profil

Biblia natchnieniem dla poetów i pisarzy.

poleca 86% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Biblia natchnieniem dla poetów i pisarzy.


„Żywe bowiem jest słowo Boże, skutecznie i ostrzejsze niż wielki miecz obusieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”. (Hebr. 4:12)
Biblia, czyli Pismo Święte, to zbiór ksiąg żydowskich i chrześcijańskich uznawanych przez ludzi wierzących za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne religijne znaczenie dla judaizmu i dla wyznawców chrześcijańskich.
Dla ludzi wierzących, jak też niewierzących Biblia jest wielkim arcydziełem. Mimo upływu lat jest ona inspiracją dla tych, którzy ją czytają.
Możemy zapytać, dlaczego ludzie współcześni czytają Biblię, która była napisana wiele tysięcy lat temu? Odpowiedź jest prosta. Przez te wszystkie lata Biblia wywierała wpływ na edukację, prawodawstwo i systemy polityczne. Także dzisiaj ma ona ogromny wpływ na kulturę i życie wielu ludzi. Jest rzeczą oczywistą, że Księga ta stała się inspiracją dla wielu pisarzy i poetów od najdawniejszych dziejów. W niej szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Najstarszą polską pieśnią religijną powstałą w XIII wieku jest „Bogurodzica”. Pieśń ta napisana jest w formie modlitwy do Matki Bożej, by wstawiła się do Syna Bożego, o zapewnienie ludziom dostatniego życia na Ziemi i zbawienia po śmierci ”A na świecie zbożny pobyt, po żywocie rajski przebyt”. „Bogurodzica” stała się pieśnią bojową i hymnem polskim. Tak, więc wywarła ogromny wpływ na dzieje Polski w tamtym okresie.
Inną pieśnią religijną napisaną przez wybitnego polskiego poetę Jana Kochanowskiego jest Pieśń XXV. Utwór rozpoczyna się od apostrofy do Boga: „Czego chcesz od nas Panie za twe hojne dary?”. Bóg ukazany jest tu jako dawca wszelkich dóbr. Człowiek powinien składać Stwórcy za nie hołd. Cały utwór napisany jest w podniosłej formie hymnu i modlitwy do Boga.
Adam Mickiewicz najwybitniejszy polski poeta również był zafascynowany Biblią. Pod jej wpływem napisał „ Dziady cz. II”. Akcja utworu toczy się w wieczór przed świętem zmarłych w cmentarnej kaplicy. Występują trzy rodzaje duchów: lekkie, średnie i duch najcięższy. Dla każdej grupy znajdujemy inne nauki i kary, które mają pomóc w osiągnięciu nieba. W utworze duchy pełnią funkcję łącznika między Bogiem, a ludźmi. Przypominają, że każdy z nas umrze i odpowie za swoje czyny. Duchy dzieci nie mogą dostać się do nieba, bo nigdy nie zaznały goryczy na ziemi.” Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”. Można porównać to do przypowieści Jezusa o bogaczu:” Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty dostanie się do Królestwa Niebieskiego”. Takich odwołań do Biblii można znaleźć w tym utworze jeszcze kilka.


Inny poeta, Cyprian Kamil Norwid w wierszu pod tytułem „Moja piosnka[II]” nawiązuje do chrześcijańskich tradycji narodu polskiego. Świadczy o tym wzmianka o poszanowaniu chleba jako daru bożego, a także chrześcijańskie pozdrowienie „ bądź pochwalony”. Cały utwór ma formę rozmowy z Bogiem. Uwidacznia to zakończenie każdej zwrotki apostrofą:„ Tęskno mi Panie…”.
Współczesny poeta Czesław Miłosz w utworze „ Piosenka o końcu świata” ukazuje koniec świata jako śmierć każdego człowieka. Młodzi ludzie często zapominają o śmierci i żyją tak, jakby ona nigdy nie miała nadejść. Można to porównać z biblijną przypowieścią „ O pannach roztropnych i nierozsądnych” (Mt. 25, 1- 13).Czekały one na przyjście pana młodego. Panny roztropne, w przeciwieństwie do panien nierozsądnych, były przygotowane na jego przyjście. Gdy pan młody przyszedł, wziął na ucztę tylko te panny, które były przygotowane. Przypowieść ta poucza nas, że każdy, także młody człowiek i dziecko powinien być przygotowany na śmierć. Nikt nie wie, kiedy nastąpi jego „ koniec świata”.
Jak widzimy, w Biblii przedstawionych jest wiele obrazów i sytuacji z życia każdego człowieka. Każdy może uzyskać odpowiedź na swoje problemy. Nauki w niej zawarte nie zmieniły się przez tysiące lat. Nic dziwnego, że Pismo Święte stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy, którzy traktowali to wielkie dzieło jako odniesienie dla swej twórczości.


Autor: Zimex

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty