profil

Historia Westerplatte.

poleca 85% 2382 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Westerplatte to półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Westerplatte powstało około XV wieku jako wyspa, na skutek nadmiernego osadzania się osadów rzecznych przy ujściu Leniwki. W drugiej połowie XIX w. wyspa połączyła się z lądem i utworzyła mały półwysep, który został nazwany Westerplatte.
Od 1919, na podstawie traktatu wersalskiego powstała tu polska strefa portowa w Wolnym Mieście Gdańsku. Za zgoda Ligi Narodów w grudniu 1924 roku na Westerplatte ulokowano polską Wojskową Składnicę Tranzytowa, w której od grudnia 1925 stacjonowała załoga licząca 88 oficerów i żołnierzy.
1 września 1939 garnizon liczył 182 oficerów i żołnierzy pod dowództwem majora H. Sucharskiego. Oprócz broni strzeleckiej, stanowiącej indywidualne uzbrojenie żołnierzy, na wyposażeniu placówki znajdowało się 41 karabinów maszynowych (ręcznych, lekkich i ciężkich), 2 armatki przeciwpancerne, 4 moździerze i 1 działo. Na terenie składnicy wybudowano 6 betonowych schronów, tzw. wartowni.
Tutaj padły pierwsze strzały II wojny światowej, o godzinie 445. W czasie pierwszych dni II wojny światowej (1-7 IX 1939) stał się sławny dzięki bohaterskiej obronie 182-osobowej załogi pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, przed atakami niemieckich oddziałów lądowych, wspieranych przez pancernik Schleswig-Holstein i lotnictwo. Polskie linie obronne na Westerplatte atakowane były przez oddziały niemieckie liczące łącznie 3400 żołnierzy z Danziger Heimwehr, piechoty morskiej i gdańskiej Schutzpolizei. W wyniku walk toczonych do 7 września 1939 Niemcy stracili ok. 300-400 żołnierzy, zabitych i rannych. Straty Polaków to 15 zabitych i 50 rannych.
Westerplatte do dziś stanowi symbol bohaterstwa żołnierzy polskich podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. W 1966 wzniesiono tu pomnik Obrońców Wybrzeża.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta