profil

Przyczyny wojen w XVII wieku

drukuj
satysfakcja 83 % 618 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

1.Przyczyny wojen polsko-szweckich w latach 1600-1660:
-dążenie Zygmunta III Wazy do zachowania tronu Szwecji wbrew stanowisku szweckiego moznowładztwa (krótko trwała unia personalna polsko-szwecka)
-chęć uczynienia z Bałtyku wewnętrznego jeziora Szwecji
-włączenie do Polski Estonii
-używanie przez wazów tytułu króla Szwecji

2.Przyczyny wojen polsko- rosyjskich w XVII wieku
-rywalizacja o Imflanty (rozpoczęła sie jeszcze w XVI w. za panowania Zygmunta II Augusta, a później Stefana Batorego)
-kryzys dynastyczny w Rosji po śmierci Iwana IV Groźnego (okres \"wielkiej smuty\"), który pragnęła wykozystać RP
-chęć podpożądkowania papiezowi rosyskiego kościoła prawosławnego przez Zygmunta III Wazę
-mieszanie się polskich magnatów, a potem króla w wewnętrzne sprawy Rosji (Dymitriady-Dymitrsamozwaniec, cudownie \"ocalony syn cara\", popierany przez Polaków)

3.Przyczyny wojen polsko-tureckich w XVII wieku
-rywalizacja polsko-turecka o tereny Mołdawii i Wołoszczyzny (Rumunia)
-napady kozaków będących pod zwierzchnią władzą Polski na obszary tureckie, a Tatarów zależnych od Turccji na tereny RP
-poparcie Habsburgów przez Zygmunta II Wazę (wyprawa oddziałów Andrzeja Lisowskiego tzw. lisowszczycy na Siedmiogród i pomoc Wiedniowi- pierwsza odsiecz) z którymy rywalizowała Turcja

4.Przyczyny powstanie Bohdana Chmielnickiego
-ciągle malejący rejestr kozacki
-konflikt na tle religijnym prawosławno- katolickim
ucisk ukraińskich chłopów pańszczyźnianych przez polskich magnatów kresowych
osobiste krzywdy i urazy, które otrzymał od polskiego szlachcica Czaplińskiego


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (14) Brak komentarzy zobacz wszystkie
4.11.2011 (21:35)

Świetna praca
tylko ta ortografia
jesteś może dyslektykiem albo dysgrafistą??

4.11.2011 (16:09)

ORTOGRAFIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ale dzięki, przydało mi sie na historie

THX

6.9.2011 (19:35)

Boże <Face palm> Ortografia !

14.5.2011 (20:12)

Ortografia byk za bykiem pogania. te błędy psują prace . ale dzięki !.

10.3.2011 (21:22)

Kilka błędów:
1. Zygmunt III Waza był synem króla Szwecji(Jan III Waza), lecz urodził się w więzieniu po obaleniu jego rodziców przez Eryka XIV, objął tron Polski za sprawą Jana Zamoyskiego ale nie był już królem Szwecji- wniosek: nie było unii personalnej ze Szwecją...
2. Ktoś zwrócił już uwagę na I'N'flanty. Niepoprawne jest używanie skrótu RP, gdyż nie było jeszcze Rzeczpospolitej Polski lecz Rzeczpospolita Obojga Narodów. Co do papieża nie jestem pewien...
3. Nie Zygmunt III Waza lecz Jan III Sobieski poparł Habsburgów-obóz procarski (po uprzednim wsparciu Szwecji w walce z Habsburgami- obóz profrancuski)
4. Można jeszcze dodać podburzanie Kozaków przez Rosję...

P.S. Tak mnie uczono, za wszelkie pomyłki przepraszam...



ostry1234567890 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt wczoraj o 15:04

Mial ktos moze test z historii z tematow od 1 do 7 z podrecznika HISTORIA III PODROZE W CZASIE ? jak tak to prosil bym o odpowiedzi

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

uzytnik10 rozwiązanych zadań
Historia 69 pkt 29.10.2014 (18:22)

potrzebuję odpowiedzi do tych zadań na początku i do pytań przy tych tekstach, bardzo mi na tym zależy :) z góry dziękuję :)

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

ok2050 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 29.10.2014 (16:23)

ze zjednoczeniem włoch zwiazane jest powstanie organizacji międzynarodowego czerwonego krzyza,opisz okolicznosci jej powstania oraz cele i zadania...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

kaska123410 rozwiązanych zadań
Historia 20 pkt 29.10.2014 (07:50)

Napisz wywiad z żołnierzem wyklętym, minimum 10 pytań

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

hubcio4540 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 28.10.2014 (17:46)

Wymień konflikty zbrojne,jakie miały miejsce po II wojnie światowej na  świecie.  Proszę tylko żeby nie było za długie. :))

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.