profil

/

Zadania Prace

Przyczyny wojen w XVII wieku

drukuj
satysfakcja 83 % 621 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Przyczyny wojen polsko-szweckich w latach 1600-1660:
-dążenie Zygmunta III Wazy do zachowania tronu Szwecji wbrew stanowisku szweckiego moznowładztwa (krótko trwała unia personalna polsko-szwecka)
-chęć uczynienia z Bałtyku wewnętrznego jeziora Szwecji
-włączenie do Polski Estonii
-używanie przez wazów tytułu króla Szwecji

2.Przyczyny wojen polsko- rosyjskich w XVII wieku
-rywalizacja o Imflanty (rozpoczęła sie jeszcze w XVI w. za panowania Zygmunta II Augusta, a później Stefana Batorego)
-kryzys dynastyczny w Rosji po śmierci Iwana IV Groźnego (okres \"wielkiej smuty\"), który pragnęła wykozystać RP
-chęć podpożądkowania papiezowi rosyskiego kościoła prawosławnego przez Zygmunta III Wazę
-mieszanie się polskich magnatów, a potem króla w wewnętrzne sprawy Rosji (Dymitriady-Dymitrsamozwaniec, cudownie \"ocalony syn cara\", popierany przez Polaków)

3.Przyczyny wojen polsko-tureckich w XVII wieku
-rywalizacja polsko-turecka o tereny Mołdawii i Wołoszczyzny (Rumunia)
-napady kozaków będących pod zwierzchnią władzą Polski na obszary tureckie, a Tatarów zależnych od Turccji na tereny RP
-poparcie Habsburgów przez Zygmunta II Wazę (wyprawa oddziałów Andrzeja Lisowskiego tzw. lisowszczycy na Siedmiogród i pomoc Wiedniowi- pierwsza odsiecz) z którymy rywalizowała Turcja

4.Przyczyny powstanie Bohdana Chmielnickiego
-ciągle malejący rejestr kozacki
-konflikt na tle religijnym prawosławno- katolickim
ucisk ukraińskich chłopów pańszczyźnianych przez polskich magnatów kresowych
osobiste krzywdy i urazy, które otrzymał od polskiego szlachcica Czaplińskiego


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (14) Brak komentarzy
4.11.2011 (21:35)

Świetna praca
tylko ta ortografia
jesteś może dyslektykiem albo dysgrafistą??

4.11.2011 (16:09)

ORTOGRAFIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ale dzięki, przydało mi sie na historie

THX

6.9.2011 (19:35)

Boże <Face palm> Ortografia !

14.5.2011 (20:12)

Ortografia byk za bykiem pogania. te błędy psują prace . ale dzięki !.

10.3.2011 (21:22)

Kilka błędów:
1. Zygmunt III Waza był synem króla Szwecji(Jan III Waza), lecz urodził się w więzieniu po obaleniu jego rodziców przez Eryka XIV, objął tron Polski za sprawą Jana Zamoyskiego ale nie był już królem Szwecji- wniosek: nie było unii personalnej ze Szwecją...
2. Ktoś zwrócił już uwagę na I'N'flanty. Niepoprawne jest używanie skrótu RP, gdyż nie było jeszcze Rzeczpospolitej Polski lecz Rzeczpospolita Obojga Narodów. Co do papieża nie jestem pewien...
3. Nie Zygmunt III Waza lecz Jan III Sobieski poparł Habsburgów-obóz procarski (po uprzednim wsparciu Szwecji w walce z Habsburgami- obóz profrancuski)
4. Można jeszcze dodać podburzanie Kozaków przez Rosję...

P.S. Tak mnie uczono, za wszelkie pomyłki przepraszam...



Zadania z Historii
Rose970 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt 19.12.2014 (21:41)

PILNE!!!!!!!!!!!!!!! 1" Życie polityczne Rzeczpospolitej 1918-1931" 2 "II wojna światowa 1939-1945" 3"Opozycja...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

ooooooolenka0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 19.12.2014 (18:14)

Wyjaśnij główne założenia liberalizmu, socjalizmu oraz idei narodowych w Europie pierwszej połowy XIX w.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

madzulenkaA0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (22:07)

Czesc, musze zrobic prace z histori pt " kultura i sztuka XIX wieku i pierwszej połowie XX wiieku " ma znajdowac sie w niej punkty...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

mulatka2326450 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (20:07)

W jaki sposób Igancy łukasiewicz walczył z nędzą Galicyjską

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

webster10100 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 18.12.2014 (17:45)

Wyjaśnij pojęcie jesień ludow- przedstaw jej przyczyny, przebieg i skutki. ?

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.