profil

Utwór "Jądro ciemniści" Josepha Conrada uczyń punktem wyjścia rozważań o rozwoju cywilizacji ludzkiej, postępie, podboju

poleca 85% 1376 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Joseph Conrad, autor powieści „Jadro ciemności” był pisarzem bardzo związanym z morzem i podróżami. Podróże dostarczyły mu materiału do powieści i opowiadań, otworzyły oczy na kwestie etyki ludzkiej, wartości cywilizacji oraz kolonializmu. W jednym z największych dzieł Josepha Conrada „Jadro ciemności” mamy doczynienia z podróżą głównego bohatera- Marlowa, która ma ogromny wpływ na niego.
Główny bohater powieści podczas całej swojej podróży do Afryki gdzie ma się spotkać z Kurtzem, snuje ciągłe rozważania na temat tajemnicy nieznanych ziem, dzikich ludzi i wszystkich tych lądów, które jeszcze są nie odkryte, niebawem staną się gruntem pod zasiew nowego życia kolonizatorów. Marlow dowiaduje się, ze Kutrtz jest człowiekiem wybitnym, mającym największe udziały w zyskach z handlu kością słoniową.
Utwór stanowi krytykę, podboju i zniewalania ludności z krajów kolonialnych, w imię postępu i niesienia cywilizacji. Kolonizatorzy ukazani zostają jako ludzie myślący jedynie o własnych korzyściach. W dzikich warunkach, zapominają o człowieczeństwie, o humanitarnym traktowaniu innych ludzi. Czując władzę nad ludnością kolonialną, w bezlitosny sposób eksploatują zarówno ich, jak i środowisko naturalne. Biali ludzie okazują się bardziej nieludzcy, niż rdzenni mieszkańcy Afryki. Kierują się przekonaniem, że z dala od domu, z dala od cywilizacji są samowolni i bezkarni. W tym świecie wygrywa ten, kto jest silniejszy, bardziej wytrzymały.
Ucieleśnieniem całego cywilizacyjnego zła jest w opowiadaniu postać Kurtza. Jego system kłamstw wobec mieszkańców Afryki opiera się na pięknie sformułowanych hasłach, na fałszywych i kłamliwych ideach. Kwestia jego „wielkości” w dużej mierze sprowadza się do legendy, jaka krąży wokół jego osoby. Sam Marlow ulega tym pogłoskom, które świadczą o jego wyjątkowości. Jego postać stanowi symbol, a jego charakterystyka jest raczej uboga, gdyż składają się na nią ciągle powtarzające się opinie: jest wyjątkowy, niepospolity, wielki itp. Kurtz jest symbolicznym portretem dyktatora, który przypisuje sobie nadludzką władzę, nie kieruje się żadnymi zasadami moralnymi. Oszukuje siebie samego i innych, sloganami stara się usprawiedliwić swoje okrucieństwo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury