wyciek z rany powoduje znaczna utratę białka, zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych powoduje upośledzenie krążenia krwi, uszkodzona skóra wzmaga utratę ciepła. W oparzeniach działają wszystkie czynniki powodujące wstrząs i przyczyniające się do jego rozwoju. Nie udzielenie szybkiej pomocy przeciwwstrząsowej spowoduje jego niebezpieczne pogłębianie się.

Postępowanie przy oparzeniach termicznych
· jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce,
· w trakcie schładzania usunąć odzież poprzez rozcięcie,
· w trakcie schładzania usunąć pierścionki, kolczyki, itp.,
· po zakończeniu schładzania rany oparzeniowe osłonić opatrunkiem jałowym lub hydrożelowym, schładzającym,
· w miarę możliwości unieruchomić i unieść oparzoną część ciała,
· w przypadku stwierdzenia objawów wstrząsu - blada spocona skóra, szybkie tętno, pobudzenie psychoruchowe - należy dziecko ułożyć w pozycji na wznak z uniesionymi kończynami dolnymi,
· zapewnić komfort cieplny,
· oparzonego należy chronić przed urazami wtórnymi,
· w cięższych przypadkach (rozległe oparzenie, objawy wstrząsu) natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe.

Porażenie i udar cieplny
Udarem cieplnym nazywamy stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się ciepła w organizmie przy intensywnym doprowadzeniu go z zewnątrz i utrudnionym oddawaniu do otoczenia.
Objawy: ogólne osłabienie, uczucie pragnienia, sucha zaczerwieniona i goraca skóra, zaburzenia orientacji, szybko rosnąca temp. Ciała, chwiejny chód, utrata przytomności, zaburzenia oddychania
Pierwsza pomoc:
-przenosimy poszkodowanego w miejsce chłodne, przewiewne, sprawdzamy jego czynności życiowe. Układamy go w pozycji półleżacej(głowa powyżej serca), trzeba obniżyć temp. Ciała stosując zimne, mokre ochłady wachlując itp.
Porażenie słoneczne- powstaje w wyniku nasłoneczneinia głownie karku i głowy, co prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Objawy: gorąca skóra na twarzy, kontrastująca z izmnai bladą skórą innych okolic ciała, poszkodowany jest niespokojny, bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia orientacji, wymioty, podwyżsozna temp.
Pierwsza pomoc:
Przenosimy poszkodowanego w zacienione mijesce, układamy go w pozycji półleżącej, schładzamy głowe zimnymi okładami, okrywamy ciało aż po szyję
Porażenia prądem
Działanie prądu elektrycznego na organizm człowieka polega głównie na pobudzeniu układu nerwowego i mięśni. Przez okres działania prądu mogą wystąpić skurcze w: mięśniach szkieletowych i sercu, mięśniach ramienia i dłoni (tzw. \"przyklejenie się do przewodu\"), które ustępują dopiero po wyłączeniu prądu. Jego działanie na serce może spowodować zaburzenie rytmu, a nawet zatrzymanie akcji serca, zaś skurcze mięśni są przyczyną upadku i mechanicznych uszkodzeń ciała. Efektem działania prądu na mózg, w pewnych okolicznościach, jest utrata przytomności i bezdech. Czasami spotyka się też oparzenia skóry.

Uwalnianie porażonego spod działania
prądu elektrycznego
- wyłącz napięcie właściwego obwodu elektrycznego
- odciągnij porażonego od urządzenia pod napięciem odpowiednimi
narzędziami z suchego drewna lub tworzywa sztucznego
- gdy wyłączenie napięcia może spowodować upadek porażonego,
zabezpiecz go przed tym
- po wyłączeniu napięcia upewnij się o jego braku za pomocą
wskaźnika napięcia

Pierwsza pomoc:
Przenosimy poszkodowanego w bezpieczne miejsce, sprawdzamy czynności życiowe, układamy go w pozycji bocznej ustalonej, należy opatrzyć miejsca poparzone, i ciepło okryć poszkodowanego.

Oparzenia chemiczne są następstwem działania na skore i błony różnorodnych substancji chemicznych i płynów żrących. Powodują uszkodzenia skóry i tkanek.

Substancje chemiczne wywołują w tkankach uszkodzenia zaleznie od rodzaju substancji, jej stężenia i temperatury, wielkości powierzchni, na kótra działa i czasu działania.
Działanie kwasów- jest powierzchniowe, powoduje ścięcie białek tkankowych, w wyniku tego tworzą się strupy; dla kwasu solnego biały strupek, azotowego żółty, a siarkowego czarny strupek.
Ługi- wywołują martwiće tkanek, oparzenia ługami powodują powstanie szklistego obrzmienia, strupek miękki i wilgotny.
Pierwsza pomoc:
-długotrwałe zmywanie silnym strumieniem wody, zdjemujemy przesiąkniete chemikaliami ubrania, kwasy- oparzoną powierzcnię spłukujemy 2-3%roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła lub wodą wapienną a przy zasadowych 3&roztwór kwasu bornego, sokiem z zcytryny, 1% kwas octowy.

Oparzenia wziewne występują podczas pożaru, gdy dojdzie do zachłyśnięcia się płomieniem i oparzenia górnych dróg oddechowych. Choremu zagraża szybko narastający obrzęk nosogardzieli i rozwinięcie niewydolności oddechowej.Konieczna natychmiastowa pomoc lekarska. Pierwsza pomoc polega na podaniu do wypicia wody lub substancji neutralizującej.
Oparzenie oka
Pierwsza pomoc:
Możliwie najszybciej usunąć szkodliwą substancję rozchylając kurczowo zamknięte powieki obficie płukając strumieniem wody u poszkodowanego w pozycji leżącej od wewnętrznego kąta oka do policzka.
Należy również usunąć nierozpuszczalną lub stałą substancję (wapń) także z worka spojówkowego za pomocą pałeczki z wilgotną watką. Jeśli możliwe, wywinąć powiekę górną i oczyścić część tarczkową spojówki ( część powieki bezpośrednio przylegająca do oka).
Po założeniu sterylnego opatrunku na oko natychiast przewieźć na ostry dyżur okulistyczny.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
12.4.2010 (18:36)

Super! Dostałam za to zadanie 5! Wielkie Dzięki ;**

20.4.2008 (10:19)

Wielkie DZIĘKI !!

Dobrze, że mogę to wydrukowac xD

10.4.2008 (19:49)

Bosko!Już myślałam,że nie bede miałą tego zadania...super praca:)

Typ pracy