profil

Wiszące ogrody

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-18
poleca 85% 1165 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Wiszące ogrody Semiramidy

Wygląd ogrodów


Wiszące ogrody Semiramidy składały się z siedmiu oddzielnych tarasów, które razem tworzyły jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów porośnięte były pnączami, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc zieloną, stromą górę z drzewami, żywopłotami, krzewami i kwiatami. Wyglądało to jakby unosiły się w powietrzu, dlatego są zwane wiszącymi ogrodami. W lecie niewolnicy zajęci byli nawadnianiem ogrodów. Były tam źródełka, wodospady i baseniki, w których pływały kaczki, skakały żaby, latały pszczoły i motyle. Kiedy Babilon prażył się w słońcu w ogrodzie Semiramidy kwitły kwiatki. Ten kontrast spowodował, że ogrody Semiramidy zostały cudem świata.

Dlaczego zbudowano ogrody?


Prawdopodobnie był to prezent Nabuchodonozora dla żony Semiramidy. Nabuchodonozor kazał zbudować ogrody, aby wynagrodzić swe częste nieobecności. Takie ogrody nie były nowością. Król Sanheryb kazał wykuć w skale duże otwory, które zostały połączone siecią kanałów wodnych i wypełnione ziemią, na której mogły rosnąć rośliny. Jednak żaden ogród nie był tak ładny i różnorodny jak ogród Semiramidy. Król Nabuchodonozor kazał swoim żołnierzom zbierać wszystkie nowo napotkane rośliny, które potem zasadzał w swoim ogrodzie.

Kto odkrył ogrody?


W 1898 r. niemiecki archeolog Koldewey rozpoczął poszukiwania Babilonu. Babilon był w ciągu 3000 lat trzy razy całkowicie zburzony i zawsze potem odnawiany. Jednak podupadł za panowania Persów w VI i V w. p.n.e. Babilon stał się sławny dzięki trzem budowlom: dzięki wieży Babel, dzięki wielkim murom i dzięki ogrodom Semiramidy. Koldewey miał odnaleźć te trzy budowle. Po 18 latach pracy osiągną sukces. Odnalazł wieże Babel. Z wysokiej na 80 m budowli pozostał tylko fundament. Odnalazł mury Babilonu. Korona murów była tak szeroka, że mogłyby po niej przejechać obok siebie dwa wozy konne. Po murach pozostały "tylko" 12-metrowe fundamenty. Przez kolejne kilka lat szukał sławnych ogrodów. Pewnego dnia odnalazł pod gruzami budowlę, której jeszcze nie widział. Fundament składały się z 12 wąskich komór. Budowla była z kamieni ciosowych, a stropy komór zrobione były z palonych cegieł tak masywnych, że z pewnością utrzymywały duże ciężary. Mury i filary miały do 7 m grubości. Studnia składała się z trzech szybów: środkowego kolistego i dwóch mniejszych kanciastych. Koldewey nie wiedział co to za budowla. Na tabliczkach klinowych znalazł wskazówki, że tylko w dwóch miejscach w Babilonie użyto kamieni ciosowych: przy północnych murach zamku królewskiego El Kasr oraz przy wiszących ogrodach Semiramidy. Zamek El Kasr odnalazł już wcześniej więc był pewny, że odnalazł wiszące ogrody. Z dokonanych odkryć można wywnioskować, że nad piwnicznym sklepieniem znajdowała się budowla centralna, o konstrukcji tarasowej. Każda terasa wnosiła się 5 m nad poprzednią i pokryta była kamiennymi kantówkami. Na kantówkach znajdowała się warstwa smoły ziemnej zmieszanej z sitowiem, na którym leżała warstwa palonych cegieł. Spojenia między cegłami były wypełnione gipsem. To wszystko ochraniała przed wilgocią warstwa ołowiu. Na ołowiu była 3-metrowa warstwa ziemi, na której rosły rośliny. Koldewey pisał do Berlina: "odnalazłem wiszące ogrody". Jego szczęście nie trwało długo. Naukowcy próbowali dowieść, że wiszące ogrody nie mogły znajdować się tam, gdzie wskazał Koldewey. Przytaczano różne teorie, ale nie ma pewności, która jest prawdziwa. Nie wiadomo dlaczego słynne ogrody przypisywane były Semiramidzie. Semiramida była legendarną babilońsko- asyryjską królową, która jeżeli w ogóle istniała, żyła wiele stuleci przed budową ogrodów. Wiszące ogrody Semiramidy są najmniej zbadanym spośród siedmiu cudów. Wiadomo tylko, że zbudował je król Nabuchodonozor II.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty