profil

Książka uczy bawi wychowuje- rozprawka

drukuj
satysfakcja 68 % 230 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że książka uczy bawi i wychowuje. Czy to prawda, czy tylko pusty slogan, który powtarzają rodzice i nauczyciele, żeby zmusić nas do czytania? Zastanowie się nad tym .
Zacznę od rozważania problemu dotyczącego walorów poznawczych książki. Każdy zgodzi się z faktem, że książka jest źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie o jego teraźniejszości i przeszłości. To właśnie w książce szukamy potrzebnych nam informacji. Zwróćmy uwagę na osoby, które dużo czytają, nie mają trudności z wypowiadaniem się, gdyż mają bogaty zasób słownictwa i barwny styl. Nie sprawia im również problemów ortografia, ponieważ czytając, zapamiętujemy właściwą pisownie. Ludzi obcujących z książką cechuje bogata wybraźnia. Lektura bardziej niż film wpływa na rozwój psychiki. Sądzę, że przedstawione argumenty potwierdziły walory poznawcze książki.
Przejdźmy do rozpatrzenia kolejenej sprawy. Czy książka bawi? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wolny czas można wspaniale spędzić, czytając. Brak zajęcia bardzo często wywołuje nudę, a co za tym idzie- zły humor. Niewątpliwie najlepszym lekarstwem w tym położeniu jest książka. Poprzez zawarte w niej różne rodzaje komizmu rozwesela nas i przywraca dawną pogodę ducha. Z całą pewnością każdy z nas ma czasem dość szarej rzeczywistości, więc sięga po lekturę i przenosi się w świat dobra, szczęścia i miłości. Razem z bohaterami przeżywa ich troski, radości i zmartwienia oraz smutki. Moim zdaniem wartości zabawowe zostały tutaj w pełni przedstawione.
Na zakończenie rozpatrzmy wartość wychowawczą książki. W gruncie rzeczy wszyscy mamy jakiegoś książkowego idola, który pokazuje nam co dobre a co złe i swoim zachowaniem wymusza zastanowienie się nad sobą. Obserwując maniery pozytywnych bohaterów uczymy się również kultury osobistej. Powyższe argumenty potwierdziły walory dydaktyczne książki.
Reasumując powyższe rozważania można z całą pewnością stwierdzić, że książka uczy, bawi i wychowuje. Przedstawione argumenty potwierdziły posiadane przez książkę walory poznawcze, zabawowe i wychowawcze.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy
17.1.2012 (20:21)

Dostałam taką samą od nauczycielki ;pp

4.5.2011 (20:23)

fajne;)

24.1.2011 (19:19)

Nauczycielka czytała m to na lekcji.

Gramatyka i formy wypowiedzi