profil

Zastosowania soczewek

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-26
poleca 84% 3113 głosów

budowa mikroskopu

LUPA
Lupa to soczewka o stosunkowo krótkiej ogniskowej. Jest ona najprostszym przyrządem optycznym. Zbudowana jest z jednej soczewki skupiającej, zaopatrzonej w uchwyt. Lupa powiększa kąt widzenia przedmiotu, oglądany obiekt powinien znajdować się blisko lupy. Oglądany obraz jest obrazem pozornym, powiększonym (powiększanie lup jest maksymalnie 10-krotne) i nie odwróconym.

MIKROSKOP
Mikroskop jest to przyrząd optyczny służący do uzyskiwania silnie powiększonych obrazów małych przedmiotów niedostrzegalnych gołym okiem.

Mikroskop optyczny składa się między innymi z następujących części:
a) Okular - są to soczewki lub układ soczewek. Używany jest do obserwacji obrazu tworzonego przez obiektyw. Pełni rolę lupy. Powiększa obraz rzucany przez soczewki obiektywu.

b) Obiektyw mikroskopu – zbudowany jest z soczewki o ogniskowej rzędu kilku milimetrów. Wytwarza on bardzo silnie powiększony obraz pośredni we wnętrzu mikroskopu.

c) Soczewka polowa - dodatkowa soczewka której zadaniem jest wyłącznie skupianie promieni biegnących do obiektywu, tak by padały na powierzchnię okularu.
Obraz powstający w mikroskopie jest powiększony i odwrócony względem rzeczywistego obiektu. Mikroskop powiększa również kąt widzenia przedmiotu.

APARAT FOTOGRAFICZNY
Obiektyw – zasadnicza część aparatu – jest dołączony do światłoszczelnej obudowy. Obiektyw współczesnego aparatu fotograficznego składa się z kilku soczewek, których łączne działanie jest takie, jak soczewki skupiającej. Za pomocą obiektywu na światłoczułej błonie otrzymujemy zwykle obrazy odwrócone i pomniejszone.

Migawka - urządzenie w aparacie fotograficznym służące do otwierania i zamykania drogi światłu padającemu przez obiektyw na materiał światłoczuły.

Przysłona – służy do regulowania ilości światła przechodzącego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Obraz widoczny w wizjerze aparatu fotograficznego (lustrzanki jednoobiektywowej)jest dokładnie taki sam, jak obraz utrwalony na zdjęciu po wciśnięciu przycisku wyzwalacza.

PROJEKTOSKOP
Działa prawie tak samo jak rzutnik do przezroczy. Posiada bardzo silną lampę dzięki której można z niego korzystać nawet w świetle dziennym. Folie używane w projektoskopie są znacznie większe od przezrocza. Stosuje się tutaj specjalną soczewkę schodkową, z przezroczystego tworzywa sztucznego. Nie jest ona gruba i ciężka. Zadaniem tej soczewki jest oświetlenie folii i skierowanie wiązki światła na obiektyw. Po przejściu przez obiektyw wiązka światła kierowana jest na ekran za pomocą zwierciadła płaskiego umieszczonego nad nim.

Okulary korekcyjne - przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność.

Do korekcji krótkowzroczności stosuje się soczewki dwuwklęsłe (rozpraszające).
Do korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki dwuwypukłe(skupiające).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

Praca z sensem i na temat. Nie potrzebnie opisane są Obiektyw, Migawka i Przysłonka , ale nie zawadzi o tym w wspomnąć w pracy ;-)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty