profil

Hormony Człowieka

drukuj
satysfakcja 75 % 51 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Hormony Człowieka


PODWZGÓRZE I PRZYSADKA MÓZGOWA

Podwzgórze produkuje neurohormony tzw. Statyny i liberyny, które pobudzają przysadkę mózgową do wydzielania jej hormonów. Ponadto Podwzgórze produkuje wazopresynę i oksytocynę. Wazopresyna(ADH) odpowiada za wchłanianie zwrotne wody z moczu. Jej niedobór prowadzi do poliurii (moczówki prostej). Ponadto hormon ten odpowiada za skurcz mięsni gładkich naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się ciśnienie krwi. Natomiast oksytocyna (OT) pobudza do skurczu mięsnie jajowodów, aby łatwo doszło do zapłodnienia, a także mięsni macicy co ułatwia poród oraz skurcze mięsni przewodów wyprowadzających z gruczołów mlekowych co ułatwia wydzielanie mleka. Bardzo istotna cechą jest to, że OT i ADH są tylko produkowane w podwzgórzu. Ich WYDZIELANIEM zajmuje się tylny płat przysadki mózgowej tzw. Płat nerwowy. Przysadka mózgowa dzieli się na 3 płaty.Jak już wcześniej wspomniałam płat tylny,srodkowy i przedni.Zajmę się omówieniem przedniego. Płat przedni(gruczołowy) produkuje bardzo ważny hormon: Somatotropinę (STH). Odpowiada on za wzrost organizmu, wzrost kości długich a raczej chrząstek nasadowych,podwyższa poziom glukozy we krwi,reakcje anaboliczne są nad katabolicznymi, zatrzymuje jony fosforowe i wapniowe potrzebne do rozwoju kości. Niedobór prowadzi do karłowatości, nadmiar do gigantyzmu lub do akragemialii (przyrostu kości wszerz). Płat ten produkuje także, prolaktyne ( PRL) hormon, który odpowiada za produkcję mleka (laktację) oraz za obniżenie poziomu hormonów FSH i LH . Wyróżniamy również lipotropinę (LPH), która odpowiada za rozkład lipidów zapasowych oraz wzrost stęznienia kwasów tłuszczowych we krwi. Następnie wyróżniamy hormon tyreotropowy (TSH) odpowiadający za pobudzanie tarczycy do wydzielania jej hormonów a także hormon adrenokortykotropowy, który pobudza korę nadnerczy do wydzielania jej hormonów. Ponadto płat przedni produkuje hormony gonadotropowe, w których skład wchodzą: hormon folikulotropowy (FSH) odpowiadający za pobudzenie gonad,dojrzewanie pęcherzyka Graafa, produkcję gamet u kobiet wydzielanie estrogenów a u mężczyzn spermatogenezę oraz hormon luteinizujący (LH) odpowiadający za wydzielanie u kobiet estrogenów i progesteronu, powstanie ciałka żółtego oraz powoduje owulację a u mężczyzn wydzielanie testosteronu.

Płat środkowy przysadki mózgowej uwalnia hormon melanotropowy (MSH), który odpowiada za produkcję barwnika w skórze, jest antagonistą dla melatoniny.


SZYSZYNKA,TARCZYCA,PRZYTARCZYCE,GRASICA

Szyszynka produkuje hormon melatoninę. Hormon ten odpowiada za rozproszenie barwnika prowadząc do rozjaśnienia skóry, a także za sen i stan czuwania. Jego niedobór prowadzi do opóźnienia dojrzewania płciowego a nadmiar do wcześniejszego dojrzewania. Tarczyca to narząd, który produkuje tyroksyne (T4) oraz trójodotyronię (T3), które pobudzają tempo metabolizmu, syntezę białek, prowadzą do spadku cholesterolu we krwi oraz do wzrostu wydzielania STH. Niedobór tych hormonów powoduje kretynizm(u dzieci) i obrzęk śluzowaty a nadmiar chorobę Basedowa (charakterystyczny wytrzeszcz oczu, powiększenie tarczycy, pobudliwość). Tarczyca produkuje także hormon kalcytoninę, która odpowiada za wzrost jonów wapniowych w kościach a spadek we krwi. Jej niedobór to wzrost stężenia jonów wapnia we krwi. Przytarczyce produkują parahormon, (PTH) który w porównaniu do kalcytoniny obniża stężenie jonów wapnia w kościach a powoduje wzrost w krwi. Niedoczynność tego hormonu prowadzi do tężyczki (spadku jonów CA w krwi, utrata jonów z moczem, pobudliwość) a nadmiar do wzrostów jonów Ca we krwi, łamliwości i porowatości kości. Grasica jest narządem, który produkuje tymopoietynę, tyrozynę(THF) i tymostymulinę. Tymopoietyna hamuje przewodzenie impulsów nerwowych pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniowymi. Jej niedobór prowadzi do zwiększenia siły skurczu mięśni a nadmiar do zmniejszenia tej siły. Tymozyna odpowiada za dojrzewanie limfocytów T. Jej niedobór prowadzi do obniżenia mechanizmów obronnych przeciwko komórkom nowotworowym a także do możliwości odrzucenia przeszczepów. Tymostymulina odpowiada za wytwarzanie interferonu. Jej niedobór prowadzi do osłabienia mechanizmów obronnych przeciwko wirusom.


TRZUSTKA I NADNERCZA

Trzustka jest organem, który produkuje hormony: glukagon (komórki α ), który uwalnia do krwi glukozę a także insulina (komórki β) która obniża poziom insuliny we krwi poprzez wiązanie glukozy w glikogen w wątrobie, zwiększa także syntezę białek i lipidów. Niedobór prowadzi do hiperglikemii (cukrzycy) objawiającej się głodem, pragnieniem, poliurią, nieleczona może nastąpić śpiączka ketonowa, natomiast nadmiar insuliny powoduje hipoglikemię tj. ogólne osłabienie, senność, głód, osłabienie reakcji. Nadnercza to struktura składająca się z kory nadnerczej i rdzenia. Najpierw omówię korę. Występują tam glikokortykoidy (kotyzol, kortysteron) które powodują wzrost glukozy we krwi kosztem białek, hamuje syntezę białek odpornościowych. Następnie wyróżniamy mineralokortykoidy (aldosteron), które zwiększają wchłanianie jonów Na z moczu a usuwanie jonów K. Niedobór prowadzi do choroby Addisona objawiającej się chudnięciem, spadkiem ciśnienia i brakiem łaknienia a nadmiar do choroby Cushiniego objawiającej się nadciśnieniem, otyłością i osteoporozą. Wymieniamy także androgeny tj. męskie hormony płciowe, które wpływają na syntezę białka i na wykształcenie się męskich cech płciowych. Niedobór prowadzi do obniżenia syntezy białka a nadmiar do pojawienia sie cech męskich męskich dziewczynek dziewczynek chłopców przedwczesne dojrzewanie. Rdzeń nadnerczy produkuje adrenalinę i noradrenalinę. Adrenalina to hormon walki, dzięki któremu rozszerzają się naczynia krwionośne w mięśniach a zwężają w skórze, rozrzeszją się oskrzela, następuje szybsze tempo oddychania, szybszy skurcz serca, wyższe ciśnienie, wzrost glukozy i rozkładu lipidów, rozszerzenie źrenicy. Natomiast noradrenialina podtrzymuje ciśnienie krwi.


JĄDRA,JAJNIKI,ŁOŻYSKO

Jądra produkują androgeny, z czego głównie testosteron odpowiadający za wykształcenie się narządów płciowych zewnętrznych, męskiej sylwetki, owłosienia i zachowania. Niedobór prowadzi do zaniku cech typowo męskich i pojawienia się np. wysokiego głosu czy braku zarostu. W jajnikach występują estrogeny odpowiadające za wykształcenie narządów płciowych damskich, popęd seksualny oraz aktywny stan macicy przed owulacją. Ich niedobór prowadzi do zaniku cech żeńskich i problemów z płodnością. Progesteron to hormon odpowiadający za aktywny stan macicy po owulacji, utrzymania ciąży, obniżeniu LSH i LH. Łożysko produkuje hormon gonadotropinę kosmówkową, dzięki której dochodzi do rozwoju ciałka żółtego ciążowego, które produkuje progesteron przeciwko poronieniu.Wyrózniamy także relaksynę, dzięki której dochodzi do zahamowania skurczów mięsni macicy i rozluźnienia spojenia łonowego podczas porodu.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
16.4.2008 (11:44)

Dobre ale jest kikla bledow

6.11.2006 (21:09)

"...Progesteron to hormon odpowiadający za aktywny stan macicy po owulacji, utrzymania ciąży, obniżeniu LSH i LH..."
Nie czytałam całości, więc tylko to mi sie rzuciło w oczy. Nie LSH tylko FSH powinno być chyba...

Typ pracy