profil

Pielęgnacja skóry w okresie dojrzewania

poleca 85% 885 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Okres dojrzewania jest najbardziej burzliwym momentem w życiu człowieka. W tym czasie hormony (androgeny), które wywołują pokwitanie, pobudzają również gruczoły łojowe wytwarzające łój. Nadmiernie produkowany jest przyczyną powstawania pryszczy. Przypadłość ta dotyka 85% dziewcząt i 95% chłopców w wieku od 12 do 20 lat.
Trądzik to nie defekt kosmetyczny, lecz poważna choroba. Nie leczona pozostawia po sobie przykre pamiątki w postaci głębokich blizn, których nie jest w stanie zatuszować żaden makijaż. Dla wielu młodych ludzi ten widoczny wpływ hormonów na skórę jest ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że trądzik można leczyć i zapobiegać jego powstawaniu stosując odpowiednią profilaktykę i leczenie. Najczęstszym błędem popełnianym przez pacjentów jest odstawianie leków, kiedy tylko wystąpi jakakolwiek poprawa. Leki należy natomiast brać tak długo, jak zaleca dermatolog. Najlepszym sposobem na zwalczenie trądziku jest wizyta u lekarza, połączona z wizytą u kompetentnej i sprawdzonej kosmetyczki. Mylne jest podejście, że trądzik sam przejdzie.
Istnieje wiele mitów związanych z powstawaniem i leczeniem trądziku. Wbrew obiegowym opiniom słońce i solarium daje tylko chwilową poprawę. Niestety słońce bardzo wysusza skórę i po krótkotrwałej poprawie, stan skóry może się pogorszyć. Często mówi się, że czekolada nie szkodzi, nie jest to do końca prawdą. Czekolada może nasilić występowanie wyprysków zwłaszcza u tych osób, które mają bardzo wrażliwą skórę.
Trądzik to choroba, która u każdego człowieka przebiega inaczej, dlatego dermatolodzy rozróżniają kilka rodzajów:
- trądzik zaskórnikowy – na skórze powstają zaskórniki, ich ciemna barwa to efekt kontaktu komórek pigmentowych z tlenem;
- trądzik grudkowo–krostkowy – jego cechą charakterystyczną są białe grudki tworzące się pod powierzchnią skóry (ujście mieszka włosowego jest całkowicie zablokowane);
- trądzik bliznowcowy – tutaj charakterystyczne są liczne zgrubienia na skórze, blizny są pozostałością po stanach zapalnych (ten typ trądziku może doskwierać nawet przez kilkanaście lat);
- trądzik ropowiczy – zmiany na skórze mają postać ropni i nacieków tworzących się wokół zainfekowanych mieszków włosowych, zostawia po sobie szpecące blizny wklęsłe i wypukłe, występuje na plecach (dokucza on mężczyznom, którzy chcąc zwiększyć swoją masę mięśniową, przyjmują sterydy lub skondensowane środki białkowe).
Aby skóra była nieskazitelna, powinniśmy dbać o nią nie zapominając o żadnym z etapów pielęgnacyjnych.
1 ETAP – MYCIE
Nie powinniśmy przesadzać z używaniem preparatów do mycia skóry trądzikowej, ponieważ zbyt częste odtłuszczanie powoduje nasilenie produkowania sebum. Należy wybrać produkt głęboko oczyszczający pory i myć nim twarz dwa razy dziennie.
2 ETAP – TONOWANIE
Po umyciu należy przetrzeć twarz tonikiem, przywracając skórze naturalne pH, aby martwe komórki naskórka złuszczały się i nie blokowały porów.
3 ETAP – NAWILŻANIE
Skóra tłusta potrzebuje nawilżenia i ukojenia. Krem dla niej powinien zawierać witaminę B5 (łagodzi podrażnienia). Ważne jest też, aby znormalizować pracę gruczołów łojowych.
4 ETAP – MATOWANIE
Odpowiednie podkłady i pudry do skóry trądzikowej muszą zawierać wyciągi z ziół i mikroelementy, które ograniczają wydzielanie sebum, oraz polimery, syntetyczne cząsteczki wchłaniające jego nadmiar .
5 ETAP – WYSUSZANIE
Aby wysuszyć i zatuszować wyprysk należ zastosować produkty przeznaczone do tego. Dzięki triclosanowi działają bakteriobójczo, a dzięki wyciągom z ziół – łagodząco.
6 ETAP – OCZYSZCZANIE I NORMALIZOWANIE
Maseczki nałożone co najmniej raz w tygodniu, dzięki zawartości glinki kaolinowej, kwasu krzemowego lub substancji ściernych, zmniejszają połysk, głęboko oczyszczają pory, rozjaśniają cerę i normalizują pracę gruczołów łojowych.
UWAGA !!!
Nie wolno wyciskać samemu pryszczy. Nie wolno ich nawet dotykać, gdyż takim postępowaniem można sobie tylko zaszkodzić. Od tego jest wizyta u kosmetyczki. Jeśli mamy stany zapalne, musimy z tym iść prosto do dermatologa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty