profil

Mit o Tezeuszu "Tezeusz i Minotaur" - streszczenie.

drukuj
satysfakcja 51 % 1127 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tezeusz był obcego pochodzenia. Ojciec nazywał się Ajgeus, natomiast matka Ajtra. Była królewną z Trojzeny. Jej mąż porzucił ją.
Pewnego razu Tezeusz bawił się i poznał wtedy Heraklesa, który wywróżył mu wielką przyszłość. Nadszedł czas, gdy ruszył do ojca, do Aten. Po drodze pokonał Skirona i Simulusa, oraz okrutnego Prokrutesa.
Gdy dotarłd do Aten, chciał pozyskać miłość i sympatię ludzi, więc wyprawił się na olbrzymiego byka, który grasował w okolicach Maratonu. Gdy pokonał go, nikt się nie cieszył, ponieważ w tym samym czasie panowała żałoba. Wybierano siedem dziewczyn i chłopców, aby ich zawieźć na żar dla potwora, Minotaura, który znajdował się w labiryncie. Tezeusz postanowił zabić potwora. Każdy kto wszedł do tego labiryntu, już z niego nie wyszedł. Lecz Tezeuszowi pomogła księżniczka Ariadna. Podarowała mu nić u wejścia labiryntu. Idąc, kłębek się rozwijał, zaznaczająć drogę powrotną. Tezeuszowi udało się zabić Minotaura. Gdy wyszedł z labiryntu wsiadł na okręt a z nim Ariadna. Wyjechali w długą podróż.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (17) Brak komentarzy
9.1.2012 (16:32)

Nie do końca przemyślane. Według mnie powinno być tam więcej szczegółów, nie wspominając o zakończeniu, które poniekąt mijało się z prawdą. Rozwinięcie było nienajlepsze, gdyż nie została opisana walka z Minotaurem i nie uwzględniono bohaterskiej postawy Tezeusza, którego nie przestraszył widok potwora. Brakowało faktu, iż dzieci również szły z młodzieńcem, a Ariadna, zakochana w nim porzuciła rodzinne strony i wyruszyła z nim do Aten. Ja, jako nauczycielka języka polskiego, z wieloletnim stażem taką pracę oceniłabym na -4 dla uczniowi ze szkoły PODSTAWOWEJ, ale jeżeli tę pracę oddałby mi uczeń szkoły GIMNAZJUM, wówczas oceniłabym ją nie lepiej niż 3,gdyż zabrakło w niej opisu bohaterów i miejsc, a przede wszystkim prawdziwych faktów.

3.2.2011 (18:07)

Oto przyjechali z Krety od króla Minosa posłowie z żądaniem dorocznego haraczu. Straszny to był haracz. Siedem dziewcząt i siedmiu chłopców wybierano losem z rodzin obywatelskich, aby ich zawieźć na żer dla kreteńskiego potwora o byczej głowie, Minotaura. Tezeusz oświadczył, że pojedzie zabić owo krwi chciwe monstrum. Ajgeus dał mu czerwony żagiel,
prosząc, aby go rozpiął w razie szczęśliwego powrotu. Jeżeli zaś wszyscy zginą, niech majtkowie pozostawią czarny żagiel, który już z daleka zwiastować będzie nieszczęście. Kiedy Tezeusz przybył na Kretę i zjawił się na dworze Minosa, oczy wszystkich patrzyły nań złowrogo i podejrzliwie. Tylko córka królewska,
Ariadna, patrzyła nań inaczej:

Tam skoro go królewska dziewka oglądała,
Która na wonnym łożu przy matce siedziała...
Nie drzewiej oka z niego chciwego spuściła,
Aż ognia nieobacznym sercem zachwyciła,
Który w niej wszystkich członków zmacał aż do kości
i rozpalił niebogę w okrutnej miłości.

Miłość królewny ocaliła Tezeusza. Minotaur żył we wspaniałym gmachu, zwanym labiryntem. Było tam
tyle pokoi, przejść, sieni, schodów i krużganków, że ktokolwiek wszedł, już drogi powrotnej znaleźć nie mógł. Lecz Ariadna dała pięknemu Ateńczykowi kłębek nici i pouczyła, co ma robić. Tezeusz przywiązał nić u wejścia do labiryntu i w miarę, jak się zapuszczał w zawrotną głąb gmachu, rozsnuwał kłębek. Wreszcie spotkał Minotaura, zabił go i wyszedł tą samą drogą, nawijając nici na kłębek. Po czym wsiadł na okręt odpłynął. A z nim Ariadna.

27.4.2009 (19:59)

Pominiente zostało dużo ważnych szczegółów, a i jeszcze jedno oni nie wypłynęli w długą podróż jednakże on ją porzucił na wyspie Naksos. ;/

Teksty kultury