profil

Legnicko – Głogowski okręg miedziowy.

poleca 85% 171 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Inna nazwa

Lubińsko - Głogowskie Zagłębie Miedziowe

2. Położenie

Północna część województwa dolnośląskiego, głównie w powiecie głogowskim, polkowickim i lubińskim.

3. Powierzchnia

Około 2200 km2.

4. Podstawy rozwoju

Bogate złoża rud miedzi, odkryte w 1957 roku. Zasoby szacuje się na 1,6 miliarda ton rudy o zawartości 1,6% metalu. Jest to 10% odkrytych światowych zasobów miedzi. Złoże oprócz miedzi zawiera: cynk, ołów, żelazo, srebro, kobalt, nikiel, molibden, wanad, german, arsen i inne. Odkryto także złoża węgla brunatnego.

5. Obecne wydobycie

Obecnie odzyskuje się srebro, nikiel, ołów i miedź. Roczne wydobycie rud miedzi to około 27 miliona ton. W 2000 roku wyprodukowano 486 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej i 1,1 miliona ton srebra.

6. Wydobycie i przetwórstwo

Wydobyciem i przetwórstwem miedzi zajmuje się Kombinat Górniczo - Hutniczy Miedzi, w skrócie KGHM. Przekształcony w 1991 roku w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa KGHM „Polska Miedź” S.A.. W 1991 roku w skład kombinatu wchodziły:
a) 4 kopalnie: Lubin, Polkowice, Rudna i Sieroszowice;
b) 3 huty: Głogów w Żukowicach, Legnica i Cedynia w Orsku;
c) zakład wzbogacania rud: Lubin;
d) fabryka kwasu siarkowego: Legnica;
e) kilkanaście zakładów zaplecza usługowo - technicznego.
W latach 1991 – 2001 przeprowadzono restrukturyzację KGHM:
a) zredukowano zatrudnienie w podstawowym ciągu technologicznym: z 38 tysięcy osób w 1992 roku do 18,5 tysiąca w 2000 roku;
b) oddzielono procesy górnicze i hutnicze od zaplecza usługowego, które przeniesiono do spółek zależnych;
c) stworzono własną strukturę handlową.
Powstały kolejne podmioty gospodarcze stanowiące Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź. Między innymi: w 1995 roku Dolnośląska Spółka Inwestycyjna S.A. - KGHM Metale S.A., która w 2000 roku przekształciła się w Fundusz Inwestycji Kapitałowych KGHM Metale S.A.. Owe podmioty posiadają udziały lub są właścicielami wielu przedsiębiorstw, w tym zakładów maszyn i urządzeń górniczych, nakryć stołowych, firm usługowych i budynków w zakresie górnictwa i metalurgii. Ponadto KGHM Polska Miedź S.A. ma istotny pakiet akcji w spółce Polkomtel S.A. (telefonia komórkowa) oraz pełną kontrolę stacjonarnej Telefonii Lokalnej S.A..

7. Aktywizacja regionu

Eksploatacja rudy miedzi przyczyniła się do dużego zaktywizowania przedtem słabo zagospodarowanego obszaru. W przemyśle miedziowym pracowała w latach 60-tych i 80-tych XX wieku znaczna część mieszkańców okręgu. W następnej dekadzie nastąpił spadek zatrudnienia w kombinacie. Część pracowników znalazło pracę w firmach zależnych lub współpracujących. Wzrosło zatrudnienie w usługach i budownictwie, spadło w przemyśle. W celu aktywizacji gospodarczej regionu w 1997 roku utworzono Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną o łącznej powierzchni 357 hektarów, w jej skład weszły następujące obszary: Legnica, Polkowice, Krzywa, Złotoryja i Lubin.

8. Zagrożenia ekologiczne

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy należał do obszarów ekologicznego zagrożenia. Od roku 1991 KGHM Polska Miedź S.A. zaczęła realizować program wielkich (około 50 milionów złotych rocznie) inwestycji proekologicznych. W hutach miedzi zbudowano instalacje do odsiarczania spalin, a w 2000 roku oddano do użytku oczyszczalnię wód odprowadzanych do Odry z wielkiego zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most. W efekcie emisja szkodliwych substancji, ścieków i odpadów poprodukcyjnych została ograniczona lub unieszkodliwiona i spełnia wymagane normy Unii Europejskiej. Huty Legnica i Głogów zostały skreślone z listy zakładów uciążliwych dla środowiska.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty