profil

Najważniejsze zagadnienia poruszane w literaturze starożytnej i średniowiecznej. Na przykładzie wybranych utworów

poleca 85% 1014 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Arystoteles Sokrates Platon Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Zbigniew Herbert

Starożytność i średniowiecze to dwie epoki, ukazujące różne zagadnienia poruszane w literaturze. Starożyutność trwała od 3500r. p.n.e do około IV w. n.e, średniowiecze od V do XV wieku, a w Polsce później, bo od X do XV wieku. Każda z tych epok zajmowała się innymi dziedzinami życia, przedstawionymi za pomocą tekstów literackich, powstałych w tych okresach.
Starożytność to najstarsza epoka, która rozpoczyna się od ukazania, czym jest Biblia i przedstawienia tekstów biblijnych. Biblia to święte Pismo Żydów i chrześcijan, czyli dwóch wielkich religii monoteistycznych. Dzieli sie ona na Nowy i Stary Testament. Znajduje się w niej wiele związków frazeologicznych, które znalazły zastosowanie w dzisiejszym świecie, jak również w literaturze. Pisana była w języki hebrajskim, greckim i innych . Najbardziej znanym mitem biblijnych jest mit kosmogoniczny - o powstaniu świata. Zostały w nim opisane etapy stwarzania świata przez Boga.
Zbigniew Herbert jest autorem wiersza, pt. " Książka". Autor jest podmiotem lirycznym, czyta i przepisuje Biblię, więc mamy do czynienia zarazem z człowiekiem współczesnym i śreniowiecznym kopistą. W wierszu pojawia się "przepis" na czytanie Biblii: należy ją czytać powoli, dokładnie, wielokrotnie, ze zwróceniem uwagi na każde słowo.Czytanie Bliblii to nie zajęcie na jedyem, czy tydzień, lecz na całe życie, bowiem w niej jest początek i koniec.
Pojawiają się w niej cierpienia: mesjańskie, czyli takie, jakie przeszedł Jezus Chrystus, aby nas zbawić.Cierpienie jako kara za grzechy oraz ostatnie - niezawinione. Przykładem ostatniego cierpienia jest Hiob; człowiek sprawiedliwy i dobry, którego Bóg wystawił na próbę, zakładając się z szatanem. Hiob stracił wszystko, co posiadał, lecz nadal ufał Bogu i dzięki temu odzyskał szczęście.
Epoka związana jest także z mitami. Ukazuje nam funkcje oraz rodzaje mitów.Do nich odwołują się artyści i historycy, także często my sami w codziennym języku przez przywoływanie różnych związków frazeologicznych. Zbigniwe Herbert pisząc tekst, pt. "Historia o Minotaurze" zreinterpretował mit o Minotaurze, uzyskijąc zupełnie inne znaczenie. Przedstawił on go jako człowiekja o wielkiej głowie, lecz absolutnie głupiego, dlatego ojciec wynajął Tezeusza, który wpuszcza do labiryntu innego olbrzyma - zabija on Minotaura. W micie zostało to inaczej przedstawione, ponieważ Minotaur to olbrzym, którego wstydzi się ojciec i kazał go uwięzić w labiryncie.
Filozofowie starożytni to : Sokrates, Platon i Arystoteles. Sokrates jego najsłynniejsze zdanie to: "wiem, że nic nie wiem". Twierdził on tak dlatego, że człowiek naprawdę mądry zdaje sobie sprawę z ogromu swojej niewiedzy. Według filozofa istnieje obiektywne dobro, czyli dobro dla każdego i w każdej sytuacji jest tym samym. Platon był uczniem Sokratesa. Najsłynniejsza opowieść Platona związana jest z ludzkim życiem i jest to metafora jaskini. Dialogi Platona to "Uczta" o miłości i "Państwo" o sposobie rządzenia, w którym na czele stoją filozofowie, a poetów należy wyrzucić. Arystoteles był nauczycielem Aleksandra Macedońskiego, jego dzieła to : "O niebie", "O duszy", "Historia zwierząt".
Podczas trwania tej epoki tworzył Horacy. Napisał wiersz, pt."Pomnik", w którym twierdził, że "stawił sobie pomnik trwalszy niż spiż". Pochodzi także z tego wiersza słynne horacjańskie stwierdzenie " non omnis moriar' - " nie wszystek umrę".Pisali wtedy także Tyrtajos, Safona ("Pożegnanie"), Anakreon i Wergiliusz. Powstała w tym okresie " Iliada" Homera, opisująca 50 dni z ostatniego roku walki o Troję. Homer w swoich eposach używał tzw. porównania homeryckiego. Był to epos o wojnie, gniewu i miłości. Toczyła się wojna pomiędzy Trojanami, a Grekami. Trojanie dzięki koniowi trojańskiemu pokonali Greków i zwyciężyli.
Średniwoecze to epoka, której nazwe nadali ludzie renesansu. Przedstawione są w niej trzy wzorce doskonałości: rycerz, asceta i władca. Rycerzem doskonałym jest Roland z " Pieśni o Rolandzie". Był on dowódcą tylniej straży wojsk Karola Wielkiego. Jako prawdziwy rycerz był: odważny, honorowy, wierny Bogu i władcy oraz obdarzał miłością własny miecz. Posiadał cechy doskonałego rycerza. "Pieśń o Rolandzie" przedstawia ars moriendi, czyli sztukę umierania i zbiór wskazówek dla ryczerza, jak powinien umierać.
Ascetą był, św. Aleksy, który porzucił żonę w noc poślubną w czystości, umartwiał swoje ciało, rozdał majątek, a później przybył do ojczyzny i zamieszkał pod progiem domu ojca. Gdzy umierał, miały miejsce różne cuda towarzyszące jego śmierci, np. zapach ciała uzdrawiał chorych.
Doskonałym władcą był człowiek mądry, odważny, silny psychicznie, pomagający swoim poddanym w potrzebie - był nim, np.Król Bolesław Krzywousty i Bolesław Chrobry.
W utworach średniowiecznych bardzo często występował motyw śmierci. Nawiązywała ona do męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Przykładem takiego utworu może być " Pieśń o Rolandzie". Tekst ten obrazuje, w jaki sposób człowiek powinien przygotować się do śmierci tak, aby umierać godnie jako chrześcijanin. Roland walcząc w obronie wiary i króla oraz umierając za swoją ojczyznę w pełni ukazał wizerunek chrześcijanina oraz doskonałego rycerza.Umiera na pagórku pod sosną, chcąc być bliżej Boga. Przed śmiercią robi rachunek sumienia, prosi Boga o przebaczenie, wspomnia swoją ojczyznę i oddaje się całkowicie Bogu. Inny obraz śmierci głównego bohatera obserwujemy w utworze " Legenda o świętym Aleksym". Aleksy umiera w osamotnieniu i w nędzy.On sam wybrał sobie taki los. Przez prowadzenie życia pełnego wyrzeczeń, ascezy i gorącej modlitwy. Następnym przykładem jest "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią". Śmierć zostaje przedstwiona jako kobieta o odrażającej postaci, z rozkładającym się ciałem. Opowiada ona o tym, że wobec śmierci wszyscy ludzie, niezależnie od pochodzenia, majątku i stanowiska, stają się sobie równi, a tym samym ukazuje marność doczesnego życia."Boska Komedia" Diantego przedstawia bohatera, który prowadzony jest od zła - piekła przez czyściec do dobra, czyli raju.
Średniowiecze ukazuje także miłość pomiędzy Tristanem i Izoldą. To miłość wywołana przez wypicie eliksiru miłosnego przez przypadek. Rozpoczęła się ona niezależnie od nich i jest wyższa nad życie, prawa, religię i honor.
Następny utwór to "Bogurodzica". Pojawia się w niej tzw. motyw deesis (gr. prośba), zwracanie się do Boga z prośbami przez wstawiennictwo Maryi - jest ona osobą chwaloną i uwielbianą przez ludzi. W wierszu pt. " Posłuchajcie bracia miła..." jest ona zwyczajną kobietą, matką. Została ona ukazana w dwóch odsłonach na podstawie tych wierszy.
Te dwie epoki różnią się między sobą. Podsumowując starożytność przedstawia problemy i zagadnienia poruszane w dawniejszych czasach. W dzisiajszym świecie ludzie nie zastanawiają się nad tym, jak należy czytać Biblię, wielu z nas jej nie czyta i może nigdy tego nie zrobi. Nie interesuje ich to, jak powsał świat, są stworzeni przez Boga i muszą żyć. Średniowiecze już bliżej ukazuje to co dzieje się w dzisiejszym, współczesnym świecie. Więcej ludzi zastanawia się nad śmiercią i nad tym, co bedzie po niej. Nie wiedzą, czy dobrze postępują, aby ich Bóg przyjął do siebie, by mogli żyć w raju i cieszyć się. Niektórzy boją się śmierci, bo nie chcą np. trafić do piekła lub czyśćca, bo z piekła nie będą mogli się już wydostać, a w czyścu nie wiadomo ile spędzą czasu po śmierci. Ludzie są zakochani i żyją miłością, czasami tak jak Tristan i Izolda. Często zdarza się miłość bez wzajemności, w której jedna ze stron cierpi, a druga czasmi o tym wie lub w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.
Bardziej odpowiada mi światopogląd epoki średniowiecznej, ponieważ, jak już wspomniałam, wcześniej porusza problemy dzisiejszego współczesnego świata, w którym ja i inni żyjemy. Dzięki tej epoce dowiedziałam się więcej o tym, jak należy przygotować się do śmierci, aby umierać jak chrześcjianin. Nie wiem, czy to mi się uda, ale czas sam pokaże, co się stanie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 7 minut

Gramatyka i formy wypowiedzi