profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

poleca 85% 357 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

We współczesnym świecie ludzie czuja się często zagubieni i mało oryginalni. Szukają wiec spośród bohaterów filmowych i literackich (zarówno fikcyjnych jak i historycznych) takich postaci, do których mogliby się upodobnić.
Szczególnie ludzie młodzi poszukują ideałów godnych naśladowania, a takie mogą znaleźć miedzy innymi w rożnego rodzaju mitach, które mimo iż nie często wzbudzają zainteresowanie przeciętnego czytelnika, to zawierają uniwersalne przesłania, a ich bohaterowie wyróżniają się cechami, jakie możemy spotkać w obecnych czasach. Uczymy się na ich błędach. Poznając ich losy rozgraniczamy dobro i zło. To w mitach właśnie przedstawione SA starożytne ideały, na przykład piękną. Uważano wtedy, że jeśli ktoś jest urodziwy, musi tez posiadać rozum i spryt, a co za tym idzie, można mu wybaczyć jakieś „przewinienia”- tak właśnie traktowano Parysa. Szczególne uznanie mieli ludzie tacy jak Herkules, czyli herosi. Mieli oni potężną sile, przez co wzbudzali strach w oczach przeciwnika. Tacy bohaterowie musieli dbać o swoja sławę i wyróżniać się spośród tłumu. Rycerzom wyliczano przodków i szukano miedzy nimi dostojników, a nawet doszukiwano się pokrewieństwa z bogami, gdyż to dawało im silniejsza pozycje w społeczeństwie. Starożytni Grecy dużą uwagę przywiązywali tez do rodziny – szanowali ją, kochali i byli jej oddani. Ceniono postawy bezinteresownej pomocy bliźniemu, jakiej przykład dal Prometeusz, który kradnąc ogień z Olimpu przekazał go ludziom, ryzykując własnym życiem (zemsta bogów). Alu już wtedy zdarzały się postaci, których postępowanie godne było potępienia, a do takich zaliczyć można Ikara. Zginął przez swoja młodzieńczą odwagę, ciekawość i lekceważenie rad doświadczonego ojca. Opowieść ta zainspirowała malarza Breughla, który stworzył obraz pt. „Upadek Ikara”, na którym śmierć chłopca pozostaje niezauważona przez innych zajętych swoimi codziennymi sprawami. Niemądre było tez postępowanie Syzyfa. Był on zbyt pewny siebie, a zgubiły go plotki, które „rozsiewał” swoim poddanym po wizytach na Olimpie. Wzbudził tym gniew wśród bogów i został ukarany, a mianowicie miał wtoczyć na stromy szczyt ogromny głaz, który ciągle spadał. Czytając „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego widzimy tam sytuację podobną, jak ta przedstawiona w micie o Syzyfie, nawet tytuł o tym świadczy. Główni bohaterowie bezsilnie próbują walczyć z rusyfikacja na terenie Polski, choć wiedzą, iż nawet jeśli osiągną jeden sukces, to cala walka zdominowana będzie przez przeciwnika, gdyż jest silniejszy, a wszystko stoczy się na nich ze stromego szczytu jak głaz, który znów trzeba będzie wepchnąć. Zauważyłam także, ze w tym utworze polskiego wieszcza narodowego postaci Marcina Borowicza i Andrzeja Radka SA w zachowaniu podobne do Hektora walczącego z Achillesem. Przełamali bowiem lęk i strach i stanęli do walki z potężnym wrogiem. Uwierzyli w swoje siły i zrozumieli, że nie mogą się wycofać.
Mogłabym podać jeszcze wiele przykładów rożnych tekstów kultury, które powstały w oparciu o mity. Poza tym to przecież w starożytności żyli najsławniejsi filozofowie, pisarze i uczeni. To właśnie z ich dorobku my – pokolenie współczesne czerpiemy to, co najważniejsze. Tak wiec myślę, że udowodniłam, iż starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka żyjącego w obecnych czasach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie