profil

Człowiek w obliczu żywiołu na podstawie analizy i porównania sonetu Adama Mickiewicza "Burza" i obrazu Gericaulta "Tratwa meduzy"

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-11
poleca 88% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tratwa Meduzy

Sonet Mickiewicza "Burza" jak i obraz Gericaulta "Tratwa meduzy" przedstawiają człowieka w obliczu żywiołu, gdy jest on zdany tylko na siebie, a jego los zależy od łaski lub niełaski natury. W obu dziełach żywioł utożsamiany jest ze wzburzonym morzem, którego otchłanie długo nie będą dla człowieka w pełni dostępne. Artyści romantyzmu bardzo cenili sobie temat wzburzonego morza w aspekcie ludzkiego przemijania. Adam Mickiewicz wyraził się w typowym, włoskim sonecie. Z kolei praca Gericaulta to obraz "Tratwa meduzy". Dzieli się ona kompozycyjnie na dwie części: statyczną i dynamiczną. Lecz czy oba dzieła przedstawiają tę samą sytuację?

Sonet "Burza" to sonet włoski niełamiący zasad tego gatunku – posiada układ wersów 4-4-3-3. Pierwsze dwie części są opisowo-narracyjne, a dwie kolejne liryczno-refleksyjne.
W części opisowej występuje moc epitetów np.: "złowieszcze jęki", metafor np.: "ryk wód" i rymów typu ABBA. Podnoszą one styl artystyczny tego utworu. W części refleksyjnej środków stylistycznych jest już mniej, można jedynie zauważyć rymy – tutaj najważniejsza jest treść. W sonecie przedstawiona jest metafora ludzkiego życia w postaci morskiej katastrofy. Sztorm oznacza nieustannie zbliżającą się ludzką śmierć.

Jak już wcześniej zostało wspomniane "Tratwa meduzy" dzieli się na dwa różne obszary kompozycyjne. Po lewej stronie niebo jest ciemne, ludzie są w pozycjach leżących lub półleżących – konają. Barwy są przytłaczające, jedyną dynamiczną rzeczą jest powiewający w wichurze żagiel. Jednak prawa strona obrazu jest bardziej optymistyczna. Kolory są żywsze, niebo w okolicach widnokręgu wydaje się być jasne. Symbolizuje to nadzieję ludzi na powrót do domu z tej dramatycznej wyprawy. Same sylwetki ludzi wyrażają ufność na szczęśliwe zakończenie. Są dynamiczne, wyciągają ręce w stronę nieba prosząc o ratunek. Obraz wyraża metaforę życia ludzkiego, które nieustannie waha się pomiędzy życiem a śmiercią.

Zarówno obraz "Tratwa meduzy" jak i sonet "Burza" przedstawiają życie ludzkie porównane do losu rozbitków, których los jest wątły, niepewny, zdany na łaskę Boga. Tak naprawdę każdy z nas jest takim rozbitkiem, dążącym do nie zawsze jasnego celu, błądzącym, niebędącym pewnym jutra nią sonetu Adama Mickiewicza "Burza" i obrazu Gericaulta "Tratwa meduzy".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi