profil

Turystyka Tunezji

drukuj
satysfakcja 66 % 49 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

TURYSTYKA TUNEZJI

Tunezja (Tunis, Republika Tunezyjska - Al-Dżumhurija at-Tunisija) – państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. W latach 1881-1956 r. pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 r. w ONZ, a od 1 października 1958 r. członek Ligi Państw Arabskich. Stolicą kraju jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakis (Sfax), Ariana, Bizerta (Banzart), Kabis (Gabs), Susa (Sousse).
Tunezja położona jest w Afryce Północnej i zajmuje powierzchnie, wielkości połowy Polski. Wybrzeże Tunezji na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. Północ kraju jest górzysta (góry Atlas) i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów (słone jeziora, zazwyczaj wyschnięte) wyznaczających początek strefy saharyjskiej.
Tunezja jest państwem głównie utrzymującym się z turystyki. Bardzo ciepły klimat, czyste wybrzeża i ciekawe ukształtowanie terenu powoduje że kraj ten należy do czołówki najchętniej odwiedzanych krajów, głównie przez mieszkańców europy. W ostatnich czasach kraj ten jest coraz częściej wybierany jako miejsce spędzania urlopów przez mieszkańców Polski.
Tunezja w czasach antycznych okupowana była przez państwo Rzymskie. Rzymianie na terenach dzisiejszej Tunezji wybudowali wiele wspaniałych obiektów, które przetrwały do dziś i stanowią dużą atrakcję turystyczną. Do miejsc takich możemy zaliczyć El-Jem – amfiteatr, jeden z trzech największych wybudowanych przez Rzymian (miejsce nakręcenia filmu „Gladiator”), Kartaginę – pozostałości po mieście Rzymskim, Sousse – podobnie jak Kartagina pozostałe miasto po Rzymianach, zachowane w idealnym stanie, Dougga – kolejne miasto pozostawione przez Rzymian, wzniesione z kamienia o barwie bardzo podobnej do złota, Kairouan – najważniejszy w świecie afrykańskim meczet, czwarty pod względem wielkości na świecie. Warta zwiedzenia jest także stolice Tunezji – Tunis, miasto to pełne jest zabytków kultury islamu i kultury europejskiej.
Tunezja – wbrew pozorom – jest państwem o ciekawej florze i faunie. Na terenie tego kraju występują liczne gatunki zwierząt, zagrożone wymarciem. Większa część zalesionych terenów Tunezji jest objęta ochroną, i podzielona na siedem parków narodowych (Park narodowy Ichkeul, Park Narodowy Bu Hedma, Park Narodowy Boukornine,
Park Narodowy Szambi (Chambi), Park Narodowy Feidża (Feija), Park Narodowy Orbata, Park Narodowy Zagouan )
Tunezja wśród turystów słynie także z oaz znajdujących się na południu kraju, gdzie bujna roślinność ustępuje piaskom Sachary. Odpowiednio przygotowane pod względem turystycznym oazy są bardzo atrakcyjnymi obiektami dla turystów. Warte zwiedzania są także tunezyjskie tradycyjne targowiska, turysta na takim targu ma możliwość, a wręcz obowiązek negocjowania ceny z oferowane przez handlarzy produkty.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy