profil

Ludwig van Beethoven i jego ukochane.

poleca 85% 283 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludwig van Beethoven nie miał szczęścia z kobietami, znajomości z nimi nie dawały mu radości. Do przyjaciela, barona Gleichensteina pisał: „Przyjaźń i wszelkie inne uczucia przynoszą mi tylko rany... Nie ma dla ciebie szczęścia, biedny Beethovenie, wszystko musisz nosić w sobie, przyjaźń znaleźć możesz tylko w świecie ideału.”
Partnerki Beethovena:

-hr. Giulietta Guicciardi (1784-1856):
Pierwsza miłość Beethovena, miał wtedy 30 lat (1801). Ona zniechęcona długim oczekiwaniem na propozycję małżeństwa oddała rękę innemu. Długo uchodziła za adresatkę listów „do nieśmiertelnej ukochanej”.

Sonata Księżycowa - Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27 nr 2, jedna z najsłynniejszych sonat w historii muzyki. Powstała w latach 1800-1801. Trzydziestoletni kompozytor zadedykował ją swojej ukochanej, Giuliettcie Guicciardi.
Nazwa nie została nadana przez samego Beethovena (ten określił ją Sonata quasi una Fantasia - Sonata na kształt fantazji), ale przez poetę Ludwiga Rellstaba. Według niego, pierwsza część Sonaty przywodzi na myśl odbicie światła księżyca w spokojnej, gładkiej tafli jeziora.

-Antonie Brentano
Wariacje na temat Diabellego - Beethoven zadedykował A. Brentano. Wiele osób widziało w A. Brentano „nieśmiertelną ukochaną”.

-Amalie Sebald (1787-1846)
Śpiewaczka z Berlinu, poznała Beethovena w Czeskiej miejscowości kuracyjnej – Teplitz w 1812r. Beethoven bardzo polubił ją. Kiedy kompozytor zaczął chorować, Amalie opiekowała się nim. Było jasne, że ich związek był jedynie przelotnym flirtem.

-Teresa Maltaffi (1792-1851)
W 1810 zakochał się w Teresie Malfatti, córce jednego ze swych lekarzy, ale i tym razem starania spełzły na niczym. Kompozytor miał się jej oświadczyć, ale w końcu nie doszło do tego.
Beethoven skomponował dla niej Bagatelle WoO 59, czyli utwór znany nam wszystkich pod nazwą „Dla Elizy”

Poza listami miłosnymi adresowanymi do nieznanej "nieśmiertelnej ukochanej" napisanymi ok. 1812r., wszystko wskazuje na to, że Beethoven ostatecznie zrezygnował z małżeństwa i zajął się pracą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta