profil

Plusy i minusy energii jądrowej.

drukuj
satysfakcja 82 % 558 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Energia jest obecnie bardzo potrzebna ludzkości. Przez wieki zastanawiano się, jakie są najlepsze sposoby jej pozyskiwania.

Pierwszym źródłem był ogień. Jednakże nie był on wystarczający gdyż ludziom potrzebne było coraz to większe pokłady energetyczne. Zaczęto wykorzystywać węgiel i ropę naftową. Niestety są to sposoby nieodnawialne i odkryto, że kiedyś na pewno się skończą, więc zaczęto szukać źródła, które będzie nieograniczone.

Odkrycie w 1896 roku przez Henryka Becquerela promieniotwórczości było pierwszym krokiem w rozwoju energetyki jądrowej.

Energia jądrowa ma wiele korzyści:
-D więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne źródła naturalne:
- 1 kg węgla dostarcza 3 kWh energii
- 1 kg drewna - 1 kWh energii
- 1 kg nafty - 4 kWh
- 1 kg uranu - 50 tys. Kw.
Na przykład na dużym statku zużycie paliwa podczas podróży międzykontynentalnej wynosi 5000 ton. Przy wykorzystaniu paliwa atomowego wystarczy tylko 10 ton uranu, czyli 500 razy mniej.

- Normalnie pracująca elektrownia jądrowa nie emituje do środowiska żadnych pyłów i gazów spalinowych. Wprowadza do środowiska o wiele mniej substancji radioaktywnych niż elektrownia węglowa i to głównie w postaci gazów reagujących chemicznie: 85Kryptonu i 133Xenonu. Tymczasem klasyczne elektrownie węglowe emitują duże stężenia dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i innych trujących substancji przyczyniając się do powstawania efektu cieplarnianego, wyniszczenia lokalnego ekosystemu i większej zachorowalności wśród ludzi.

- Promieniotwórczość możemy wykorzystywać dla ratowania zdrowia i życia ludzi naświetlając je w sposób zaplanowany i kontrolowany wyłącznie osoby, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Do celów leczniczych stosuje się przede wszystkim silne źródła promieniowania g, jak: rad, kobalt i cez. Zaczęło się oczywiście od radu (Maria i Piotr Curie – 1902r.). Wielką jego wadą była zawsze wysoka cena. W 1923 roku 1 g radu kosztował 175 tysięcy dolarów, więc tylko nieliczne szpitale stać było na kupno dostatecznej ilości tego pierwiastka. Od czasu pierwszego praktycznego zastosowania radu aż do lat pięćdziesiątych w całym świecie wyprodukowano go zaledwie około 3 kilogramów.

- Przetwarzając energię jądrową w elektryczną można zbudować miniaturową baterię (zwaną baterią jądrową), wprawdzie o małej mocy, ale za to o długim czasie pracy.

Stosuje się je w stymulatorach serca, dzięki którym już setki tysięcy ludzi na całym świecie, cierpiących na zaburzenia rytmu serca mogą normalnie żyć i pracować. Najczęściej wykorzystuje się w nich izotop plutonu 238Pu, wytwarzany w reaktorach jądrowych.

- Poddajemy się różnym badaniom, m.in. rentgenowskiemu zdjęciu płuc. Używane jest w nim promieniowanie X, które przechodząc przez ciało ludzkie pochłaniają w różny sposób kości i tkanki miękkie, stąd różny stopień zaczernienia kliszy fotograficznej w różnych miejscach. W ten sposób można na niej otrzymać obraz badanego narządu.

- Elektrownie jądrowe nie są zależne od występowania surowca - można je budować w miejscach, w których są akurat potrzebne.

- Według biuletynu ASPO z marca 2005, potrzeba 20 000 gigawatowych elektrowni, aby wyprodukować wystarczającą ilość wodoru do zastąpienia ropy jako paliwa transportowego. Gdybyśmy to zrobili, wyczerpalibyśmy uran o dodatnim EROEI w ciągu 7 lat.

Po dokładniejszych obliczeniach okazuje się, więc, że oznacza to 1 nowy reaktor codziennie przez najbliższe 50 lat. Przyjmując 4 miliardy dolarów za jedną elektrownię, koszt takiego przedsięwzięcia to 80 000 000 000 000 dolarów, nie licząc kosztów całej infrastruktury wodorowej. Sam samochód hybrydowy na wodór to wydatek rzędu 1 mln dolarów. Toyota obiecuje obniżyć tę cenę o 95% w ciągu najbliższych 10 lat, co brzmi ładnie, dopóki nie uświadomimy sobie, że wówczas byłoby to "jedynie" 50000 dolarów.

Energia jądrowa to nie tylko same korzyści:

- Energię jądrową wykorzystano do produkcji bomby atomowej. Po wybuchu w Hiroszimie i Nagasaki przyniosła śmierć wielu tysiącom ludzi jak również ogromne straty materialne.

- Społeczeństwo obawia się awarii reaktorów jądrowych. Na pierwszą myśl przychodzi wybuch w Czarnobylu w 1986 r. Skutkiem tego było skażenie ziemi na znacznym obszarze wykraczającym nawet poza granice byłego ZSRR i wiele ofiar w ludziach.

- W wyniku powstawania tej energii wysyłane jest promieniowanie, które ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka, gdyż prowadzi do jonizacji cząsteczek organizmu. W wyniku tego w tkankach tworzą się pary jonów stanowiące wysoko aktywne chemiczne rodniki oraz prowadzą do uszkodzenia struktury dużych cząstek przez ich rozrywanie lub zlepianie. Prowadzi to do zmian biochemicznych i zmian strukturalnych komórek.

- W wyniku eksploatacji elektrowni atomowej powstaje zużyte paliwo, które jeszcze przez długi czas pozostaje aktywne. Należy je, więc przechowywać w odpowiednio przygotowanym miejscu aż do czasu, kiedy przestanie być szkodliwe dla środowiska. Ze względu na długi czas połowicznego rozpadu, proces ten jest długotrwały i wymaga, aby składowisko było dobrze zabezpieczone.

- Zagrożeniem jest także transport odpadów radioaktywnych zwłaszcza w sytuacji ewentualnego wypadku. Odpady transportowane są głównie koleją i drogą morską w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi i są w tym celu odpowiednio zabezpieczane. Czy to wystarczy by ludzie pozostawali bez obawy?

- Koszty inwestycyjne są ogromne. Wybudowanie elektrowni atomowej jest o połowę droższe od wybudowania nowoczesnej elektrowni węglowej. Ale... Okazuje się, że najdroższym paliwem energetycznym jest w tej chwili gaz ziemny. Przewiduje się, że będzie on drożał w przyszłości.

- Wytwarza więcej ciepła odpadowego niż energetyka konwencjonalna. By je odprowadzić, elektrownia jądrowa zużywa więcej wody chłodzącej niż konwencjonalna, ale różnica nie przekracza 50%.

Tak, więc elektrownie jądrowe są bardzo kontrowersyjnym środkiem pozyskiwania energii.. Istnieje pewne powiedzenie i sądzę, że trafne:
Jakie są argumenty za i przeciw energetyce jądrowej?
- Za: ekologia.
- Przeciw: ekologia.

Inwestycja w te elektrownie jest bardzo droga, lecz opłacalna. Gdy już elektrownia ta zacznie działać już niewiele potrzeba do uzyskania dużej ilości energii.

Jednak jedno mnie niepokoi. Awarie elektrowni jądrowych. W tym przypadku jest to zagrożenie nie tylko środowiska, lecz życia człowieka. Życie jest największa wartością, jaką człowiek posiada, więc powinniśmy o nie dbać. Elektrownie atomowe? Tak, ale w miejscach niezamieszkałych, gdzie nie mogłaby stać się krzywda nawet w przypadku wybuchu.

Z drugiej jednak strony energia ta ratuje życie ludzkie, co daje jej dodatkowy „plus” w mojej ocenie.
Jestem nastawiona sceptycznie, co do energetyki jądrowej gdyż płynie z niej dużo korzyści jednakże zagrożeń jest równie dużo.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (20) Brak komentarzy
6.11.2014 (18:43)

"Na przykład na dużym statku zużycie paliwa podczas podróży międzykontynentalnej wynosi 5000 ton. Przy wykorzystaniu paliwa atomowego wystarczy tylko 10 ton uranu, czyli 500 razy mniej." - ziomek nie wiem jak ty gimbe zdałeś, bo 10 ton uranu wystarczy na wysadzenie całej Europy. Z matmy pewnie cię na 2 przepchnęli, według twojej tabelki 10 ton uranu daje 500 milionów kWh, a 5000 ton węgla 20 mln, czyli coś jest nie tak z twoją banią żeby tak się jebnąć.

17.10.2011 (22:37)

wielkieeee dzięki przyda sie na PO

12.10.2011 (17:03)

dzieki bardzo przydatna praca na chemie

Rozkład materiału