profil

Charakterystyka Jacka Soplicy

poleca 88% 110 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica

Jacek Soplica, to bohater naszej epopei narodowej, pt. ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Pochodził on ze średniozamożnej szlachty. Jego ojciec był podczaszym.W młodości był niezwykle przystojnym mężczyzną, do którego wzdychało wiele szlachcianek. Nosił sumiaste wąsy, przez co zyskał przydomek ,,Wąsal”. Jacek reprezentował w sejmie, cały ród Sopliców.
Główną cechą jego charakteru, była porywczość i duma. Nic więc dziwnego, że wszyscy w okolicy bali się jego gniewu, i w sytuacjach konfliktowych schodzili mu z drogi. Ten zawadiaka posiadał jednak czułe, kochające serce. Jego wielką miłością okazała się córka Stolnika Horeszki – Ewa. Ta miłość stała się przyczyną tragedii, bo Jacek nie znosił sprzeciwu. Gdy ktoś nie zgodził się z nim w czymkolwiek, potrafił być nieobliczalny. Stolnik – dumny magnat, choć wcześniej mu sprzyjał, nie chciał Jacka za zięcia. Zraniona ambicja doprowadziła młodego Horeszkę do zabójstwa. W czasie zajazdu Moskali na Soplicowo, nieobliczalny mężczyzna w złości śmiertelnie zranił Stolnika. Zresztą porywczość i brak rozwagi nie pierwszy raz spowodowały komplikacje w jego życiu. Właśnie te cechy spowodowały, że miał na sumieniu nie tylko Horeszkę, ale i swoją żonę – kobietę, której nie kochał, a poślubił tylko dlatego, aby zagłuszyć żal po stracie Ewy Horeszkówny, która zmarła osierociwszy małego Tadeusza. To, co wydarzyło się później, świadczy jednak o tym, że Jacek nie był człowiekiem bezwzględnym, że drzemały w nim jednak okruchy dobroci. Soplica postanowił zrehabilitować się, służąc wiernie swej ojczyźnie. Przybiera skromne nazwisko Robak. Staje się pokornym, cichym, małomównym, kochającym bliźnich księdzem. Wdziewa związany sznurem habit zakonny. Jako emisariusz uczy szlachtę patriotyzmu. Zdecydowany jest zorganizować powstanie. Wierzy Napoleonowi, że ten wielki wódz przyłączy jego ojczyznę do Polski.
Myślę, że miano zdrajcy, które po zabójstwie Jacka Soplicy, nie było do końca sprawiedliwe. W młodości Jacek popełnił wiele błędów, ale któż ich nie popełnia. Młodość ma to do siebie, że czasem emocje biorą górę nad rozumem i rozwagą. Tak było i w przypadku naszego bohatera. Myślę, że Jacka Soplicy w księdza Robaka, daje wiele do myślenia. Potrafił zmienić styl życia i charakter. Po morderstwie dokonanym na Stolniku próbuje naprawić swoje grzechy, walcząc za ojczyznę i działając na rzecz Litwy. Wydaje mi się, że słusznie został odznaczony orderem Legii Honorowej

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury