profil

Zamek w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-23
poleca 85% 896 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

To jest jedna z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Historię Łańcuta datuje się na początki średniowiecza – 1349 roku i łączy się ją z królem Kazimierzem Wielkim.

Łańcut miał wielu właścicieli, najpierw należał to Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich.

Zamek został wybudowany w XVII wieku na rozkaz Stanisława Lubomirskiego. Był on wielokrotnie przekształcany. Na początku była to rezydencja, która składała się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonych fortyfikacjami bastionowymi.

Następnie w 2 połowie XVIII wieku ówczesna posiadaczka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska przebudowała fortecę w zespół pałacowo-parkowy.

Istotne zmiany umieszczono w układzie i wyposażeniu zamku, dopasowując je do potrzeb oraz trwającej właśnie modzie. Wnętrze zapełniło się dziełami sztuki.

Następnie zajęto się parkiem, w którym posadzono lipy i utworzono aleję spacerową.

Pod koniec XVIII wieku rezydencja uchodziła za najbardziej wyjątkowe miejsce w Polsce. Przybywali goście oraz odbywały się rozrywki muzyczne, a także teatralne. Po śmierci Lubomirskiej zamek przeszedł do rąk jej wnuka Alfreda I, potem do syna Alfreda I, Alfreda II i zamek zaczął być zaniedbywany, gdyż aktualny właściciel bywał tam rzadko. Gdy po jego śmierci, zamek przeszedł do nowego właściciela Romana Potockiego, odżył.

W latach 1889-1911 zamek przebudowano w luksusową rezydencję w stylu neobaroku francuskiego, którą podziwiano w całej Europie.

W 1890 roku zaczęto prace w parku, który został powiększony i otoczony ogrodzeniem.

Po zewnętrznej stronie budynku w bliskim sąsiedztwie założono Ogród Włoski, natomiast od południowej Oranżerii powstał Ogród Różany.

Od 1915 roku kolejnym posiadaczem zamku był Alfred III Potocki, który między innymi urządził w podziemiach Łaźnię.

Zamek był miejscem towarzyskich schadzek. W 1944 roku Potocki musiał opuścić Łańcut i w tym samym roku Zamek, stał się największym w kraju muzeum, w którym są:
Jadalnie, salony, sala balowa, apartamenty prywatne i przeznaczone dla gości z specjalnie urządzonym wystrojem: meblami, dziełami sztuki oraz rzemiosłem – srebrami, porcelaną, szkłem polskim.

Znajduje się kolekcja zegarów z XVII-XIX w. i instrumentów muzycznych. Są pokoje tureckie i chińskie, gdzie prezentowane są wyroby z brązu, laki, porcelany i tkanin. Na I piętrze mieszczą się portrety rodziny Potockich i Lubomirskich oraz malarstwa zachodnioeuropejskiego. W skrzydle południowym jest galeria rzeźb, m.in. marmurowy posąg Henryka Lubomirskiego jako Amora.

Zgromadzona jest także kolekcja pojazdów konnych w prawdziwych zabudowaniach stajni i wozowni z przełomu XIX/XX wieku.

Na wschód od zamku w kierunku fosy rozciąga się park krajobrazowy w stylu angielskim. Na terenie parku jest m.in. oranżeria, Zamek Romantyczny i ujeżdżalnia.

Odbywają się tu Festiwale Muzyki oraz jest miejscem spotkań państwowych, naukowych, wydarzeń artystycznych i kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym.

W 1996 roku odbyło się spotkanie 9 prezydentów państw Europy Środkowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty