profil

satysfakcja 83 % 617 głosów

Przyczyny wojen w XVII wieku

drukuj
Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

1.Przyczyny wojen polsko-szweckich w latach 1600-1660:
-dążenie Zygmunta III Wazy do zachowania tronu Szwecji wbrew stanowisku szweckiego moznowładztwa (krótko trwała unia personalna polsko-szwecka)
-chęć uczynienia z Bałtyku wewnętrznego jeziora Szwecji
-włączenie do Polski Estonii
-używanie przez wazów tytułu króla Szwecji

2.Przyczyny wojen polsko- rosyjskich w XVII wieku
-rywalizacja o Imflanty (rozpoczęła sie jeszcze w XVI w. za panowania Zygmunta II Augusta, a później Stefana Batorego)
-kryzys dynastyczny w Rosji po śmierci Iwana IV Groźnego (okres \"wielkiej smuty\"), który pragnęła wykozystać RP
-chęć podpożądkowania papiezowi rosyskiego kościoła prawosławnego przez Zygmunta III Wazę
-mieszanie się polskich magnatów, a potem króla w wewnętrzne sprawy Rosji (Dymitriady-Dymitrsamozwaniec, cudownie \"ocalony syn cara\", popierany przez Polaków)

3.Przyczyny wojen polsko-tureckich w XVII wieku
-rywalizacja polsko-turecka o tereny Mołdawii i Wołoszczyzny (Rumunia)
-napady kozaków będących pod zwierzchnią władzą Polski na obszary tureckie, a Tatarów zależnych od Turccji na tereny RP
-poparcie Habsburgów przez Zygmunta II Wazę (wyprawa oddziałów Andrzeja Lisowskiego tzw. lisowszczycy na Siedmiogród i pomoc Wiedniowi- pierwsza odsiecz) z którymy rywalizowała Turcja

4.Przyczyny powstanie Bohdana Chmielnickiego
-ciągle malejący rejestr kozacki
-konflikt na tle religijnym prawosławno- katolickim
ucisk ukraińskich chłopów pańszczyźnianych przez polskich magnatów kresowych
osobiste krzywdy i urazy, które otrzymał od polskiego szlachcica Czaplińskiego


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (14) Brak komentarzy zobacz wszystkie
4.11.2011 (21:35)

Świetna praca
tylko ta ortografia
jesteś może dyslektykiem albo dysgrafistą??

4.11.2011 (16:09)

ORTOGRAFIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ale dzięki, przydało mi sie na historie

THX

6.9.2011 (19:35)

Boże <Face palm> Ortografia !

14.5.2011 (20:12)

Ortografia byk za bykiem pogania. te błędy psują prace . ale dzięki !.

10.3.2011 (21:22)

Kilka błędów:
1. Zygmunt III Waza był synem króla Szwecji(Jan III Waza), lecz urodził się w więzieniu po obaleniu jego rodziców przez Eryka XIV, objął tron Polski za sprawą Jana Zamoyskiego ale nie był już królem Szwecji- wniosek: nie było unii personalnej ze Szwecją...
2. Ktoś zwrócił już uwagę na I'N'flanty. Niepoprawne jest używanie skrótu RP, gdyż nie było jeszcze Rzeczpospolitej Polski lecz Rzeczpospolita Obojga Narodów. Co do papieża nie jestem pewien...
3. Nie Zygmunt III Waza lecz Jan III Sobieski poparł Habsburgów-obóz procarski (po uprzednim wsparciu Szwecji w walce z Habsburgami- obóz profrancuski)
4. Można jeszcze dodać podburzanie Kozaków przez Rosję...

P.S. Tak mnie uczono, za wszelkie pomyłki przepraszam...



Zadania z Historii
Nieaktywny
Historia 10 pkt 23.10.2014 (19:50)

Jakie pytania można ułożyc do wyrazów; Babilon Zmartwychwstanie Błogosławieni Wulgata Dobra nowina Jan Królestwo Namaszczenie Piotr Dzękczynienie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 23.10.2014 (14:31)

Juliusz Cezar i jego podboje. ( szczegółowo. )

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 22.10.2014 (17:19)

1. Przedstaw zmiany w położeniu społeczeństwa polskiego po powstaniu Listopadowym. 2. Wskaz najważniejsze przemiany ustrojowe w Rosji po rewolucji...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 10 pkt 21.10.2014 (22:08)

Odszukaj w internecie płuci i wieku 3 dowolnych wybranych krajów przerysuj lub wklej do zeszytu i krótko scharakteryzuj

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 50 pkt 21.10.2014 (20:18)

O czym mówi czwarty rozdzial Konstytucji?

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.