profil

"Inna?"

poleca 82% 3074 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Irena Jurgielewiczowa, „Inna?”, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1975.
„Inna?” tak, jak inne powieści Jurgielewiczowej np. „Niespokojne godziny”, „Ten obcy”, „Ważne i nieważne”, „Wszystko inaczej” należą do literatury psychologicznej. Autorka z dużą delikatnością i taktem drąży wielkie i małe problemy życia nastolatków-wrażliwych, ambitnych, często skłóconych. ze światem i z sobą.
Jest to doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści „Ten obcy”. Kto przeczytał „Tego obcego” chętnie pozna dalsze przygody Uli, Pestki, Zenka i pozostałych przyjaciół. Książka porusza wiele problemów, które dotyczą młodzieży i ich sposobu myślenia. Ukazuje relacje pomiędzy młodzieżą z normalnej rodziny a wychowanką domu dziecka. Przedstawia problem dzieci z rodzin rozbitych, ich wyobcowanie, „inność”, wielką potrzebę miłości. W powieści poruszane są też kwestie pierwszej miłości, która wywiera duże znaczenie na zachowanie bohaterów książki. Powieść nosi tytuł „Inna?”, ponieważ Danka, mieszkanka domu dziecka czuła się inna, gorsza od rówieśników. Znak zapytania zmusza jednak do zastanowienia się, czy faktycznie dziewczynka była inna. Każdy z bohaterów ma w końcu swoje własne problemy i w jakiś sposób odstaje od reszty grupy.
Polecam tę książkę, ponieważ dzięki niej problem psychiki młodzieży staje nam się bliższy. Często możemy odnaleźć w treści rozwiązania własnych problemów. Szkoda tylko, że z powodu śmierci pisarki nie będzie dalszej części przygód przyjaciół, którzy przeżywają wspaniałe, pouczające przygody.
Ktoś kto przeczytał „Tego obcego” na pewno będzie chciał przeczytać „Inną”. Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Udziela lekcji życia. Dzięki niej jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta