profil

Zabytki Iwonicza Zdroju

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Iwonicz Zdrój jedyny w Polsce autentyczny zespół uzdrowiskowy o wyjątkowych walorach i pięknym obliczu artystycznym .
Architektura centrum iwonickiego uzdrowiska stanowi obecnie bodajże jedyny w swoim rodzaju przykład zwartego zespołu drewnianej zabudowy uzdrowiskowej w Polsce pochodzący w swym zasadniczym kompleksie z połowy XIX wieku. Stanowi ona jakby swoistą syntezę rozpowszechnionego wówczas w całej Europie stylu szwajcarskiego w późno klasycystycznym nurtem rodzinnej architektury polskiej.
Od 1973 roku są to obiekty wpisane w rejestr zabytków budownictwa.


Dom Zdrojowy – zbudowany ok. 1860r, jako hotel z restauracją i salonami rozrywkowymi dla zamożnych gości przybywających do zdroju. Wzniesiony do celów uzdrowiskowych. Posiadał salę balową, obszerną jadalnię, pokój bilardowy i czytelnię. W 1887r dobudowana została druga weranda w stylu mauretańskim wsparta na siedmiu słupach. Jest to dwukondygnacyjny budynek zbliżony kształtem do litery F.

Biały Orzeł -
Wzniesiony w 1912 roku przez cieślów pobliskiej Klimkówki. Zbudowany w stylu szwajcarskim z licznymi balkonikami ozdobionymi misternie w drewnie balustradkami z nadwieszonymi łukami i kratownicami.

Belweder – niegdyś letnia rezydencja Załuskich. Po wojnie budynek ten przez ponad 50 lat był siedzibą szkoły średniej w Iwoniczu Zdroju

Stare Łazienki – był to pierwszy murowany budynek uzdrowiskowy zbudowany w 1838 roku. Zbudowany w centrum uzdrowiska, przy deptaku. Od południa znajduje się Plac Karola i Józefa, od północy Plac Dietla.

Bazar – zbudowany po 1875 roku. Jeden z najbardziej okazałych obiektów zabytkowych. Znajduje się w centrum uzdrowiska, od niego rozpoczyna się deptak. Jest to dwupiętrowy obiekt w rzucie zbliżonym do litery H z czworoboczną wieżą zegarową. Zegar wybija kwadranse, a pełne godziny wydzwania kurantami. Kiedyś stanowił luksusowy hotel dla gości iwonickich, obecnie mieszczą się w nim sklepy i mieszkania pracowników uzdrowiska.

Stary Pałac – budynek zbudowany w 1838 roku na potrzeby hrabiostwa Załuskich, jako ich pałac letni. Znajduje się w centrum Iwonicz przy deptaku i parku zdrojowym. Dawniej pełnił funkcje mieszkalne i recepcyjne. Dwukondygnacyjny w układzie palladiańskim, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie frontowej, ustawionym na wysokości pierwszego piętra na grubych filarach, połączonych u góry arkadami. W fasadzie tylnej na wysokości pierwszego piętra głęboka loggia wsparta również na filarach. Obecnie w budynku siedzibę swoją ma zarząd biura Uzdrowiska Iwonicz S.A..

Excelsior – sanatorium Excelsior zostało wybudowane z inicjatywy rodu Załuskich. Budowę rozpoczęto w 1927r, a skończono w 1931. Chcieli oni stworzyć najwspanialszy obiekt kuracyjny w Polsce. Pierwszym dyrektorem sanatorium został poznański chirurg Alfred Wiktor Janik.

Sanato – Latem 1944r. W budynku tym mieścił się szpital konspiracyjny Armii Krajowej., w którym dzięki ofiarnej postawie społeczeństwa uratowano życie wielu partyzantom polskim i żołnierzom radzieckim oraz niesiono pomoc okolicznej ludności cywilnej.

Kościół na dole – drewniany kościół znajduje się w Iwonicz, konsekrowany w 1464r. Jest kościołem modrzewiowym

Zbór ariański – spichlerz dworski z XVII w. Z okresu reformacji wybudowany przez ówczesnych właścicieli Iwonicza – rodzina Sienieńskich, która była związana z protestantami. Na zborze został umieszczony piękny zegar słoneczny – 1599r.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty