profil

Zastosowanie soli.

drukuj
satysfakcja 60 % 455 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Sole są bardzo rozpowszechnione w przyrodzie. Skorupa ziemska składa się głównie z soli i tlenków. W wodzie morskiej również występują różne jony soli np.: Na+, K+, Mg2+, Cl-, SO4 2-. Wiele soli stanowi kopaliny, czyli surowce wydobywane z ziemi metodami górniczymi. Przede wszystkim jest to chlorek sodu - wydobywany w Polsce w okolicy Wieliczki, Bochni oraz Inowrocławia jako sól kamienna.
Sole są związkami chemicznymi, które maja bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w każdej dziedzinie naszego życia, są ważnymi surowcami w przemyśle chemicznym, w rolnictwie, garbarstwie i innych dziedzinach. Wydaje mi się jednak, że największą ilość różnego rodzaju soli wykorzystujemy w medycynie i to od zarania dziejów.
Na ten przykład - sól kamienna ( NaCl ) - używał jej już człowiek prehistoryczny, który oprócz stosowania jej do konserwacji mięsa oczyszczał nią rany. Dzisiaj chlorek sodu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym (m.in. produkcja sody, chloru) oraz spożywczym (sól kuchenna) w lecznictwie natomiast używany jest głównie do produkcji roztworów fizjologicznych, czyli np. ówek, które pozwalają zatrzymać wodę w organizmie człowieka dlatego też kroplówki podaje się w przypadku stwierdzenia odwodnienia organizmu.
Szukając potwierdzenia zastosowania soli w medycynie już od wieków, nie sposób nie wspomnieć o polskich szlachciankach, okresu przedwojennego, które namiętnie używały soli trzeźwiących. Sole te stosowane były jako substancje otrzeźwiające w• wypadku omdlenia lub zawrotów głowy
Dzisiejsza medycyna jak już wspomniałam na wstępie wykorzystuje bardzo liczne rodzaje soli i oprócz wcześniej wspomnianych są to między innymi:

Chlorek wapnia - CaCl2.
stosowany w przypadku stwierdzenia w organizmie człowieka niedoboru wapnia, ponieważ niedobór wapnia występuje wówczas gdy w organizmie człowieka nadmiernie wzrasta ilość amoniaku, a chlorek wapnia jako pochłaniaczach amoniaku przywraca równowagę pomiędzy amoniakiem a wapniem.

Chlorek amonu
stosowany jest w przypadku stwierdzenia zatrzymywania się moczu czyli jako środek moczopędny

Chlorek cynku ZnCl2
Stężone roztwory wodne tej soli stosowane są w lecznictwie zewnętrznie jako środek przeciwzapalny.

Powszechnie znana jest maść cynkowa jako środek łagodzący i wysuszający wszelkiego rodzaju wykwity skórne.

Węglan magnezu
Stosowany jest jako środek przeczyszczający, ale i przede wszystkim jako środek zobojętniający nadmiar kwasu żołądkowego. Jest składnikiem wielu leków takich jak np. „Manti” „Reni” ‘Ranigast”, stosowanych w leczeniu zgagi i wczesnego stadium poważnych chorób żołądka.

I jeszcze wiele, wiele innych jak np. siarczan magnezu czyli tzw. sól gorzka stosowany jako środek przeczyszczający, bądź chlorek rtęci mający zastosowanie głównie jako środek dezynfekujący czy azotan srebra nazywany również lapisem - jako środek odkażający
Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów soli wykorzystywanych w dzisiejszej medycynie, należ jednak zauważyć, że oprócz bezpośredniego wykorzystania soli w lecznictwie farmakologicznym, sole wykorzystywane są również w działach pokrewnych służących dzisiejszej medycynie. Wiele soli ma zastosowanie w laboratoriach medycznych jako różnego rodzaju odczynniki chemiczne do wykonywania różnego rodzaju analiz chemicznych i badań.
Ogromne znaczenie dla medycyny ma również węglan potasu, który głównie stosowany jest w produkcji szkła, ale również jako środek do produkcji mydła i środków piorących, a bez nich trudno mówić o higienie osobistej, mającej bezpośredni związek z naszym zdrowiem czy tez o utrzymaniu w czystości np. szpitalnej pościeli.
Warto docenić również lecznicze działanie soli wykorzystywane w podziemnych sanatoriach do leczenia dróg oddechowych. Dzisiaj możemy również spotkać namiastki takich miejsc. Bowiem w większych miastach, otwierane są tzw. „komnaty solne”, które mają minimalne właściwości lecznicze, ale z całą pewnością pozwalają się zrelaksować.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy
5.2.2012 (19:14)

Blad - Skladnikiem leku Ranigast nie jest weglan magnezu, a chlorowodorek ranitydyny, ktory ma zupelnie inny mechanizm dzialania.

22.5.2011 (18:56)

heheh to jest najlepsze może dostane 5-6

18.5.2010 (19:54)

W sumie znalazłem co chciałem, ale mogłoby być więcej:) Praca bardzo dobra postawię 5.

Rozkład materiału