profil

Jak założyć firmę?!

poleca 85% 190 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Unia Europejska: jak założyć firmę?

Jako obywatele zjednoczonej Europy możemy prowadzić interesy w całej Unii - pod warunkiem że wiemy, jak to robić. Wbrew pozorom prowadzenie własnej firmy za granicą niewiele różni się od tego, co czeka przedsiębiorcę w Polsce: trzeba rozliczać się z całą masą urzędów i instytucji (za granicą nie jest ich wcale mniej!) i przebijać się przez tony przepisów. Do tego wszystkiego potrzeba bardzo dobrej znajomości języka. O czym warto pomyśleć, zanim zabierzesz się do zakładania firmy w Europie?

* podatki i składki
Płacisz tam, gdzie rejestrujesz swoją działalność. Sprawdź dokładnie, jak to wygląda w danym kraju. Uwaga! W wielu krajach UE stawki są dużo wyższe niż w Polsce, nierzadko także zasady ich naliczania są równie skomplikowane jak u nas.

*dokumenty
Zwykle oprócz wymaganych do rejestracji formularzy musisz mieć paszport, akt urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu lub umowę najmu mieszkania w kraju, w którym otwierasz działalność, oraz zaświadczenie o niekaralności.

*kwalifikacje zawodowe
Często w różnych krajach istnieją odrębne przepisy o tym, kto może wykonywać dany zawód, np. rzemieślnik to zawód reglamentowany w Niemczech.

*zawiłości prawne
Zagraniczne prawo podobnie jak polskie nie zawsze jest jasne i zrozumiałe dla wszystkich. Dlatego zanim zdecydujesz się na założenie działalności za granicą, dowiedz się, jakie warunki i formalności musisz spełnić. Większość informacji uzyskasz w ambasadzie danego kraju w Polsce lub w wydziale handlowym ambasady Polski w kraju, gdzie chcesz zostać przedsiębiorcą.

*pracownicy
Jako właściciel firmy za granicę w ramach świadczenia usług możesz także wysyłać swoich pracowników z Polski, jednak niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów. Polacy w firmie usługobiorcy powinni mieć wydzielone oddzielne pomieszczenie do pracy, przełożony musi być pracownikiem tej samej firmy, umowy o pracę muszą być podpisane z polskim przedsiębiorcą według polskiego prawa, to polska firma powinna płacić swoim ludziom pensje i składki na ubezpieczenie w polskim ZUS (można płacić też w miejscu, gdzie firma wykonuje usługę).


Spółką nieposiadającą osobowości prawnej jest spółka cicha, która nie podlega rejestracji. Spółka cicha nie wymaga skomplikowanych formalności, posiada prostą strukturę. Jest dobrą formą prawną dla prowadzenia działalności krótkookresowej.



Rejestracja

Istotnym elementem jest znalezienie siedziby spółki i podpisanie umowy najmu lub kupna. Następnie należy stworzyć status spółki i regulamin. Wszelkie niezbędne dokumenty składa się w CFE - Centrum Formalności Przedsiębiorstw między 30 a 15 dniem przed rozpoczęciem działalności.



Rejestracja obowiązuje handlowców prowadzących działalność indywidualną i wszystkie spółki handlowe i cywilne z wyjątkiem spółek cichych.

Koszt rejestracji spółki to ok. 760 euro, osiem dni oczekiwania i wypełnienie około 20 różnych formularzy.

Centrum weryfikuje i przekazuje otrzymane dokumenty do Rejestru Handlowego i Spółek (Registre du Commerce et des Socits - przy sądzie gospodarczym w miejscu siedziby spółki), urzędu podatkowego i urzędu ubezpieczeniowego.

Po załatwieniu formalności związanych z rejestracją, Centrum wydaje wyciąg K-bis potwierdzający rejestrację spółki. Służy on jako dowód istnienia spółki we wszystkich urzędach i pozwala na praktyczne rozpoczęcie działalności, w tym korzystanie z konta bankowego. Wyciągi z rejestru można zamawiać w dowolnej ilości przez internet: www.infogreffe.com.

Rodzaje działalności

Wyróżnia się trzy rodzaje działalności: rzemieślniczą, przemysłową, i handlową. Wszyscy muszą zarejestrować się obowiązkowo w CFE i odpowiednich cechach. Każdy rzemieślnik, handlowiec czy przemysłowiec, rozpoczynając prowadzenie działalności, zobowiązany jest płacić składkę na ubezpieczenia. Składka jest wyliczana na podstawie przychodów firmy, z tym że w pierwszych dwóch latach działalności mogą to być roczne stawki ryczałtowe odpowiednio w wysokości 6 258 euro (pierwszy rok działalności) i 9 387 euro (drugi rok działalności). Po rozpoczęciu funkcjonowania istnieje możliwość obliczenia (obniżenia) składki w oparciu o rzeczywiste przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności. Ulgi w opłacie składki mogą uzyskać bezrobotni tworzący przedsiębiorstwo oraz pracownicy najemni chcący utworzyć własną firmę, jak i osoby uzyskujące przychody roczne poniżej określonych progów.


Samozatrudnienie

Zanim zaczniesz zakładać firmę, musisz się udać do prefektury policji i wystąpić o wydanie karty pobytu. Dokumenty, które musisz złożyć, to m.in.: paszport, podanie opisujące rodzaj zamierzonej działalności gospodarczej, poręczenie z banku lub wyciąg z konta bankowego. Na decyzję czeka się do trzech miesięcy. W tym samym czasie musisz udać się do Centrum ds. Formalności Przedsiębiorstw (właściwego dla departamentu, w którym będzie prowadzona działalność), by odebrać dokumenty konieczne do rejestracji firmy.



Podatki

• Składki na ubezpieczenie: pracownik 20-23 proc. wynagrodzenia, pracodawca 40 proc.

• Osoby pracujące na zasadzie samozatrudnienia (w tym wolne zawody) płacą składki kwartalnie w wysokości ok. 40 proc. od zarobków uzyskanych w roku poprzednim.
• Podatek dochodowy od osób fizycznych - siedem progów podatkowych, od 0 proc. do 48,09 proc. za dochody powyżej 47 932 euro.

• Podatek od osób prawnych (spółek) - 33,33 proc.

• VAT - stawka podstawowa 19,60 proc., stawka zredukowana 5,5 proc. na niektóre produkty żywnościowe (oprócz alkoholi) - m.in. produkty rolno-pochodne, produkty potrzebne dla rolnictwa, materiały budowlane, 2,1 proc. - stawka specjalna (niektóre lekarstwa, publikacje prasowe, książki, prasa, „produkty” związane z działalnością teatralną, lekarstwa).


Obowiązki firm

Firmy w Irlandii mają obowiązek prowadzenia księgowości i przeprowadzania audytu raz w roku. Można ubiegać się o zwolnienie z obowiązku audytu, jeżeli udowodni się, że: obroty firmy nie przekroczyły 317 tys. euro, suma bilansowa nie przekroczyła 1 mln 904 tys. 607 euro i liczba pracowników nie przekroczy 50 osób.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut