profil

"Iliada" i "Odyseja" Homera. Epos

drukuj
satysfakcja 46 % 668 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Herosi i Bogowie w „Iliadzie” Homera

Homer jest najwybitniejszym twórcą starożytności. Jego największe dzieła to „Iliada” i „Odyseja”, które powstały w VIII–IX w. p.n.e. Epos (epopeja) wywodzi się od tych dzieł. Oba eposy mają po 24 pieśni i zaczynają się od inwokacji do muz (bóstwa). Akcja Iliady trwa 50 dni a Odysei 40. Tematem Iliady jest epizod z ostatniego 10 roku oblężenia Troi. Natomiast Odyseja przedstawia szczęśliwy powrót na rodzinna wyspę Itakę po dziesięcioletniej tułaczce Odyseusza. Pierwszy z eposów jest dziełem bohaterskim (heroicznym) i batalistycznym. Drugi zaś fantastycznym i przygodowym.

Epos nazywamy poematem bohaterskim. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: na jednej działają ludzie, na drugiej bogowie. O jej przebiegu decyduje przeznaczenie, któremu podlegają ludzie i bogowie. Tłem wydarzeń jest coś ważnego, a utwór przedstawia szeroki obraz społeczeństwa, narodu, wielkich bohaterów. Bohaterowie są pasywni, wypełniają tylko wolę przeznaczenia.

Kompozycja eposu jest epizodyczna, co oznacza, że poszczególne pieśni stanowią zamknięte całości fabularne.

Narrator stara się być obiektywny, zachowuje dystans wobec opisywanego świata.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
15.12.2011 (14:42)

this isnt it

10.9.2011 (11:57)

dobra praca, nie za długa. są w niej zawarte najwazniejsze informacje ;)

5.9.2011 (20:52)

zrób lepiej, to pogadamy mi bardzo pomogło ...

13.4.2011 (13:57)

nie oto chodzi

21.4.2010 (14:16)

jeśli w/g Was to jest beznadziejne...to może napiszecie coś mądrzejszego??;)

łatwo krytykować...trudniej zrobić samemu coś pożytecznego

Teksty kultury


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.