profil

Znaczenie wody i powietrza dla życia na ziemi

drukuj
satysfakcja 66 % 142 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Znaczenie wody i powietrza
dla życia na ziemi

1. Woda - ( H2O) jest to związek chemiczny wodoru z tlenem najpowszechniej występujący na naszej planecie. Właściwości wody:
 bezbarwna
 bezwonna
 bez smaku
 w przyrodzie występuje w trzech stanach skupienia:
ciekły - woda (wody powierzchniowe)
stały - lód (lodowce, śnieg)
gazowy - para wodna( w atmosferze)

Woda - po co jest nam potrzebna? Bez wody nigdy nie powstałoby życie. Istnienie ekosystemu na ziemi zawdzięczamy przede wszystkim wodzie. Rośliny, zwierzęta, ludzie potrzebują wody, żeby istnieć. Roślina bez wody usycha, ponieważ woda podtrzymuje jej funkcje życiowe. Tak samo jest ze zwierzętami i ludźmi, każdy żywy organizm umiera bez dostępu do wody. Ale woda to także środowisko życia wielu organizmów takich jak: bakterie, pierwotniaki, ryby i ssaki. Bez wody te stworzenia przestały by istnieć, ponieważ woda daje im tlen, pożywienie i schronienie.
Woda wykorzystywana jest jako związek chemiczny w wielu przemysłach. Używa się jej w wytwarzaniu wielu produktów spożywczych, w syntezie chemicznej i w wielu innych procesach produkcyjnych. Zakłady przemysłu chemicznego potrzebują dużo wody do zasilania kotłów parowych i chłodnic wodnych oraz przemywania osadów i do sporządzania roztworów wodnych, w których przebiega wiele reakcji chemicznych. Woda do celów spożywczych powinna być bezbarwna, przeźroczysta, orzeźwiająca, o przyjemnym smaku i odpowiedniej temperaturze. Powinna zawierać pewną ilość tlenu i soli mineralnych, nie może zawierać bakterii ani związków powstałych w procesie gnicia - amoniak, siarkowodór. Woda stosowana jest w przemyśle dzięki zdolności rozpuszczania wielu substancji oraz dużej pojemności cieplnej, co sprawia, że może być wykorzystywana jako medium grzewczo- chłodzące oraz surowiec w niektórych procesach technologicznych.
Bez wody na ziemi niemożliwe by było uprawianie wielu dyscyplin sportowych:
 zimowych ( narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo itp.)
 letnich ( pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo itp.)
Niemożliwe byłoby to z bardzo prostych powodów, żeby pływać potrzebna jest woda tak jak do jazdy na nartach potrzebny jest śnieg, który jest przecież wodą w stanie stałym.

Zachwiane zostałyby, także zmiany klimatyczne oraz pogodowe. Bez deszczu byłaby wieczna susza, bez śniegu nie było by zimy. Co za tym idzie na ziemi panowałby wszędzie taki sam klimat co spowodowałoby wymarcie wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie umiałyby się przystosować do zmiany warunków klimatycznych.

Woda - jest to substancja, której potrzebujemy najbardziej do życia. Bez wody nastąpiłaby globalna katastrofa, której nikt nie mógłby powstrzymać. Wszystko, co żywe przestałoby istnieć, a ziemia zamieniłaby się w wielką pustynie.

2. Powietrze - mieszanina jednorodna substancji. W skład powietrza w chodzi:
 Azot - 78% objętości
 Tlen - 21% objętości
 Inne gazy - 1% objętości
( np. Argon, Krypton, Ksenon, Neon)
Właściwości powietrza:
 bezbarwne
 bezwonne
 bez smaku
 można je skroplić
 można je sprężyć i rozprężyć
 przyjmuje kształt naczynia, pomieszczenia w którym się znajduje.

Powietrze - po co jest nam potrzebne? Jednym ze składników powietrza jest tlen, który jest potrzebny wszystkim żywym organizmom do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju. Zwierzęta tak jak i człowiek potrzebują powietrza, tlenu do oddychania oraz prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych (np. mózg). Roślin także potrzebują powietrza do życia, oddychania, ale wykorzystują go także przy procesie fotosyntezy, czyli produkcji cukru, którym się odżywiają.
Bez powietrza nie możliwy by był także przemysł produkcyjny, energetyczny, chemiczny, itp. Rozwój wielu technologii przemysłowych jest nierozłącznie związany z powietrzem. Powietrze bardzo często odgrywa rolę środowiska współuczestniczącego w procesie produkcyjnym, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Bardzo często stanowi ono medium transportowe wielu gazów, płynów, cieczy. W postaci sprężonej może być stosowane w narzędziach pneumatycznych, rurach przemysłowych. We wszystkich wymienionych operacjach powietrze zabiera ze sobą cząsteczki współpracującego środowiska, ulegając w ten sposób zanieczyszczeniu. Obecność powietrza jest konieczna przede wszystkim w technologiach wymagających procesów spalania.
Bez powietrza zostałby także zachwiany klimat pogodowy. Przestałyby istnieć wiatry, a co za tym idzie mogłyby wyginąć rośliny, które z pomocą rozpylanie przenoszą nasiona, aby mogły później wyrosnąć z nich nowi przedstawiciele gatunków, ale bez wiatru byłoby to niestety nie możliwe.
Powietrze wchodzi także w skład atmosfery, która otacza naszą planetę. Bez tej osłony zostalibyśmy poddani działaniu promieni ultrafioletowych, a co za tym idzie stanowczo wzrosła by temperatura. Kiedy wzrosłaby temperatura możliwe byłoby wyparowywanie wód powierzchniowych co przyczyniło by się do globalnej zagłady.

Powietrze - jest to substancja, która umożliwia nam swobodne życie na naszej planecie, bez potrzeby obawiania się o promieniowanie ultrafioletowe, braki w przemysłach, wyginięcie różnych gatunków roślin, czy zatrzymanie funkcji życiowy ludzi i zwierząt.3. Wnioski

Powietrze i woda - dwa składniki, które są w naszym życiu, na co dzień. Towarzyszą nam wszędzie w domu, w pracy, na wakacjach. Na co dzień nie dostrzegamy w nich jakiejś większej wartości, ale brak któregoś z nich spowodowałby zagładę, której nie dałoby się w żaden sposób naprawić. Bez tych składników normalne życie było by niemożliwe, a świat przestałby istnieć.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy
24.5.2011 (17:24)

sprzydało się na referat karny :} Dziekuję

26.11.2009 (15:06)

fajne na referat.

Dzięki. (:

20.11.2008 (17:14)

No no to jest bOskie. xD

Przydało mi sie na referat z fizyki. ;D

Typ pracy