profil

Charakterystyka Bilba Bagginsa.

drukuj
satysfakcja 79 % 227 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bilbo Baggins, to tytułowy hobbit z powieści J.R.R. Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Był on synem Bunga Bagginsa i Belladonny Tuk, po której miał odziedziczyć „ziarenko dziwactwa”. Bilbo był bardzo zamożny, mieszkał w swojej Norze w okolicy Pagórka. Gdy go poznajemy, miał pięćdziesiąt lat.
Bilbo zewnętrznym wizerunkiem niemal nie różnił się od innych przedstawicieli swojej rasy. Był niski i raczej gruby. Jak każdy hobbit nie nosił butów, gdyż jego stopy przypominały twarde, owłosione podeszwy. Nosił zwykle kolorowe ubrania (najchętniej żółte i zielone). Posiadał długie, zręczne palce.
Hobbit kochał jeść. Miał wiele spiżarni zapełnionych różnymi smakołykami. Po posiłku lubił usiąść z fotelu i zapalić fajkę. Bilbo był bardzo przyzwyczajony do swoich wygód i nie lubił zmian.
Pozornie był grzeczny i ułożony, jednak wszystko zmieniło się wraz z przybiciem Gandalfa. Wbrew wszystkiemu Bilbo porzucił swoje domowe zacisze i wyruszył hobbit nieznane. Podczas podróży hobbit okazał się bardzo roztropny, a także lojalny wobec swoich towarzyszy, wśród których był dobrym duchem. Bilbo, chociaż może nie wyglądał, był również waleczny i odważny. Podczas walki nigdy nie uciekał, tylko dzielnie zmagał się z wrogami. Posiadał także dużą inteligencję, spryt i pomysłowość. Dzięki nim i odrobinie szczęścia mógł wybrnąć z każdej sytuacji, czego przykładem może być zaplanowana przez niego ucieczka z zamku w beczkach po winie. Chociaż czasami hobbit bardzo zawadzał towarzyszom opóźniając marsz i będąc dodatkowym „bagażem”, to jednak jego bystry wzrok przydał się w decydującym momencie wyprawy – to on wypatrzył dziurkę od klucza w kamiennym zboczu Samotnej Góry.
Najważniejsza jest jednak zmiana osobowości w postaci Bilba, jaka dokonała się podczas wyprawy. Hobbit wiele dowiedział się sam o sobie i wiele jego cech charakteru mogło się ujawnić. Pokazał, że umiał być odważny. Mimo wielu trudności, pokonywał je i wytrwale dążył do celu. Przed podróżą był samolubny, jednak po powrocie wiele się zmieniło. Stał się bardzo hojny, nauczył się dzielić. Wędrówka dała mu jednak więcej niż mógł się spodziewać – dzięki niej zdobył wiernych przyjaciół.
Bilbo Baggins był bardzo interesującym bohaterem. Jego przemiana jest godna naśladowania. Mimo że, na początku mógł wydawać się nam niesympatycznym egoistą, uczucia co do niego, wraz z rozwojem akcji, ulegały zmianie. Miał i wady i zalety, co czyniło go normalnym. Bilbo bywał intrygujący, śmieszny i nieprzewidywalny, co razem dawało nietypową mieszankę.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy
15.5.2011 (16:11)

spoko przyda sie

28.2.2011 (18:39)

no mi się podoba ta chrakterystyka

24.2.2011 (21:22)

no spoko